electric car and gasoline car concept. hand holding gas pump and

Většina majitelů elektromobilů zvažuje návrat ke spalovacím motorům, ukázala studie JD Power

3. 3. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Prodej elektrických vozidel nedávno zažil stagnaci po celém světě, jak dokazují přeplněné sklady neprodaných aut jak v Německu, tak v USA. Studie o spokojenosti majitelů elektromobilů naznačuje, že situace se pravděpodobně nezlepší ani v budoucnosti. Téměř 88 % majitelů zvažuje návrat k nějaké formě vozidel s tradičním spalovacím motorem.

Pro růst prodeje elektromobilů je nezbytné získat více nových zákazníků a zároveň udržet ty stávající. Avšak podle závěrů studie Electric Vehicle Experience Ownership Study, provedené americkou spotřebitelskou organizací JD Power, se toto nekoná. Do této nejnovější studie se zapojilo 4 650 majitelů elektrických a plug-in hybridních vozidel modelových let 2023 a 2024 a to od srpna do prosince 2023. Závěry studie nepředvídají slibnou budoucnost pro výrobce elektrických vozidel.

Tato studie, která probíhá již počtvrté, se soustředí na první rok vlastnictví vozidla. Celkové hodnocení indexu vlastnictví EVX měří spokojenost majitelů elektrických vozidel v různých segmentech trhu. Zahrnuje deset faktorů, včetně přesnosti uvedeného dojezdu, dostupnosti nabíjecích stanic, nákladů na vlastnictví, jízdního zážitku a kvality a spolehlivosti vozidla.

Z této studie vychází nejlépe značky BMW, Rivian a Mini. Dobře si vedly také Ford a Hyundai. Naopak elektrické Nissan, Volkswageny a Audi se umístily na chvostu. Zajímavé je, že většina majitelů nevylučuje návrat k vozidlům s tradičním spalovacím motorem. Mezi majiteli elektrických vozidel poprvé uvedlo až 48 %, že jsou otevřeni přechodu k plug-in hybridům, a 39 %, že jejich další vozidlo může být hybridem nebo vozidlem s tradičním spalovacím motorem.

Ani ti, kteří již vlastní svůj druhý elektromobil, nepřinášejí do budoucna příliš optimismu. Plug-in hybridy zvažuje 38 % z nich a 19 % zvažuje hybrid nebo vozidlo s tradičním spalovacím motorem. Pouze 12 % majitelů první skupiny a 42 % majitelů druhé skupiny je přesvědčeno, že zůstanou u čistě elektrického pohonu. Špatné zkušenosti s dojezdem a dostupností nabíjení jsou hlavním důvodem. Frustraci zhoršuje i pokles spokojenosti s dostupností veřejných nabíjecích stanic, což je podle Brenta Grubera, výkonného ředitele oddělení elektrických vozidel v JD Power, varováním, že obava z přístupu k nabíječkám je hlavním důvodem, proč mnoho zákazníků zatím odmítá elektromobily.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz