2

Vysoké ego, aneb jak zabít sebe i ostatní

23. 9. 2014 • Blogy, Novinky, Zajímavosti

O tomto tématu jsem chtěl  psát dávno, ale říkal jsem si, že nebudu zbytečně provokovat české řidiče, kteří si zbytečně honí ego na plných silnicích a tím ohrožují sebe i ostatní. Jenže pár dní nazpět se nám s kolegou na slavné dálnici D1 stala nepříjemná věc a ta mě donutila psát tento článek. Tak bych tímto článkem tedy chtěl promluvit do duše bezohledným řidičům.

Jedno pondělní ráno si jedeme ze Zlína, směr Praha. Byla to vcelku pohodová cesta v Subaru BRZ, na tempomatu 130 km/h . Dálnice byla skoro prázdná, takže žádné nebezpečí od bezohledných řidičů nehrozilo. Když jsme předjížděli kamion a chvíli jsme se po předjetí drželi v levém pruhu než se zařadíme zpátky, prořítila se kolem nás (taktéž v levém pruhu) dvojková Škoda Octavia. Nebál bych se říct, že nás předjel rychlostí přes 160 km/h. Takže by mě moc zajímalo, proč se sakra někdo cpe v tak velké rychlosti vedle druhého auta do levého pruhu ?! Jo, zapomněl jsem zmínit, že o sto metrů dál po předjetí sjížděl mimo dálnici. Udělat řidič Octavie ještě jeden špatný pohyb,  s tím lehoučkým Subaru BRZ zaletíme pod kamion. Nedovedu si představit, že by auto řídila třeba nějaká méně zdatná žena v řízení nebo důchodce. Člověk bez zkušeností se může snadno leknout a zazmatkovat tak, že strhne řízení do auta/kamionu jedoucího v pravém jízdním pruhu vedle něj. A neštěstí by bylo na světě!

Není to ojedinělý případ, velmi často auta na dálnicích podjíždějí, předjíždějí v odstavném pruhu a tak dále. Najezdil jsem hodně kilometrů v rychlých a dravě vypadajících autech a ještě se mi snad nestalo, aby cesta proběhla úplně bez problémů. Pokud totiž jedete v nějakém sportovním nebo luxusním autě, nejraději si na Vás budou zvedat ego řidiči Octavií 1.9 TDI (neříkám, že jen Octavie, ale je to nejčastější případ). To si tak totiž jedete na pěkné klikaté okresce například s již zmiňovaným Subaru BRZ a zábavu Vám kazí jen to obyčejné staré auto, jehož řidič si chce zvednout ego tím, že Vás předjede. Dojede domů a všude (hlavně chlapům v hospodě a v práci) bude rozhlašovat, jak se svým obyčejným dieslovým autem proháněl sporťák za milion korun a ten mu nemohl ujet, nebo ho dokonce i předjel.

Nechápu tedy, proč se všude prohlašuje, že nejnebezpečnější  jsou řidiči vlastnící například BMW, Porsche či Ferrari. Jen projedete a lidi si Vás hned zaškatulkují. Myslí si, že jste si na to nakradl a teď v tom akorát někoho zabijete (hold závistivost občanů České Republiky). O této tématice a mnoha dalších věcech spojených s touto problematikou se dozvíte více ve dvou minulých článcích mého kolegy: Česká mediální žumpa – Statistika vrahů a Čeká mediální žumpa – Vrazi za volantem!

Nechci psát špatné věci jen o českých řidičích, jenže mám projetou téměř celou Evropu a s takovými přestupky jako u nás jsem se nikdy nesetkal (to je dáno taky tím, že nejvíce času trávím v České Republice). Například v Německu, Anglii a Francii se s takovým chováním jako je u nás nesetkáte. V Paříži a dalších velkých městech jen raději nechávejte více místa ostatním na parkování, protože tam na nějaké oťukávání dveří a nárazníků moc nehledí. Výjimkou je snad ještě Řecko a pár jižních států, kde například semafory a dopravní značky neberou moc v potaz.

Tímto článkem bych chtěl apelovat na všechny řidiče, kteří ignorují jakousi tu nebezpečnou hranici, kde už to zapáchá velkým průšvihem. Je zbytečné honit si ego s rodinným dieslovým autem tak, že předjedete rychlého sporťáka za dva miliony (ještě k tomu skoro po trávě v levém pruhu). Stejně Vám to nikdo neuvěří a sami víte, že byste proti takovému autu prostě šanci neměli. Neříkám, že my jezdíme tak, abychom neporušovali žádné předpisy. Ale když jedeme s rychlým autem a chceme si ho doopravdy užít, tak vyrazíme na pěknou okresku někde za městem, kde je minimální nebo téměř žádný provoz. Taky můžete s jakýmkoliv autem jet na volné jízdy na závodní okruh, třeba do Brna, kde zaplatíte 500 korun na dvacet minut a můžete si jezdit, jak rychle chcete. Tím eliminujete to, že pokud řízení nezvládnete, svojí hloupostí ublížíte jen sobě. A ostatní slušní řidiči, kteří vezou celou rodinu z výletu, zůstanou nedotčeni.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz