hiring-a-car-on-holiday

Autem do Chorvatska? Velký přehled povinností a zákonů, které musíte dodržet

22. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Chorvatsko bude i letošní léto cílem dovolené stovek tisíc Čechů. Přijíždějí sem za oblázkovými plážemi, krásným mořem, ostrovy, na kterých často život plyne tak nějak pomaleji, historickými městy i přírodními a národními parky. Na co před cestou nezapomenout?

Doklady, které budete potřebovat

„Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou.  Na cestu do Chorvatska budete potřebovat platnou občanku a řidičák, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Dálniční poplatky: Rakousko nabízí letos nově jednodenní známku, elektromobily to zdarma nemají

Při cestě do Chorvatska projíždíte dalšími státy. Záleží samozřejmě na cílové destinaci, trasy ale prochází často skrz Rakousko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko.

Rakouskou dálniční známku lze koupit na hraničních přechodech, čerpacích stanicích nebo online, je ideální využít oficiální web Asfinag.at. Nově lze letos pořídit jednodenní známku, a to za 8,60 EUR. Desetidenní známka stojí 11,50 EUR, dvouměsíční známka 28,90 EUR. Kromě klasické dálniční známky se tady na vybraných úsecích, zejména v alpských tunelech, platí další poplatky, takzvané úsekové mýto. Zaplatit ho můžete u mýtných bran hotově nebo kartou, případně pak online na stejném webu jako dálniční známku.

I u našich východních sousedů využívají elektronické dálniční známky. Koupit si je můžete online na webu eznamka.sk, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích nebo samoobslužných automatech v blízkosti hraničních přechodů. Zajímavostí je, že řidiči motorek tady za dálnice platit nemusí. Všichni ostatní v roce 2024 zaplatí za slovenské dálnice následující sazby: desetidenní známka 12 EUR, třicetidenní známka 17 EUR.

Ve Slovinsku jsou k dispozici elektronické dálniční známky, které lze koupit na vybraných čerpacích stanicích v blízkosti hraničních přechodů, nebo ještě lépe online na webu e-Vinjeta. Začátek platnosti můžete zvolit i v budoucnu, a známku si tak pohodlně koupit s předstihem. Pro rok 2024 platí následující sazby: týdenní známka 16 EUR, měsíční známka pak 32 EUR.

V Maďarsku jsou k dispozici elektronické známky dostupné online na webu nemzetiutdij.hu, případně pak na hraničních přechodech nebo čerpacích stanicích v jejich blízkosti. Pro rok 2024 platí následující ceník: jednodenní známka 5,150 HUF (18,29 EUR), desetidenní známka 6,400 HUF (22,72 EUR) a měsíční známka 10,360 HUF (36,79 EUR).

Pozor na to, pokud máte elektromobil a jste zvyklí mít v ČR dálnice zdarma. To totiž neplatí ani v Rakousku, na Slovensku, v Maďarsku ani ve Slovinsku.

Chorvatsko: mýtné na dálnicích

„Chorvatsko je jedinou ze zmíněných zemí, kde se vůbec nekupují dálniční známky. Na dálnicích se tu platí mýtné, jehož výše se během letní sezóny, tedy od začátku června do konce září, navyšuje o 10 %. Poplatky se vybírají u mýtných bran a v různých výších platí pro řidiče motorek, osobních aut, karavanů i vozidel nad 3,5 tuny. Systém funguje jednoduše tak, že při nájezdu na dálnici si odeberete lístek a při sjezdu zaplatíte příslušnou částku. U osobních vozů je to přibližně 6 EUR na 100 kilometrů dálnice, přesnou výši poplatku pak najdete na oficiálních stránkách chorvatských dálnic. Mýtné lze platit hotově nebo kartou,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Svítit přes den nemusíte

Denní svícení je po celý rok v Chorvatsku povinné pouze pro motocykly. Osobní auta a ostatní dvoustopá vozidla mají povinnost svítit jen v zimním období, tedy od poslední říjnové do poslední březnové neděle, ve zbytku roku pouze při zhoršené viditelnosti.

Za volantem můžete mít do 0,5 promile, ale jenom pokud vám je více než 24 let

Na rozdíl od ČR platí v Chorvatsku tolerance na alkohol za volantem. Samozřejmě jen v omezeném množství. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny, výjimku mají profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Je také dobré vědět, že pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, tak i navzdory toleranci musíte počítat s pokutou 100 EUR. Za překročení tolerovaného množství alkoholu potom platí přísné postihy.

Povinná výbava

Ještě před cestou si pečlivě zkontroluje, že v autě vezete všechno, co je potřeba. V Chorvatsku je povinná reflexní vesta pro řidiče (pro ostatní pasažéry vozu je však povinná ve Slovinsku i na Slovensku), výstražný trojúhelník a autolékárnička.

Cestovní pojištění

„Abyste si svou dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte určitě na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset sice vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti, ochranu osobních věcí a další položky, které se na dovolené mohou hodit. Za pár korun jste chráněni před výdaji, které v případě úrazů nebo škod na cizím zdraví a majetku mnohdy šplhají do statisícových částek.

Měna, plavky mimo pláž a další tipy

Od loňského roku je platební měnou v Chorvatsku euro, takže již nemusíte do směnárny pro kuny. Na celém území Chorvatska je přísný zákaz nocování ve volné přírodě. To znamená, že s výjimkou ubytování v hotelu, kempu a privátu je jiný způsob nocování zakázán. V moři pozor na mořské ježky, kteří jsou v Jadranu velmi rozšíření, z toho důvodu se v Chorvatsku vyplatí nosit boty do vody.

Ve většině oblíbených letovisek platí nový zákon o obecním pořádku, podle kterého má policie právo pokutovat sumou 150 EUR každého, kdo požívá na veřejnosti alkohol nebo je mimo pláž jen v plavkách či ve spodním prádle.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz