cbb08d29-0b65-4536-8adb-f164099265ea_opel-insignia

Nejlepší ojetá a spolehlivá auta do 100.000 Kč

22. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Uvažujete o tom, že si koupíte ojeté auto do 100.000 korun? Poradíme vám. Dali jsme si tu práci a vybrali pro vás zajímavé informace, které vám s jistotou pomohou rozhodnout se a najít to správné spolehlivé auto. 

Jak vybrat auto do 100.000 Kč?

Pokud jste se pro jednou rozhodli zakoupit si ojeté auto, měli byste si vybrat správně a vyhnout se tak zbytečným návštěvám servisů, automechaniků nebo (a i to se stává) policie. Zde se tedy nabízí otázka: „Co bych měl či měla vědět předtím, než si ojeté auto koupím?“. Odpovědí je hned několik. Především byste měli znát historii vozu.

– Jaký majitel ho měl před vámi.
– Kolik kilometrů má auto najeto.
– Kde byly tyto kilometry najety (je totiž rozdíl mezi “najeto v ČR” a “najeto na německé dálnici”).
– Jestli není kradené nebo hledané v policejní databázi.
– Zda bylo či nebylo bourané. A pokud ano, tak jak konkrétně a které části auta byly poškozeny a měněny.
– Jestli má auto servisní historii tzn. servisní knížku.
– Jestli mají všechna okna stejné číslo, nebo bylo už nějaké měněno.
– Jestli souhlasí VIN kód na automobilu s technickým průkazem.
– Jestli prošlo technickou a emisní kontrolou.
– Kdy bylo naposledy na servisu, atd.

Toho, co byste před koupí svého vozu měli vědět, je skutečně hodně. Ulehčit vám to může web, který je zaměřen vysloveně na kontrolu vozu na základě VIN kódu. Jedná se o web www.carvertical.com. Tento web za vás odvede hodně práce, kterou byste jinak museli provádět na mnoha různých místech.

Ještě předtím, než si svůj vůz ověříte (teď, když už víte, jak na to), je na místě, abyste si vybrali to nejlepší auto pro vás. Zde platí pravidlo, na které nezapomínejte. Proti gustu žádný dišputát. Někdo chce auto prostorné, někdo malé a živé. Někdo chce silný motor a jinému jde především o komfort a ticho v kabině. Proto si ujasněte o jaké přednosti u auta máte skutečný zájem. Po čem vaše srdce touží, toho se vám dostane. Trh s ojetinami je totiž poměrně velký a výběr potažmo také. Pojďme se proto teď podívat na to, jaké jsou aktuálně nejspolehlivější ojetiny na trhu a proč.

Toyota Yaris (Rok 2006 a vyšší)

Předně je třeba uvést, že se jedná o skutečně spolehlivé auto. Toyota Yaris druhé generace je menší auto, které má mnoho kladů. Snad nejlepší je na něm nízká spotřeba paliva, posuvná zadní sedadla, díky kterým je mnohem lepší viditelnost, a samozřejmě, i když je to jeden z menších vozů v nabídce, je vevnitř mnoho místa pro pasažéry.

Jsou zde i faktory, které nám do oka moc nepadly a to například vyšší ceny ojetin, ne úplně přesný palivoměr a třeba i fakt, že přístrojová deska je uprostřed, což nemusí vyhovovat každému. Také se moc nepovedla převodovka MMT. Když se rozhodnete pro toto auto, tak si dejte pozor hlavně na korozi, která je v rámci těchto modelů Toyoty Yaris celkem častým problémem.

Renault Clio (rok 2009 a vyšší)

Toto auto je velmi spolehlivé a především má velmi nízkou spotřebu paliva. I když vypadá, že je malé, tak je velmi prostorné. Je komfortní a má vcelku slušné odhlučnění interiéru. Na poměry značky Renault má toto auto velmi přesné řazení. Kromě běžných motorizací je velmi kvalitní především sportovní verze (Cup, RS). Pokud se rozhodnete pro kombi verzi, potěší vás dost velký zavazadlový prostor.

I toto auto má své mínusy. Například nejde nastavovat volant. Rezervní kolo má umístěné pod podlahou. Má trochu horší tvarování předních sedadel a méně místa v podélném směru na zadních sedadlech, což trochu ubírá na komfortu vašim spolucestujícím vzadu.

Ford Focus (Rok 2008 a vyšší)

V rámci tohoto vozu je v ČR skutečně velký výběr, což je pozitivum. Má skvělé jízdní vlastnosti a pokud se vám něco pokazí, tak je u nás k dostání vcelku levně mnoho náhradních dílů. Proto ojetý Ford Focus hodnotíme velmi pozitivně. Kromě toho musíme říci, že má i pružný a především úsporný motor.

Vady, kterých jsme si všimli a které je nutno neopomenout, jsou především slabá ochrana před korozí, vyšší hlučnost a ne zrovna oku libé zpracování interiéru, což zapříčiňuje spousta plastů a jednotlivých prvků interiéru.

Škoda Fabia (Rok 2007 a vyšší)

Typicky české auto od české automobilky. Nic víc si člověk nemůže přát. Tedy může, ale v rámci pozitiv možná ne až tak moc, protože díky domácí značce je zde ohromně velká spolehlivost na to, že až se vám na tomto voze něco pokazí. Náhradní díly seženete velmi levně a především až pohádkově hravě. Což je velké plus. A co se týče do dizajnu, je to i ke svému věku stále fešák.

Vady, kterých jsme si všimli a které je nutno uvést, jsou především opotřebené silentbloky předních ramen (zejména první ročník 2007), nebo časté závady řetězových rozvodů. U motorizace 1.6 Tdi jsme si všimli i toho, že jsou časté závady vstřikovačů.

Toyota Auris (Rok 2007 a vyšší)

To, co se nám na této ojetině libí nejvíce, jsou hlavně komfortní sedadla, pohodlné odpružení a vysoká spolehlivost celkového vozu. Udělal na nás skutečně pěkný dojem a koupit si ho jako ojetinu by pro vás mělo znamenat celkem slušnou koupi. Pokud jste člověkem, který dbá na spolehlivost, pak je Toyota pro vás tou správnou volbou. Spolehlivost je totiž výsadou tohoto modelu Toyoty a pokud se k ní budete chovat hezky – ona vám to oplatí.

I u této Toyoty však zlobí převodovka MMT, která se celkově vývojářům nevyvedla. Kromě toho jsme však moc závad nenašli. Snad je jen třeba zmínit fakt, že ceny ojetin jsou kapánek vyšší. Důležité je pro vás vědět, že čím se bude od výrobního roku 2007 vzdalovat, tím lepšími materiály disponuje. Zpočátku to totiž vývojáři celkem flákali nebo to alespoň první dojmy z auta naznačují. Celkový dizajn z auta poněkud pokulhává, ale co si budeme povídat, dizajn je vždy věc názoru a vkusu.

Suzuki Swift (Rok 2004 a vyšší)

Toto ojeté auto má velmi vstřícnou spotřebu paliva a velmi živý sportovní charakter. Pokud si zakoupíte sportovní verzi, o to více se pobavíte. Jízdní vlastnosti jsou na tento druh auta nadprůměrné a určitě budete spokojení a nebudete litovat. Dizajn hodnotíme jako velmi kvalitní. Na první pohled je tento „japonec“ příjemný, souměrný a je z něho cítit určitý pozitivní charakter.

Jelikož vám chceme vždy zprostředkovat i náš negativní pohled na věc, tak jsme objevili pouze to, že Swift nemá možnost podélného seřizování volantu a že je u nás v republice menší síť značkových servisů. To však není až tak velké negativum, protože jejich počet roste. Servisů Škodovek je však u nás mnohem více.

Volkswagen Up! (Rok 2012 a vyšší)

Pokud uvažujete nad koupí této ojetiny od roku 2012 a výše, dle našeho názoru nebudete litovat. Koncern Volkswagen je u nás velmi rozšířen, a tak nebudete mít vůbec problém sehnat sem-tam nějaký náhradní díl, pokud nějaký bude vůbec třeba. Překvapilo nás odhlučnění kabiny a motoru, velmi přesné řazení a i to, že interiér auta je opravdu dostatečně široký. Jedná se především o auto, které je určeno do města, ale s lepší motorizací se nebudete muset stydět ani na dálnici.

Jako negativum musíme hodnotit zavazadlový prostor. Ten se totiž musí zvedat ručně a není moc dobře promyšlen. Kromě tohoto snad ještě jen jedna malá vada, které jsme si všimli, a to je absence osvětlení v zavazadlovém prostoru. To tam už páni vývojáři snad naplánovat mohli. Proč to neudělali, to však nevíme.

Volkswagen Polo (Rok 2009 a vyšší)

Volkswagen je velmi rozšířeným vozem u nás. Tato značka si stále získává více příznivců i díky tomuto dítku – modelu Volkswagen Polo, který je velmi tichý a kultivovaný. Má nadčasový vzhled, skvělé jízdní vlastnosti a úžasnou provozní spolehlivost. A právě to je to, co od správného ojetého auta očekáváte. Skvělou zprávou je i fakt, že v rámci náhradních dílů se nemusíte vůbec strachovat. Volkswagen je vlastně Škoda, takže pokud se vám něco pokazí, nebudete mít velký problém sehnat levnou pomoc nebo levný náhradní díl.

Má však poměrně málo místa na zadních sedadlech a celkem nadbytečnou poruchovost motorů 1.2 TSI a 1.4 TSI. Jinak však moc chyb nenacházíme. Možná vyšší ceny ojetin.

Opel Insignia (Rok 2009 a vyšší)

Insignia má velmi pohodlné sedačky a bohatou výbavu. To se musí nechat. Kromě toho má dizajnově velmi krásně a kvalitně zpracovaný interiér a jeho motor je silný což bereme jako pozitivum. Tohle auto už budí na silnici respekt, protože je celkem masivní a jeho podvozek je skutečně dobře vyladěn a auto na silnici drží vskutku krásně. Insignia se už dá považovat za sedan / limuzínu, se kterou uděláte určitý dojem, pokud na ní přijedete, a to i když se jedná o ojetinu z roku 2009. Má totiž nadčasový dizajn jak zvenku, tak zevnitř, a to je jedna z věcí, proč ji hodnotíme celkem pozitivně a vybrali jsme si ji jako jedno z aut pod 100.000 kč, které byste rozhodně neměli přehlédnout.

Snad nejste fanoušek rychlých jízd, protože právě Insignie má krátké převody, což znamená, že má nižší maximální rychlost. I když auto působí zvenku masivně, vevnitř už je trochu menší, než byste čekali, což nás trochu zklamalo. Má poměrně málo místa na zadních sedadlech, což byste díky jeho masivnímu vzhledu nemuseli očekávat. I tak je to však něco, co se dá přehlédnout. Je nutné podotknout, že pokud chytíte špatný kus, plasty jsou trošku měkké a ledabyle zpracované a to i když z výrobní linky mohly vylézt v naprostém

Samozřejmě se jedná o naše doporučení, které můžete vzít za své či nikoliv, ale dali jsme si za vás tu práci, abychom podrobně našli spolehlivé ojetiny pod 100.000 Kč. Znovu připomínáme, že je důležité, abyste si před koupí jakéhokoliv auta ověřili fakta, které jsme psali na začátku článku. Rozhodně pro vás bude výhodou vzít si s sebou na obhlídku ojetého vozu někoho, kdo se v autech vyzná po technické stránce a samozřejmě si nezapomeňte v žádném případě opsat VIN kód automobilu, protože díky němu si ho můžete „proklepnout.“

Je důležité, abyste o svém novém autě zjistili co možná nejvíce informací a to především proto, abyste se vyhnuli zbytečným návštěvám automechanika a servisů, jak jsme již zmiňovali výše. Dle naší redakce jsou výše uvedená auta ta nejvhodnější a nejspolehlivější. Spolehlivé auto do 100.000 korun není dnes tak těžké najít a věříme, že tento článek vám v hledání pomohl.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz