bmw_8_23_5b2401800a727

BMW představilo novou řadu 8. Vypadá úchvatně

15. 6. 2018 • Novinky

Představením nového BMW řady 8 Coupé se začala psát zcela nová kapitola v dlouhé historii výjimečných sportovních vozů bavorského výrobce prémiových automobilů. Aktuální modelové ofenzivě značky v luxusním segmentu současně uděluje mimořádně dynamický start. BMW řady 8 Coupé je automobil snů, který se vyznačuje vynikajícím výkonem, emocemi bouřícím designem, špičkovým luxusem a výjimečně pokročilými prvky výbavy v otázkách technologií zobrazování a ovládání, asistenčních systémů a konektivity.

Sportovní vůz se bude vyrábět v závodě BMW v Dingolfingu, který je také domovem BMW řady 7 Sedan. Z toho vyplývá, že při jeho montáži budou uplatněny značné zkušenosti z výroby luxusních vozů. Číslice 8 v označení nového modelu svědčí o tom, že novinka se v rámci nabízených modelů BMW pyšní vrcholným statusem. Stejně jako v minulosti, i v případě BMW Z8 a také současného BMW i8 je toto označení vyhrazeno pro výjimečně sportovní automobily vzbuzující emoce. Z toho důvodu se BMW řady 8 Coupé stane klíčovým prvkem v modelové ofenzivě v luxusním segmentu, kterou si BMW Group vytýčila jako součást své strategie NUMBER ONE > NEXT. Primárním cílem ve vývoji nového BMW řady 8 Coupé byla vzrušující jízdní dynamika. Karoserie, hnací ústrojí a podvozek byly důsledně zdokonaleny s cílem dosáhnout maximální agility, preciznosti a vyváženosti, které se od vrcholných sportovních automobilů očekávají. V průběhu tohoto procesu byly zkombinovány pozoruhodně výkonné motory s inteligentním systémem pohonu všech kol BMW xDrive a konstrukčním přístupem BMW EfficientLightweight. Nové BMW řady 8 Coupé byl vyvíjeno souběžně se závodním BMW M8 GTE, které již prokázalo svůj potenciál ve vytrvalostních závodech FIA World Endurance Championship (WEC) a šampionátu IMSA WeatherTech SportsCar (IWSC), které se konalo v Severní Americe. Sériový vůz nyní umožňuje zažít výjimečně dynamickou výkonnost v neobyčejně luxusním prostředí.

Pod kapotou BMW M850i xDrive Coupé se nachází důkladně přepracovaný vidlicový osmiválec, který produkuje dechberoucí výkon 390 kW/530 k. Servíruje obzvláště intenzivní podobu nezaměnitelného nástupu výkonu a zvukový doprovod osmiválcových pohonných jednotek. Druhý motor, dostupný v době uvedení na trh, jasně demonstruje cestovní charakter nového BMW řady 8 Coupé. Řadový vznětový šestiválec o výkonu 235 kW/320 k v BMW 840d xDrive Coupé kombinuje okamžitý zátah s příkladnou hospodárností, která na cestách výrazně snižuje počet zastávek u čerpacích stanic.

Oba motory posílají výkon k nejnovější verzi osmistupňové převodovky Steptronic, která se vyznačuje větším rozsahem převodových poměrů, ještě sportovnějšími změnami rychlostních stupňů a možností ovládání prostřednictvím páček na volantu. Kompletní paket špičkových jízdních vlastností doplňuje inteligentní pohon všech kol BMW xDrive, který se také představuje ve vylepšené, pro tento model specifické verzi. Systém xDrive, upřednostňující zadní kola, je v případě BMW M850i xDrive Coupé vybaven závěrem diferenciálu na zadní náravě a společně zaručují maximální agilitu a přesnost ve chvílích, kdy řidič chce vyzkoušet sportovní vlastnosti vozu.

V novém BMW M850i xDrive Coupé si svoji premiéru odbude také nový motor V8. Nejnovější generace osmiválce o objemu 4,4 litru byla radikálně přepracována a množství jeho komponent optimalizováno. Součástí technologií M Performance TwinPower Turbo, jejichž rozsáhlé přepracování výrazně zvýšilo maximální výkon, točivý moment a hospodárnost, jsou dvě dvoukomorová turbodmychadla s mezichladiči, umístěná mezi řadami válců, vysokotlaké přímé vstřikování, plně variabilní časování ventilů VALVETRONIC a variabilní časování vačkových hřídelů Double-VANOS. Nová jednotka V8 nabízí kombinaci úžasného nástupu výkonu a stejně působivého zvukového doprovodu, který ještě více vylepšuje standardně dodávaný sportovní výfukový systém s elektronicky ovládanými klapkami. Vyznačuje se nádherně všestranným charakterem, díky němuž se hodí také pro pohodovou a uvolněnou jízdu. Volič jízdních režimů Driving Experience Control lze použít k aktivaci jak sportovního, tak i výrazně komfortního nastavení motoru, díky čemuž zřetelně vynikne značná univerzálnost nového motoru.

Díky zvýšení výkonu o 50 kW/68 k bez nárůstu hmotnosti v porovnání s předchozí verzí je nová jednotka V8 schopna generovat výkon 390 kW/530 k, který je k dispozici od 5500 do 6000 1/min. Současně vzrostl maximální točivý moment o 100 Nm na 750 Nm a pro silnější zátah je k mání v širokém rozsahu otáček od 1800 do 4600 1/min. Nové BMW M850i xDrive Coupé zrychluje z 0 na 100 km/h za pouhých 3,7 sekundy.

Nové BMW 840d xDrive Coupé je dalším osobitým pojetím sportovního vozu. Nevídané použití vznětového motoru v tomto segmentu přináší nádherný mix mimořádného zátahu a vynikající hospodárnosti. Třílitrový vznětový řadový šestiválec s technologií BMW TwinPower Turbo poskytuje maximální výkon 235 kW/320 k a vrcholný točivý moment 680 Nm, který je k dispozici již od 1750 1/min. Motor využívá technologie vícestupňového přeplňování dvojicí turbodmychadel a jeho výkonnostní charakteristika umožňuje uvolněnou jízdu v nízkých otáčkách, a zároveň dovolí vystřelit z nulové rychlosti na 100 km/h za pouhých 4,9 sekundy. Razantní sešlápnutí plynového pedálu se vyznačuje výrazným akustickým doprovodem sportovního výfukového systému, který byl speciálně naladěn pro tento model.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz