Mercedes-Benz EQV: Weltpremiere für die erste Premium-Großraumlimousine mit elektrischem AntriebMercedes-Benz EQV: World Premiere for the first fully-electric premium MPV

Britové zavádějí povinné kvóty na prodej elektroaut: Vrací se socialistické plánování?

23. 11. 2023 • Zábava

V Británii už od příštího roku budou muset automobilky splnit povinné kvóty při prodeji elektromobilů. Představte si, že koncem příštího roku si Britové teoreticky nebudou moci koupit jiný Mercedes nebo Škodu než v podobě elektromobilu, protože automobilky prodej vozidel se spalovacími motory dočasně zastaví. To se v krajním případě skutečně může stát.

Britské ministerstvo dopravy totiž zveřejnilo podrobnosti, týkající se tzv. „mandátu pro vozidla s nulovými emisemi“. Ten vyžaduje, aby 22 procent všech nových aut a 10 procent všech nových dodávek prodaných v příštím roce ve Velké Británii mělo nulové emise.

O rok později je už kvóta prodeje bezemisních vozidel nastavena na třiatřicet procent. V roce 2028 to bude již dvaapadesát procent a tato kvóta se bude postupně zvyšovat, dokud v roce 2030 nedosáhne 80 procent. V roce 2035 budou už muset mít všechna prodávaná nová auta nulové emise. Pokud automobilky nesplní tyto cíle, dostanou pokutu, která bude dále upřesněna.

Automobilky jsou z tohoto rozhodnutí zděšené a tvrdí, že vážným způsobem naruší v zemi trh i výrobu nových aut, což může mít dalekosáhlé sociální důsledky. Navíc se může stát, jak jsme již napsali výše, že některá značka jednoduše zastaví v Británii v daném roce po pár měsících prodej spalovacích aut, aby kvóty splnila.

Tomu se bude dát teoreticky (a také prakticky) vyhnout, protože britská vláda s těmito kvótami automobilkám mezi sebou umožní obchodovat obdobným způsobem, jaký známe například u emisních povolenek. Zároveň britská vláda prohlásila, že vzhledem ke špatné nabíjecí infrastruktuře bude majitelům elektroaut dotovat koupi wall-boxů a také dotacemi podpoří prodej elektrických dodávek.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz