beran-predjizdeni-zprava-na-dalnici-jeste-z-jineho-pohledua

Češi šlápli na plyn. Test 150 km/h zatím dopadl lépe, než se čekalo

19. 7. 2026 • Novinky, Zajímavosti

Česko zkouší na části dálnice D3 model, který může do budoucna změnit pohled na maximální povolenou rychlost. Řidiči tam za vhodných podmínek mohou jet až 150 km/h. Dosavadní výsledky přitom nenaznačují, že by vyšší tempo vedlo k výraznému zhoršení bezpečnosti.

Zkušební provoz probíhá na úseku dlouhém přibližně 47 kilometrů. Vyšší rychlost zde ale neplatí automaticky ani po celý den. Povolená je pouze tehdy, když je vozovka suchá, dohlednost dostatečná a provoz není příliš hustý.

O rychlosti rozhoduje aktuální situace

Hlavní roli v celém projektu nehraje samotná hodnota 150 km/h, ale způsob, jakým se povolená rychlost mění. Úsek sledují meteorologické stanice, kamery a senzory umístěné ve vozovce. Ty průběžně vyhodnocují počasí, stav asfaltu i intenzitu dopravy.

Pokud systém vyhodnotí podmínky jako bezpečné, na proměnných značkách se zobrazí rychlost 150 km/h. Jakmile se situace zhorší, limit se sníží. Stačí déšť, mlha, mokrá vozovka nebo výraznější nárůst počtu aut. Řidiči tak nemají vyšší rychlost zaručenou. Mohou ji využít jen tehdy, když tomu odpovídá skutečný stav na dálnici.

Nejde jen o rychlejší cestování

Při pohledu na samotnou úsporu času nemusí celý projekt působit nijak převratně. Rozdíl mezi rychlostí 130 a 150 km/h dělá na delší trase jen několik minut. Na vzdálenosti 160 kilometrů může jít přibližně o šest minut. Právě časová úspora však není hlavním důvodem, proč se projekt sleduje. Důležitější je ověřit, zda může dynamicky řízený limit nabídnout vyšší rychlost bez zásadního dopadu na bezpečnost.

Pevně stanovená rychlost totiž obvykle platí bez ohledu na to, zda je jasno a prázdná silnice, nebo naopak hustý provoz a špatná viditelnost. Český systém se snaží rychlost přizpůsobovat tomu, co se na silnici skutečně děje.

Řidiči změny limitu většinou respektují

Dosavadní zkušenosti zatím ukazují, že se většina řidičů proměnným značkám přizpůsobuje. Když systém rychlost kvůli počasí nebo provozu sníží, auta zpravidla zpomalí. To je pro hodnocení projektu zásadní. Celý princip totiž funguje pouze v případě, že řidiči berou aktuálně zobrazenou rychlost vážně. Pokud by vyšší limit považovali za trvalé pravidlo, ztratil by dynamický systém svůj smysl.

dalnice-bez-poplatku-jak-ji-poznat-a-kde-jsou

Pozitivně zatím vyznívají také údaje o nehodách. Na sledovaném úseku nebyl zaznamenán výrazný nárůst jejich počtu, který by naznačoval, že rychlost 150 km/h automaticky znamená větší riziko.

Na konečné závěry je stále brzy

Dosavadní výsledky ale nelze považovat za definitivní. Jeden úsek a omezené množství dat nestačí k tomu, aby bylo možné spolehlivě posoudit dlouhodobé dopady na bezpečnost, plynulost provozu nebo chování řidičů.

Také proto bylo testování prodlouženo až do konce roku 2026. Cílem je získat údaje z různých ročních období, odlišného počasí a rozdílné intenzity dopravy. Teprve rozsáhlejší soubor informací ukáže, zda se systém osvědčí i z dlouhodobého pohledu.

Výsledky mohou ovlivnit i další země

Český experiment může mít význam také mimo samotnou dálnici D3. Řada evropských zemí řeší, zda mají být rychlostní limity pevné, nebo se mají častěji měnit podle podmínek. Pokud se ukáže, že vyšší rychlost lze bezpečně povolit za přesně stanovených okolností, může se podobný systém objevit také na dalších dálničních úsecích. Nejen v Česku, ale i v okolních státech.

D3 se tak může stát důležitým příkladem toho, že debata o rychlosti nemusí být pouze sporem mezi zastánci pomalé a rychlé jízdy. Mnohem důležitější může být schopnost reagovat na skutečnou situaci na silnici.

.

« »

DISKUZE

2 komentářů k článku Češi šlápli na plyn. Test 150 km/h zatím dopadl lépe, než se čekalo

  1. milanmid says:

    Moudrý to ví experti s různými tituly to zakazují?

  2. Miroslav Dvořák says:

    Sakra ja myslel že je to po celé D3 stále 😁
    né jen za určitých podmínek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz