monza_029

Česká mediální žumpa – Zakázat motorismus!

7. 10. 2014 • Blogy, Novinky, Zajímavosti

Tak jsem si chtěl vychutnat ranní kávu a udělat si kolečko českým internetem a opět jsem nevěřil vlastním očím. Známý český antiproudový blogger Jiří X. Doležal se asi úplně zbláznil nebo si ráno šlehl více, než obvykle.  Jeho článek plný klasické kontroverze by se dal přehlídnout, kdyby nebyl postavený na naprosto zcestné a nepravdivé informační bázi kombinované s absolutní neznalostí oboru motorismu. Mediální nesmysl, který má navázat na tragickou nehodu z víkendové Formule 1 v Japonsku, kdy pilot Jules Bianchi tragicky havaroval a nyní bojuje o život, hlásá podobné desinformace jako: “Třeba závody automobilů – od okresních rallye až po Formuli 1. Kdyby tak jako tento sport zabíjela nějaká droga, byla by dávno zakázaná.”

Účelové zvolání, které podněcuje logickou podstatu věci a uvědomění si čtenáře, že sakra ty drogy přeci zakázány jsou a vraždí, tak proč ještě existuje ten ďábelský automobilový sport. Tím autor apeloval na vyvolání zloby a nenávisti vůči tomuto sportu u svých čtenářů. Jak typické!

Nezbývá mi, než to komentovat takto. Ve Formuli 1 se za posledních dvacet let nestala smrtelná nehoda. Tou poslední byla událost Ayrtona Senny  1. května 1994! Podle posledních zpráv je stav pilota Bianchi stabilizovaný a tudíž zvolání autora o obrovském zabíjení je naprosto zcestné.

Jiří ovšem pokračuje dále: “V uplynulých letech i u nás došlo – téměř každoročně – k úmrtím diváků i závodníků při automobilových závodech.” I zde se však jedná o jasný účelový apel a přihřání si polívčičky nad smutnými událostmi a co je zcela zásadní – chybí zde příčina! K tragickým úmrtím diváků u nás došlo a dochází pravidelně, jenže díky jejich vlastní neuvážlivosti. Bohužel, stáli na místech označených jako “Zakázaná zóna.” Za hazard s vlastním životem nelze vinit sport jako takový.

To, že u tohoto sportu umírají jejich hlavní aktéři – závodníci – je neodmyslitelnou součástí a rizikem, do kterého každý z nich dobrovolně vstupuje z lásky k tomuto sportu. Ti kluci pro to žijí a jsou odhodlaní pro jejich vášeň i zemřít. Je to jejich rozhodnutí a vše je organizováno tak, aby to neodnesla třetí strana. A pokud se tak stává, je to chyba jednotlivce, který porušil organizační pravidla.  Lidé nejsou nesmrtelní a především uvědomění si tohoto faktu je klíčem ke snížení úmrtnosti při automobilovém sportu ze strany diváků.

Návrh na zařazení motorsportu do vysílání po 22. hodině, který autor předložil je úsměvný a snad až zoufale absurdní pointou celého snažení. V tom případě nemůžeme jezdit auty sami ani s dětmi do 22. hodiny, aby náhodou nebyli svědky úmrtí na silnici. Nemůžou vyjít na ulici, aby neviděli smrt, která číhá všude. Dle této logiky by se mělo zakázat vše a my žít v podzemních bunkrech a nevycházet. Ve srovnání s počtem úmrtí na celé planetě, ke kterým dojde během jednoho dne ve všech druzích dopravních prostředků, je smrtelná nehodovost v motorsportu mizivým zlomkem procent.

Opět za vše můžou média, protože každou podobnou událost z motorsportu šíří a dělají z ní absurdní povyk, podněcují zlobu a obviňují sport. A to je prosím pěkná žumpa, stejně jako snaha komentovat něco, o čem autor neví zhola nic.

 

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz