tesla-model-3-long-range-40

Čtvrtletní odbyt Tesly výrazně klesl, akcie automobilky oslabily. Podle analytiků je to katastrofa

3. 4. 2024 • Novinky, Zajímavosti

V prvním čtvrtletí letošního roku se odbyt elektromobilů amerického výrobce Tesla snížil o téměř devět procent na 386 810 vozů, ve srovnání se zhruba 423 tisíci prodanými vozidly před rokem. Tento vývoj představuje první meziroční pokles za téměř čtyři roky a výrazně zaostává za předpoklady analytiků. Akcie společnosti Elona Muska v úterý klesly téměř o pět procent na 166,63 dolaru za kus. Tato nepříznivá zpráva navíc přišla v době, kdy čínská konkurenční firma Xiaomi ohlásila, že si její první elektromobil objednalo přes 100 tisíc zákazníků.

Analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush Securities charakterizoval nejnovější výsledky Tesly jako “úplnou katastrofu, kterou bude firma investorům obtížně vysvětlovat”. Automobilka uvedla, že ke snížení odbytu v prvním čtvrtletí přispěly problémy způsobené přerušením dopravy v Rudém moři a sabotáží, která omezovala výrobu v její německé továrně. Podle ankety společnosti FactSet analytici předpokládali, že Tesla za první čtvrtletí dodá zákazníkům 457 tisíc vozů, doplnila agentura AP.

Tesla, v jejímž čele stojí jeden z nejbohatších lidí světa Elon Musk, se v poslední době potýká se zostřenou konkurencí a zpomalením růstu poptávky po elektromobilech. Automobilka naposledy vykázala meziroční pokles odbytu ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy musela omezit výrobu v důsledku pandemie nemoci covid-19.

Analytik Gene Munster ze společnosti Deepwater Asset Management označil letošní první čtvrtletí za “ošklivé” období pro Teslu. Podle něj na prodej negativně působily vysoké úrokové sazby a útlum zájmu o elektromobily. Nicméně Munster vyjádřil optimismus ohledně dlouhodobých vyhlídek společnosti. “Stále věřím, že Tesla je na správné cestě a že tato bouře se přežene,” napsal na sociální síti X.

Podle průzkumů a stanovisek odborníků, jak uvedla agentura Reuters, část potenciálních zákazníků Tesly ve Spojených státech odradilo i Muskovo vyjádření podpory pravicové politice a některá z jeho kontroverzních veřejných prohlášení.

Továrna Tesly nedaleko Berlína musela minulý měsíc přerušit výrobu na týden kvůli výpadku dodávek elektřiny způsobenému požárem sloupu elektrického vedení. K akci sabotáže se později v dopise přihlásila radikálně levicová skupina Vulkangruppe.

V Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, čelí Tesla ostré konkurenci ze strany domácích výrobců automobilů, jako je například společnost BYD. V loňském čtvrtém čtvrtletí BYD vystřídala Teslu na postu největšího prodejce automobilů s čistě elektrickým pohonem na světě.

Navíc na čínském trhu Tesla nedávno získala nového konkurenta v podobě výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Tento výrobce se rovněž začal věnovat výrobě elektrických vozidel a oznámil, že již získal více než 100 tisíc objednávek pro svůj první elektromobil. Nyní začíná dodávat sportovní vůz s názvem SU7 zákazníkům.

„V Číně se jistě zrodí velká společnost, jako je Tesla,“ poznamenal k tomu generální ředitel a zakladatel Xiaomi Lej Ťün. Akcie čínské společnosti v úterý přidávaly až 16 procent. Společnost tak byla na burze oceněna na 55 miliard dolarů, čímž překonala hodnotu tradičních amerických automobilek General Motors s 52 miliardami a Ford s 53 miliardami dolarů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz