crop_727_477_1581946395-benzin5

Drahý benzín v Česku? Sousedé jsou na tom hůře

14. 4. 2023 • Novinky

Ceny pohonných hmot byly a jsou v Česku velkým tématem. Po období extrémní drahoty způsobené především (ale nikoliv výhradně) ruským vpádem na Ukrajinu, nyní ceny pohonných hmot klesly na úroveň téměř předválečnou. Řada lidí nicméně stále řeší, zda se stále nevyplatí tankovat v některé ze sousedních zemí. Jak jsme na tom v porovnání s Polskem, Německem, Slovenskem či Rakouskem?

Levný benzín v Polsku?

V minulých měsících lidé žijící v pohraničí často vyjížděli k polským čerpacím stanicím s tím, že u nich mohou ušetřit značné částky. V současné době to již ale prakticky neplatí a polský benzín je levnější pouze o haléře nebo maximálně 1-2 koruny. Jen pro benzín se tedy jezdit příliš nevyplatí.

Co další sousedé?

Polsko je přitom jedinou ze sousedních zemí, kde jsou pohonné hmoty alespoň lehce nižší než u nás. V ostatních sousedních zemích jsou ceny benzínu vždy ještě vyšší než ty české. V pohraničí to proto funguje opačně a Němci či Rakušané jezdí tankovat k nám. Dokonce i Slováci mají pohonné hmoty dražší v průměru o několik desítek haléřů.

V případě LPG je situace pro české řidiče ještě příznivější. Jestliže v Česku zaplatíte za litr LPG 18 korun, v Německu to bude až 28 korun a v Rakousku dokonce 33 korun.

Reálné ceny

Zdá se tedy, že na tom čeští řidiči nejsou tak špatně, jak občas sami tvrdí. Uvedené srovnání ale bere v potaz absolutní hodnotu ceny benzínu. Trochu jiný obrázek se nám zjeví, pokud dáme cenu pohonných hmot do poměru s průměrnými příjmy lidí v té či oné zemi. I z tohoto srovnání vychází Česko v porovnání s Polskem dobře, a ve srovnání s výrazně chudším Slovenskem dokonce výborně. Na druhou stranu bohatší Němci a Rakušané nakoupí za průměrný příjem mnohem více benzínu než Češi.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz