julieskelton_dutchreach_2019_58

Evropská unie chce, aby se v autoškolách vyučoval holandský úchop: Sníží se riziko srážky s cyklistou

29. 3. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Poslanci Evropské unie v poslední době připravili pro motoristy několik novinek, které by mohly začít platit v nejbližších letech. Některé z nich dávají větší smysl, jiné menší. Mezi ty, které se nám zdají smysluplné, patří návrh, aby se v autoškolách v rámci EU povinně vyžadoval tzv. „holandský úchop“. Jde totiž o jednoduchou věc, která dokáže výrazně eliminovat riziko kolize s cyklistou, motorkou nebo automobilem, které se blíží zezadu.

V současnosti má již čím dál více vozidel v rámci bezpečnostních asistentů také varování před kolizí při vystupování, kdy kamera, která snímá mrtvý úhel, dokáže posádku varovat před otevřením dveří, pokud se zezadu blíží kolo nebo jiný dopravní prostředek. Avšak většina vozidel, která jezdí v běžném provozu, ho nemá. Tento způsob otevírání dveří lze však velmi snadno nahradit právě „holandským úchopem“.

Český BESIP ho popisuje takto: „Stačí otevírat dveře řidiče pravou rukou. Při tomto úchopu se tělo samo natočí do polohy, ve které máte možnost podívat se jednoduše na cestu za sebe. Zvýší se tak možnost, že si všimnete cyklisty, auta nebo chodce v zorném poli.“

Evropská unie by chtěla, aby tento způsob otevírání dveří povinně používali všichni řidiči, ale je jasné, že neexistuje způsob, jak to kontrolovat. Proto přišla s návrhem, aby si na tento způsob otevírání dveří zvykali automaticky řidiči již během kurzů v autoškole, protože takto existuje větší pravděpodobnost, že alespoň někteří z nich si ho automatizují a budou ho používat i v budoucnosti.

Z našeho pohledu jde o rozumný a praktický návrh, který nic nestojí, nevyžaduje žádné náklady navíc a pokud by se rozšířil, určitě by dokázal zabránit alespoň části nepříjemných kolizí, vznikajících při vystupování kvůli nepozornosti posádky vozu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz