Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Firemní auta povinně elektrická od 2030: Velké společnosti tlačí na EU

13. 3. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Giganti Uber a Ikea se připojili k 28 společnostem (mimo jiné například Tesco, Coca-Cola, AstraZeneca, LeasePlan) a organizacím ve veřejné výzvě zákonodárcům EU, od které požadují, aby komise zavedla povinnost výhradně elektricky poháněných firemních vozidel už od roku 2030.

Pokud jste tedy naštvaní na EU, věřte tomu, že právě ona sama se nyní nachází pod silným tlakem ekonomických gigantů, kteří požadují přechod na firemní elektrická vozidla o pět let dříve, než unie navrhla. Lze tedy jasně vidět, že elektrifikace není jen politickým lobby, ale tlačí ji i významné ekonomické subjekty. Ty jsou navíc zásadně větším odběratelem nových vozidel než soukromé osoby.

Podle uskupení společností by Evropská komise měla zvážit cíle elektrifikace pro firemní automobily v rámci iniciativy Greening Corporate Fleets, říká koalice 30 globálních podniků a organizací. Přední společnosti spojují své síly a požadují, aby všechna nová firemní auta a dodávky měla do roku 2030 nulové emise.

Elektrifikace flotil představuje obrovskou příležitost. 6 z 10 vozů prodaných v Evropě jsou služební vozy, přičemž tato vozidla jezdí dvakrát více než osobní vozy. Rozhodnutí o nákupu vozových parků mají významný dopad na zbytek trhu, přičemž vozidla se na trh s ojetinami obvykle dostávají již po 3 až 5 letech.

Stef Cornelis, ředitel elektrických vozových parků v T&E, říká: „Přední společnosti s velkým vozovým parkem se zavázaly stát se lídry v oblasti elektrifikace a klimatu. Nyní žádají prezidentku Von der Leyenovou, aby zajistila, že všechna nová firemní auta budou do roku 2030 elektrická. Příliš dlouho nebyla firemní auta na pořadu jednání Evropy. Tohle se musí změnit. Evropská komise by měla uznat velký potenciál elektrifikace vozových parků nejen pro klima, ale také pro své občany, protože na trh přinese cenově dostupné ojeté elektromobily.”

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz