Icon Bronco – pocta “in memoriam”

11. 10. 2011 • Novinky, Zajímavosti

Ford Bronco je dnes již u nás mírně zapomenutý, avšak v mnohých zemích stále velmi populární americký off road. Ačkoliv se již 15 let nevyrábí, mají jej mnozí neustále v paměti. Kupříkladu firma Icon 4×4, která na letošní SEMA show, což je přehlídka upravených vozů v Los Angeles, přiveze výtvor nazvaný Icon Bronco. Ten vznikl k 45. výročí Bronca. Ano, první generace se představila roku 1966 a mířila proti Jeepu CJ-5 či vozu International Harvester Scout. Byla poháněna šesti či osmiválci a její vzhled je stále ikonický pro mnoho fanoušků terénních vozů.

Od roku 1978 se z Bronca stalo SUV kategorie full size a bylo postaveno na zkrácené platformě pickupu Ford série F. V roce 1994 dokonce sehrálo ústřední roli v slavném pronásledování hráče amerického fotbalu a herce O.J Simpsona, který byl obviněn z vraždy bývalé manželky a jejího přítele a v bílém Broncu ujížděl poklidným tempem policistům. Tento vůz jednoduše patří k americké automobilové historii, není tedy divu, že mu Icon 4×4 vzdává hold nádhernou moderní reinkarnací, která spojuje dnešní techniku s duchem 45 let starého originálu.

Nečekejte žádnou polovičatou práci nebo provozu neschopný koncept, tohle je poctivý off road, který se bude vyrábět v limitované sérii! Ačkoliv karoserie je velmi podobná původnímu Broncu, při bližším zkoumání člověk objeví moderní prvky, ať už se jedná o čiré světlomety či diody v masivním předním nárazníku, což je v podstatě čelní strana rámu, na kterém je namontována karoserie. Celkově na voze poznáte, že je vyroben v dnešní době, ale zároveň působí vkusně a účelně, žádné kýčovité retro.

Vkusnost pokračuje i pod povrchem, tentokrát ale v čistě moderním duchu. Auto pohání pětilitrový osmiválec, který najdete třeba v současném Mustangu GT. Má 412 koní a 530 Nm točivého momentu. Při pouličních sprintech od semaforů se tak musí mít na pozoru i kdejaké čistě sportovní auto. Tento motor Coyote je spojen buďto s pětistupňovým manuálem, nebo automatem o stejném počtu rychlostí. Z fotek jde rovněž vidět masivní zavěšení, diferenciály či speciální tlumiče. O průchodnosti terénem tak netřeba pochybovat, zejména když se člověk rovněž podívá na dezén pneumatik.

Každý Icon Bronco bude sestaven ručně a prvních deset kusů se stane součástí limitované úvodní série. V mých očích se tak pánům z Icon 4×4 povedla dokonalá pocta původnímu stroji, na kterou můžou být náležitě hrdí.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz