jaguar-y-type-zero-elektromobil-3

Nejkrásnější elektromobil? Jaguar E-Type je jasný vítěz!

7. 9. 2017 • Novinky

Společnost Jaguar Land Rover představí na Tech Festu Jaguar E-Type s elektrickým pohonem. Festival se pro veřejnost otevře 8. září. Koncept s názvem Zero byl restaurován a přestavěn oddělením Jaguar Land Rover Classic v Coventry. Nedaleko místa, kde se zrodil právě původní Jaguar E-Type. Jaguar E-Type Zero nejenom jezdí a vypadá jako prvotní model, ale nabízí i vysoký výkon. Z nuly na 100 km/h zrychlí za pouhých 5,5 sekundy o vteřinu rychleji než E-Type Series 1.

„Koncept Jaguar E-Type Zero kombinuje dynamickou jízdu původního modelu s vylepšeným výkonem díky elektrickému pohonu. Tato kombinace napomáhá skvělému zážitku z jízdy,“ řekl Tim Hanning, Director Jaguar Land Rover Classic.

„Pro bezproblémovou kombinaci nového elektrického pohonu konceptu E-Type Zero a dynamického nastavení originální specifikace modelu E-Type jsme omezili výkon vozidla,“ upřesnil Tim Hanning.

Jaguar E-Type Zero je obnovený roadster Jaguar E-Type Series 1.5. Jde o původní specifikaci, kromě moderního elektrického pohonu a modifikovaných přístrojů – i když jsou inspirovány původním modelem E-Type. LED světlomety, které jsou součástí konceptu, se využívají k úspoře energie. Světlomety jsou přizpůsobeny také původnímu vozu.

Elektrická pohonná jednotka na zakázku

Elektrická pohonná jednotka s výkonem 220 kW byla speciálně navržena pro E-Type Zero. Jeho lithium-iontová baterie má stejné rozměry a podobnou hmotnost jako šestiválcový motor XK použitý v prvotním modelu E-Type. Elektrický pohon bude umístěn stejně jako motor u vozu XK. Elektromotor a redukční převodovka leží těsně za baterií, ve stejném místě jako převodovka automobilu E-Type. Nová spojovací hřídel přenáší výkon na diferenciál a ten potom na kola. Celkově je vůz lehčí o 46 kg než původní E-Type.

Použitím elektrické pohonné jednotky s podobnou hmotností a rozměry výstupního benzinového motoru a převodovky znamená, že se konstrukce vozu, včetně zavěšení a brzd, nezměnila. To zjednodušilo převod a homologaci. Přední a zadní rozložení hmotnosti zůstává nezměněno.

„Novou elektrickou pohonnou jednotku jsme integrovali do existující struktury vozu E-Type, což znamená, že by mohl být předchozí motor kdykoliv znovu dosazen. Je to nezbytné, protože si tak značka Jaguar stále zajišťuje svoji autentickou DNA,“ dodal Tom Hanning.

Šestiválcový motor XK byl vyráběn v letech 1949 až 1992 a byl téměř ve všech modelech značky Jaguar v tomto období, včetně modelů E-Type, XK120, MK2 a XJ6. Nová elektrická pohonná jednotka může být použita v každém z těchto vozidel.

‚Nejkrásnější auto, které kdy bylo vyrobeno‘

Jaguar E-Type se poprvé představil v roce 1961 a pravidelně patřil mezi vítěze o nejhezčí vůz všech dob. Enzo Ferrari o tomto modelu prohlásil, že jde o „nejkrásnější vůz, který kdy byl vyroben“.

Elektrická pohonná jednotka konceptu Zero byla vyvinuta odborníkem v oblasti elektrického pohonu ve spolupráci s techniky společnosti Jaguar Land Rover a s dohledem oddělení Jaguar Land Rover Classic. Inženýři využili některé technologie a komponenty z modelu I-PACE.

Jaguar E-Type Zero má dojezd 270 kilometrů, kterému napomáhá nízká hmotnost a skvělá aerodynamika. Vůz využívá 40kWh baterii, kterou může řidič dobít doma během noci (obvykle po dobu šesti až sedmi hodin, v závislosti na zdroji energie).

Jaguar Land Rover Tech Fest, kde bude odhalen elektrický Jaguar E-Type, se koná v Central Saint Martins v Londýně. Akce je pro veřejnost otevřena od 8. do 10. září 2017.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz