Nový Vauxhall VXR8

15. 12. 2010 • Ostatní

V těchto dnech automobilka Opel, prodávaná ve Velké Británii pod značkou Vauxhall, představila nový, výkonný sedan VXR8. V kontinentální Evropě je to nepříliš známa značka. Nejvíce se o ní dalo slyšet v souvislostech s modelem Monaro V8, jež se stal opravdovým prodejním hitem, díky své jednoduchosti, velkému výkonu a velmi příznivé ceně.

VXR8 je však klasický sedan, založený na faceliftovaném modelu Holden HSV GTS E3, který se nedávno začal prodávat v Austrálii.

Na tomto voze  je nejzajímavější co se ukrývá pod kapotou. Najdeme pod ní zdaleka největší motor, který Opel montuje do svých modelů. Konkrétně se jedná o 6,2 litrový V8 s výkonem 317kW (431 koní) a 550Nm točivého momentu. K přenesení tohoto masivního kroutícího momentu na vozovku, si zákazníci mohou vybrat mezi 6-ti stupňovou manuální nebo automatickou převodovkou. K pohonu zadní nápravy slouží samosvorný diferenciál.

Díky těmto parametrům se VXR8 rozpohybuje z nuly na 100km/h za 4,9 sekundy a maximální rychlost je po vzoru německých prémiových sedanů omezena na obligátních 250km/h. Aby byl vůz stabilní i v zatáčkách, tak inženýři použili přední nápravu MacPherson, využívající osu teleskopického tlumiče pérování jako horní otočný bod závěsu kola.  Dále progresivní vinuté pružiny na přední nápravě a multi-link místo tuhé zadní nápravy.  Ve voze najdeme také funkci launch kontrol, sloužící k co největší akceleraci vozu, která je schopna diagnostikovat jízdní stabilitu a zrychlení. Své měření vyhodnocuje každou desetinu sekundy jízdy.

Bodykyt obsahuje kapotu s nasávacími otvory,přední nárazník s LED diodami určenými pro denní svícení, zadní přítlačné křídlo a výfukové potrubí končící dvojící koncovek.  Interier je celý v koženém provedení, obsahuje sportovní sedačky HSV a také multimediální systém EDI. Jedná se o palubní počítač s 5“ displejem, který obsahuje autorádio, telefon, satelitní navigaci a také zobrazuje veškeré údaje o chování vozidla.

VXR8 je k dispozici pouze přes 6 vybraných prodejců Vaxhaul ve Velké Británii a ceny začínají na 49500 librách včetně daně. Na takto velký a výkonný vůz je cena více než lákavá. Zájemci z České republiky však mají smůlu. Ne jen, že se sem automobil nebude oficiálně dovážet, má také pravostranné řízení.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz