ea1d8d143953ab3d672549d02a4d_w1254_h836_gcd059d76a28511e58dc0002590604f2e

Podle čeho poznáte vozidlo policie, dříve než vás zastaví?

8. 6. 2019 • Novinky

České dálnice jsou obsazeny flotilou superbů a passatu. Jenže tyto auto jsou přeci jen specifická oproti ostatním autům. Jakmile překročíte rychlost, nebo porušíte jiný dopravní přestupkem, téměř okamžitě se na vás nalepí a při nejlepší příležitosti vás předjedou. Teď už z toho nevyváznete, ani kdybyste chtěli. Jakmile se spustí houkačka a začne blikat pověstná červená stopka. Jste v háji.

Nyní se pojďme podívat na to, jak snadno můžete rozpoznat vozidla od těch normálních, která řídí ostatní řidiči. Předem podotýkáme, že tento článek nemá za účel navádět k porušování předpisů, ba naopak. Jen občas se dostanete do šlamastiky, aniž byste věděli jak a proč.

Pro laika je nemožné rozeznat policejní auto od toho normálního. Auta jsou neoznačená, bez výrazný prvků, tak aby působila co nejméně okatě. Přesto jsou auta vybavena vším co potřebují, a to záznamovým a měřícím zařízením, vysílačkou a skrytými majáky. Barva karoserie je všední, to může ještě více zmást. Jsou to barvy jako černá, tmavě modrá, bílá nebo i stříbrná. Jak ale poznat, že se tedy jedná o policejní hlídku, když jsou tak dokonale maskováni? Samotného radaru si nevšimnete vůbec, čeho byste si ale už mohli všimnout a je přímo do očí bijící extrémně dlouhá anténa rádiového komunikačního systému. Dále jsou to dvě přidané svítilny ve spodní části nárazníků – pod registrační značkou. Za dobrých světelných podmínek je viditelná i kamera uprostřed za čelním sklem. Majáky jsou viditelné ve vrchní části okna pátých dveří.

Měli bychom také připomenout, že policejní vozy měří rychlost nejen když stojí, ale i když jedou. Měří průměrnou rychlost a dokáží změřit odjíždějící i přijíždějící vozidla. To, že včas uvidíte vozidlo vás nezachrání, pokud se jej budete snažit dostihnout rychlostí dalece překračující povolené kilometry, neboť už v té době vás měřící zařízení zaznamenává, ba naopak měli byste jednat tak, aby se vaše průměrná rychlost co nejvíc snížila.

Další bodem, který by vám mohl pomoci je rozeznat, je jejich styl jízdy – ryze predátorský. Číhají a sledují své okolí. Většinou jezdí osmdesátkou, maximálně stovkou v pravém jízdním pruhu. Někdy se schovávají mezi kamiony, kde nejsou vidět. Automaticky rozpoznávají registrační značku, vyhledávají tak v systému, jestli není auto kradené. Silně nedoporučujeme jim ujíždět, snadno vás doženou a mohli byste z toho mít větší problémy, než kdyby vás zastavili hned.

.

« »