preview-928x522

Příští Qashqai a Juke už jen jako EV: Nissan urychluje přechod na plně elektrický pohon

24. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Nissan pokračuje ve své vizi budoucnosti bez emisí a potvrdil, že všechny tři modely vyráběné v jeho britském závodě budou 100% elektrické.

Dnešní oznámení znamená, že centrum EV36Zero v Sunderlandu, která reprezentuje vizi budoucnosti společnosti Nissan, se bude skládat ze tří elektromobilů, tří gigafactory a investic ve výši až 3 miliard liber – skvělá zpráva pro 7 000 britských zaměstnanců společnosti Nissan a 30 000 pracovních míst podporovaných v britském dodavatelském řetězci.

Tento transformační projekt zahrnuje nejen budoucí plně elektrické verze vlajkových crossoverů Nissan Qashqai a Juke, ale Nissan dnes také potvrzuje, že třetím vozem plánovaným pro výrobu ve Velké Británii bude nová generace Nissanu LEAF, vozu, který se odvážil odstartovat elektrifikaci automobilového průmyslu.

Výroba vozidel i baterií bude napájena z mikrosítě EV36Zero, která bude zahrnovat udržitelné zdroje energie jako jsou vlastní větrné a solární elektrárny a bude schopna dodávat 100 % elektřiny z těchto obnovitelných zdrojů společnosti Nissan i jejím sousedním dodavatelům.

Prezident a generální ředitel společnosti Nissan Makoto Uchida dnes oznámil tyto plány kolegům v závodě v Sunderlandu:

“Ústředním bodem našich plánů na dosažení uhlíkové neutrality jsou vzrušující elektromobily. S elektrickými verzemi našich klíčových evropských modelů, které jsou na cestě, se rychleji přibližujeme k nové éře pro Nissan, pro průmysl a pro naše zákazníky.

“Projekt EV36Zero staví náš závod v Sunderlandu, největšího výrobce automobilů ve Velké Británii v historii, do centra naší budoucí vize. Znamená to, že náš britský tým bude navrhovat, konstruovat a vyrábět vozidla budoucnosti, což nás povede k plně elektrické budoucnosti společnosti Nissan v Evropě.”

Dnešní oznámení navazuje na potvrzení společnosti Nissan, že všechny její nové vozy v Evropě budou od nynějška plně elektrické a že očekává, že do roku 2030 bude její řada osobních vozů v Evropě 100% elektrická. Vychází také z vize Nissan Ambition 2030, stát se skutečně udržitelnou společností směřující k čistšímu, bezpečnějšímu a inkluzivnějšímu světu.

Předseda vlády Spojeného království Rishi Sunak řekl:

“Investice Nissanu je obrovským vyjádřením důvěry v britský automobilový průmysl, který již nyní přispívá naší ekonomice obrovskou částkou 71 miliard liber ročně. Tento podnik nepochybně zajistí Sunderlandu budoucnost britského Silicon Valley pro inovace a výrobu elektromobilů.

“Základem našeho hospodářského plánu je vytvořit ze Spojeného království nejlepší místo pro podnikání. Budeme i nadále podporovat podniky, jako je Nissan, aby se rozšiřovaly a zakořenily ve Spojeném království na každém kroku, protože přijímáme správná dlouhodobá rozhodnutí pro lepší budoucnost.”

Tři nová elektrická vozidla

Nejnovější investice společnosti Nissan zahrnují až 1,12 miliardy liber do britských provozů a širšího dodavatelského řetězce na výzkum a vývoj a výrobu dvou nových modelů, které byly dnes oznámeny, včetně vylepšení zařízení a výrobních procesů, školení dovedností a nástrojů pro dodavatele. Navazuje tak na investice ve výši 423 milionů liber, které Nissan oznámil do první fáze projektu EV36Zero pro první připravovaný elektromobil.

Tyto tři nové elektromobily představují budoucnost všech tří modelů, které se v současnosti vyrábějí v závodě Nissan Sunderland:

– Nissan QASHQAI – originální crossover, nejprodávanější vůz ve Velké Británii v roce 2022, který představuje každý pátý vůz vyrobený ve Velké Británii.
– Nissan JUKE – kompaktní crossover, který boří pravidla a kterého se prodalo více než milion kusů.
– Nissan LEAF – první sériově vyráběný a masově prodávaný elektromobil na světě, kterého se v Sunderlandu vyrobilo více než čtvrt miliónu.

Tři budoucí modely budou inspirovány třemi zajímavými plně elektrickými koncepčními modely, z nichž dva byly nedávno představeny na Japan Mobility Show:

– Nissan Hyper Urban Concept, EV crossover, který se vyznačuje elegantní a moderní estetikou.
– Nissan Hyper Punk Concept, plně elektrický kompaktní crossover s vnější estetikou definovanou mnohotvárnými a mnohoúhelníkovými plochami.
– Koncept Nissan Chill-Out, který byl představen v roce 2021 a již dříve byl potvrzen jako inspirace pro budoucí elektromobil, který se bude vyrábět v Sunderlandu.

Další informace o těchto třech modelech, včetně názvů, specifikací a dat uvedení na trh, budou zveřejněny později.

EV36ZERO

Dnešní novinka navazuje na počáteční investici společnosti Nissan a jejích partnerů ve výši 1 miliardy liber do vytvoření EV36Zero, transformace výrobního závodu v Sunderlandu a vytvoření prvního světového ekosystému pro výrobu elektromobilů.

Výrobu vozidel a baterií doplňuje projekt mikrosítě iniciovaný městskou radou Sunderlandu, který bude schopen dodávat společnosti Nissan a jejím sousedním dodavatelům 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů a bude zahrnovat stávající větrné a solární elektrárny společnosti Nissan včetně zcela nové 20MW solární farmy společnosti Nissan.

Další dva modely spolu s další gigafactory a dalšími investicemi do infrastrukturních projektů přinesou investice ve výši až 2 miliard liber. To znamená, že plány společnosti Nissan na budoucí elektrické verze modelů Qashqai, Juke a náhradu modelu Leaf umožní ve Spojeném království investovat až 3 miliardy liber.

Kromě toho vláda Spojeného království poskytla 15 milionů liber na společný projekt v hodnotě 30 milionů liber, který vede společnost Nissan. Ten posílí technické znalosti a výzkumné a vývojové kapacity Technického centra Nissan (NTCE) v Cranfieldu v hrabství Bedfordshire, čímž se zvýší možnosti pro zajištění dalších britských investic do výzkumu a vývoje budoucích modelů vozidel.

Dnešní oznámení přichází v době, kdy byla potvrzena nová investiční zóna (IZ) v severovýchodní Anglii. Severovýchodní investiční zóna se zaměří na pokročilou výrobu a ekologická odvětví a bude vycházet z inovačního oblouku, který se táhne od Northumberlandu až po Sunderland a Durham, přičemž příležitosti se budou nabízet podél Tyne Corridor a přínosy se projeví v celém regionu.

Britský kancléř státní pokladny Jeremy Hunt řekl:

“Nissan má hrdou historii výroby automobilů v Sunderlandu a jeho pokračující závazek vůči Spojenému království ukazuje, jak naše podpora podnikání přináší výsledky – pomáhá vytvářet tisíce pracovních míst a upevňuje pozici Británie jako osmého největšího výrobce na světě.”

EV36Zero je klíčovou součástí dlouhodobé vize společnosti Nissan Ambition 2030, jejímž cílem je stát se skutečně udržitelnou společností, která směřuje k čistšímu, bezpečnějšímu a inkluzivnějšímu světu. V tomto období bude Nissan dodávat vzrušující elektrifikovaná vozidla a technologické inovace a zároveň rozšiřovat a transformovat své aktivity po celém světě. Tato vize podporuje cíl společnosti Nissan být do fiskálního roku 2050 uhlíkově neutrální v celém životním cyklu svých výrobků.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz