enyaq_iv_velvet_red_static02

První jízda: Škoda ENYAQ iV 80

9. 4. 2021 • Elektrické vozy, Škoda, Novinky, Testy

První plně elektrické SUV ŠKODA je základním stavebním kamenem budoucího trvale udržitelného rozvoje mladoboleslavské automobilky. ENYAQ iV je pořádný krok pro českou značku. Jde o vůbec první elektrický vůz postavený na platformě MEB. ENYAQ iV ovšem nepředstavuje jen ostrý start éry ekologického pohonu, ale také posun v tradičních hodnotách značky. Simply Clever prvky, typická bohatá nabídka vnitřního prostoru a chytrá technika se tu snoubí s evolucí designového jazyka značky a s výjimečnou výbavou.

Design novinky je pokrokový, vyvážený a sebevědomý. Model rozvíjí čelní identitu charakteristickou pro vozy Škoda a dále ji umocňuje prvkem Crystal Face. V kombinaci s emocionálním designem a výrazným, robustním vzhledem, který podtrhují také velká kola, je ENYAQ iV velmi atraktivním vozem, který stanovuje nové standardy. Zbrusu novým designovým prvkem u elektrického SUV je zmíněná volitelná maska chladiče. Tradiční maska je v tomto případě doplněna krystalickým efektem a podsvícena dohromady 130 diodami, které vozu dodávají unikátní světelný podpis a povyšují funkce Coming/Leaving Home na originální animace. Dnes testovaný model nicméně tímto prvkem nedisponoval.

enyaq_iv_velvet_red_static10 enyaq_iv_velvet_red_static12

Dlouhý rozvor (2 765 mm) s relativně krátkou přední kapotou naznačuje bohatý vnitřní prostor (díky rozměrově malému elektromotoru, mohla být kabina posunuta výrazně více dopředu), svalnaté boky a pozvolna klesající linie střechy zase dávají tušit skvělou aerodynamiku vozu. S rozměry 4 649 × 1 879 × 1 616 mm je ENYAQ iV velikostně blízký tradičnímu SUV KODIAQ, má však ještě dynamičtější styl. Ten podporují i nová kola s průměrem od 19 do 21 palců. Novinka se chlubí součinitelem odporu vzduchu cx 0,27, což je na poli SUV vynikající hodnota. Ta pomůže ve spojení s propracovaným pohonem i k vynikajícímu dojezdu elektromobilu.

Nový elektromobil bude v České republice v prodeji ve čtyřech výkonových variantách, se dvěma kapacitami baterie a dvěma druhy pohonu. Při uvedení na český trh bude základem provedení ENYAQ 60 iV s baterií s kapacitou 62 kWh (58 kWh využitelných) a elektromotorem o výkonu 132 kW, které přináší dojezd až 390 kilometrů v cyklu WLTP.

ENYAQ 80 iV je druhou verzí s pohonem zadní nápravy, tentokrát má elektromotor výkon 150 kW a točivý moment 310 Nm. Kapacita baterie je 82 kWh (77 kWh využitelných) a právě toto provedení nabídne nejdelší dojezd až 510 kilometrů na jedno nabití v cyklu WLTP. Baterii s touto nejvyšší kapacitou využívají i dvě verze s pohonem všech kol. ENYAQ 80X iV má díky dalšímu elektromotoru na přední nápravě celkový výkon 195 kW, sportovní ENYAQ RS iV pak nabídne dokonce 225 kW. Obě tato provedení mají dojezd v cyklu WLTP až 460 kilometrů.

enyaq_iv_velvet_red_static07

Designéři navrhli komplexně sladěné interiéry, které se inspirují světy moderního bydlení. Jednotlivé varianty se od sebe liší potahy sedadel, dekoračními lištami, přístrojovou deskou a také použitými materiály. Tkané koberce, středová konzole a ambientní osvětlení se od sebe výrazně odlišují. Vkusně zařízená kabina vyvolává příjemné pocity a využívá trvale udržitelné a recyklované materiály.

Pro základní verzi 60 iV je standardně nabízen interiér Loft, který se vyznačuje například dvoubarevným provedením palubní desky. Interiér Lodge symbolizuje trvalou udržitelnost a inovace, Lounge představuje kvalitu a exkluzivitu. Interiéry Suite a ecoSuite symbolizují klasický luxus. Design RS Lounge verze RS iV představuje sportovní charakter vozu. Design RS Suite, který je nabízen u této verze na přání, zdůrazňuje navíc sportovní eleganci. K dispozici jsou také tematické pakety. Vybrané z nich jsou dostupné ve dvou verzích – základní a rozšířené Top/Premium. Kromě těchto designových linií si následně může zákazník vybrat z deseti různých funkčních balíčků výbavy a ty může doplnit několika samostatnými volitelnými prvky.

Výjimečnou verzi pak na začátku prodeje představuje provedení Founders Edition. Mladoboleslavská značka tímto provedením oslavuje 125 let od svého založení a vozů vznikne pouze 1 895 kusů, což je odkaz právě na rok založení automobilky. Každý vůz bude mít pořadové číslo této série vyznačené přímo v elegantním prvku na volantu. Standardem jsou například 21palcová kola Aquarius a na výběr jsou dvě barvy karoserie: Black Magic a Arctic Silver. Standardem je tu LED prosvětlená maska chladiče Crystal Face orámovaná, podobně jako třeba okna, lištami v černém lesku. Interiér je vyveden v provedení ecoSuite a sedadla mají kožené čalounění v koňakové barvě, kterou kůže získá ekologickým barvením s využitím listů olivovníku. Alternativou je černé kožené čalounění s koňakovými kontrastními prvky.

enyaq_iv_dpl_30 enyaq_iv_dpl_29

ENYAQ iV je nejen díky použité platformě MEB technicky vyspělý automobil, který nabízí bohatou bezpečnostní výbavu, pokročilé asistenční systémy a hojné funkce konektivity. Nezapomíná ale ani na tradiční silnou stránku značky, tedy oblíbené Simply Clever prvky.

Mezi ně patří například oblíbený deštník ve dveřích řidiče nebo tradiční škrabka na led, která se ale tentokrát u elektromobilu neskrývá pod víčkem nádrže, ale je umístěna na vnitřní straně dveří zavazadlového prostoru. Pod podlahou zavazadlového prostoru je místo pro nabíjecí kabel k vozu. Aby se uživatel o kabel neušpinil, je jeho součástí i chytré řešení pro čištění kabelu. Podlaha zavazadlového prostoru je dvojitá, takže menší předměty nemusí cestovat po celém zavazadelníku. K dispozici je síťový program, který spolu s oky a háčky v zavazadlovém prostoru usnadní bezpečné uložení nákladu. V kabině pak díky konstrukci platformy MEB vznikly dva objemné odkládací prostory. Box pod loketní opěrkou mezi předními sedadly pojme 6,2 litru nezbytností a schránka pod středovou konzolou má objem dalších 11,4 litru.

enyaq_iv_dpl_45

Vůz dále nabízí bohatou bezpečnostní výbavu včetně například nouzového brzdění před protijedoucími vozy při odbočování vlevo, varování před kolizí s cyklistou či vozem při otevírání dveří, systém pro aktivní pomoc při vyhýbání se překážce nebo devět airbagů. K dispozici jsou i pokročilé asistenční systémy, včetně asistenta parkování s možností automatického parkování po naučené trase. To lze ovládat z aplikace ŠKODA Connect, která přináší do mobilního telefonu řadu nových funkcí a možností ovládání vozu, včetně kontroly nad nabíjením. ENYAQ iV je vždy online a jeho palubní systém lze ovládat přes až třináctipalcový hlavní displej, nebo pomocí hlasové asistentky Laury, která rozumí patnácti jazykům a v šesti z nich zvládá pokyny přijímat v běžné řeči.

Přístrojový štít Virtuální kokpit pod volantem má displej s úhlopříčkou 5,3 palce a může být doplněn inovativním head-up displejem. Ten je rozdělen do dvou sekcí: ta níže u paty čelního skla zobrazuje obvyklé informace jako údaje o rychlosti nebo rozeznané dopravní značky. Výše je pak rozlehlejší pole rozšířené reality, kde se přímo před očima řidiče zobrazují například navigační instrukce.

Řidiči nového SUV budou také moci využívat všech výhod ekosystému ŠKODA iV, v rámci kterého je dostupná například i univerzální služba pro dobíjení elektromobilu MyŠKODA Powerpass. Díky ní mohou uživatelé auta v celé Evropské unii využít síť více než 195 000 dobíjecích stanic, to vše s jednou jedinou kartou. Takto lze dobíjet například i na stanicích sítě Ionity, uživatel dostane za odebranou elektřinu měsíční vyúčtování.

enyaq_iv_velvet_red_static06

Pro domácí nabíjení lze využít i wallbox, který značka dodává ve třech provedeních. Základní iV Charger poslouží především v domácnostech, iV Charger Connect se umí připojit k LAN nebo wi-fi síti a má RFID čtečku, pokročilejší iV Charger Connect+ pak k těmto funkcím přidává i konektivitu v mobilních sítích LTE. U nejvyšší verze tak lze přímo v aplikaci sledovat i spotřebu wallboxu a množství elektřiny odebrané například různými uživateli.

Rychlosti dobíjení samozřejmě závisí na zvoleném způsobu a kapacitě baterie, maximem je výkon nabíjení 125 kW. Největší baterii s jmenovitou kapacitou 82 kWh tak lze z 5 na 80 procent nabít přibližně za 38 minut. Domácí wallboxy nabízí výkon až 11 kW a vůz se díky nim v závislosti na velikosti baterie do maxima nabije za šest až osm hodin. Mimochodem, Škoda bude ještě měnit termomanagement baterií, takže se dojezd ještě vylepší. Aktualizace budou dvě, při té první bude potřeba s autem zajet do servisu, aby se aktualizoval software, ta druhá už půjde online přes vestavěnou SIM kartu.

enyaq_iv_velvet_red_static05

Ještě jedna zajímavost: Vůz nedostal jednu velkou baterii, ale jde o několik modulů spojených dohromady. Menší verze 60 jich má 9, větší 80 se skládá z 12. V každém modulu je 24 kusů Li-ion článků. Je to výhodné hlavně proto, pokud nějaký modul odejde, nebude se muset měnit kompletní baterie, ale bude stačit jen vyměnit modul. Bude to rychlejší, levnější a ekologičtější.

Za volantem

Po usednutí vás obklopí opravdu povedený interiér, který působí až nezvykle luxusně. Reálné zpracování je perfektní a to platí i pro použité materiály. Je to rozhodně nejlepší interiér ze všech modelů značky. Možná jen středový displej je až příliš veliký a působí, že byl do interiéru dodělán. To je ovšem zanedbatelný detail. Jeho infotainment tentokráte fungoval skvěle a grafika i rychlost byla bez chyb. Pokud bych měl něco vytknout, bude to to samé, co mě trápilo u nové Octavie nebo i Golfu. Tedy ovládání klimatizace výhradně přes menu palubního systému. Není to příliš praktické, ani intuitivní. Interiér je opravdu velkoryse prostorný a místa je všude přebytek. Posed v komfortních sedadlech je pohodlný a příjemný, stejně jako výhled ven.

enyaq_iv_velvet_red_06

Na sloupku řízení je klasické startovací tlačítko, ale to řidič vůbec nebude potřebovat. Auto se aktivuje pro jízdu (jako by se klasický spalovací motor nastartoval) pouze tím, že řidič stejně jako například v elektromobilech Tesla šlápne na brzdový pedál. Pak už stačí jen maličkatým ovladačem na středovém tunelu zařadit D/B a můžete se rozjet. D je v tomto případě běžný režim jízdy vpřed, B funguje při jízdě stejně jako D, ale pokud sundáte nohu z plynu, začne Enyaq iV hodně brzdit. B je totiž systém zvýšené rekuperace elektrické energie, díky níž se dobíjí baterie. V režimu D je rekuperace automatická a auto si ji řídí samo – podle maximální povolené rychlosti, blížící se zatáčce nebo křižovatce, případně tomu, jestli před vámi jede auto. Její účinek se dá zvětšit nebo zmenšit pomocí páček pod volantem (jsou tu tři úrovně), které zpravidla slouží pro manuální řazení, ale elektromobily nemají klasické vícestupňové převodovky.

Uvnitř panuje během jízdy hrobové ticho a ani aerodynamický hluk není příliš zřetelný, za což může skvělý koeficient odporu vzduchu. Občas se jen na větších nerovnostech ozve bouchnutí od velkých kol. Testovaný vůz byl vybaven adaptivním podvozkem DCC, který fungoval brilantně. Jeho komfort lze měnit v několika úrovních, ale ani ve sportovním režimu vůz příliš neztuhne. Je to tedy opravdu pohodlný vůz. V zatáčkách mě auto překvapilo minimálními náklony karoserie a absencí pocitu těžkopádnosti, i přes fakt, že vůz rozhodně není lehký. Za to může umístění baterií v podlaze a díky tomu nízko položené těžiště. V oblouku se elektromobil chová velmi dobře a nabízí velké množství přilnavosti. Díky pohonu zadních kol je navíc řízení velmi jemné a přesně, jelikož do něj nepřechází síly od tahu motoru.

enyaq_iv_velvet_red_03

Zadní pohon má ještě jednu výhodu, která mu pomáhá stočit se do zatáčky mnohem lépe než pohon předních kol. Elektronika je navíc velmi jemná a umí pracovat tak, že kola nechtějí auto dostat do smyku, ale jde na ně právě tolik energie, aby záď oblouk utáhla.

V přímce však testovaná verze není vyloženě rychlá. Nečekejte tedy akceleraci, která vás zarazí do sedadel, vůz sice zrychluje konstantně stejně, ale stovku zdolá až za 8,6 sekundy a jede maximálně elektronicky omezených 160 km/h. V praxi auto působí spíše rozvážně. Slibovaný dojezd jsem bohužel během jednoho odpoledne neměl šanci ověřit, to si musíme počkat až na plnohodnotný týdenní test. Palubní počitač mi však sliboval dojezd kolem 400 kilometrů, který se odvíjel od mého jízdního stylu, který často zkoušel různé dynamiky pružného zrychlení. Spotřeba elektřiny se ale ani při svižnějším, přesto normálním ježdění nedostane přes 20 kWh.

enyaq_iv_velvet_red_07

Základní cena aktuálně dostupných verzí elektromobilu Škoda Enyaq iV startuje na 1 072 900 Kč ve verzi 60 s menší baterií, respektive 1 202 900 Kč ve verzi 80.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz