beran-predjizdeni-zprava-na-dalnici-jeste-z-jineho-pohledua

Smí se na dálnici předjíždět zprava? Pouze za určitých podmínek, jinak hrozí tučná pokuta

6. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Možná jste o tomto uzákonění ani nevěděli, a proto je dobré si ho připomenout. Český silniční zákon totiž skutečně pamatuje i na situace, kdy se na víceproudé komunikaci mimo obec vytvoří kolona. A právě to je případ, o kterém mluvíme. Případ, při kterém můžete nerušeně cestovat pravým pruhem, zatímco se tři čtvrtiny dálnice budou vztekat, jaký jste vlastně pirát…

Pokud jezdíte trochu častěji, určitě znáte typický obrázek české dálnice. Vpravo poloprázdno, vlevo kolona nervózních řidičů, z nichž každý předjíždí každého a ve finále jedou 110 km/h. V tu chvíli máte opravdu morální dilema, jestli to takzvaně „poslat“ doprava a zabedněných řidičů se bezstarostně zbavit.

Jenomže víte co? Vy to skutečně můžete udělat!

Zatímco v obci není předjíždění pravým pruhem vůbec definováno, protože motorová vozidla mohou jezdit všemi pruhy bez omezení a ten levý musí být přednostně uvolněn pouze v případě, kdy jsou zbytečně pomalou souběžnou jízdou vozů ve všech pruzích naráz omezeni další účastníci provozu, na dálnici a silnici pro motorová vozidla je situace trochu jiná. Podjíždění je zde totiž výslovně zakázáno silničním zákonem.

Dívejte se na cestu

Situace se na českých silnicích v průběhu let ale razantně změnila. A jestli dříve řidičům něco říkala zpětná zrcátka, odhad vzdáleností a pozornost při řízení, dnes vídáme hlavy, jejichž oči se jen sporadicky věnují silnici před sebou, a namísto toho „čumí“ do mobilu.

Na silnicích se tak vytvářejí souběžné kolony pohodlných “levoproudařů”, se kterými za běžných okolností nejde nic udělat. Co by se řadili doprava, když je pak zpátky nikdo nepustí. Že jo? Ovšem pustit se doleva sám bez omezení kohokoliv dalšího jde rovněž. Jen to už zkrátka není tak pohodlné jako jízda pořád vlevo a vyžaduje to trochu řidičského citu, odhadu a zkušeností. Jenomže víte, co dalšího se také píše v zákonu o provozu na pozemních komunikacích?

Doslovně: „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (tzv. souběžná jízda); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“

A tak to máme černé na bílém…

Za bezdůvodnou jízdu vlevo navíc od poloviny roku 2017 už hrozí řidičům pokuta až 1500 Kč, ovšem pozor – zároveň i 2 trestné body. Takže až uvidíte kolonu levoproudařů, která neustále jen brzdí, vzdálenosti aut mezi sebou nevěstí nic než možnou nehodu, směle frčte doprava. Jen bych vám doporučil – dejte si opravdu pozor. Velká část řidičů na zpětná zrcátka opravdu zapomíná, a proto to musíte být vy, kdo napravuje chyby i za ostatní. Tak šťastnou cestu!

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz