foto-2b

Stáčení kilometrů má nový rekord: Na Slovensku stočili vůz o milión kilometrů

22. 7. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Údaje o ujetých kilometrech jsou více než tři roky zaznamenávány do celostátního Registru provozních záznamů vozidel, který zřídilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Za uvedené období dosáhla prvenství ve stočených kilometrech zejména vozidla značek střední třídy: Škoda, Volkswagen, Ford, Renault a Fiat. Rekordérem byl dosud automobil značky Ford Transit, který měl stočený odometr (počítadlo ujeté vzdálenosti) o 541.630 kilometrů.

V počtu stočených kilometrů padl na Slovensku nový rekord. Nejedná se přitom o osobní vozidlo, ale o tahač návěsů vyrobený v roce 2007. Až do roku 2019 počet kilometrů na odometru vozidla stoupal a dosáhl hodnoty 1.188.546 km. Počátkem roku 2020 bylo na počítadle ujeté vzdálenosti už ale jen 256.951 km. Tahač má odometr stočený až o neuvěřitelných 931.595 kilometrů.

foto-1
Údaje v ODO-Passe tahače návěsů potvrzují stočení kilometrů.

Registr provozních záznamů vozidel je na Slovensku jediný celostátní registr, který poskytuje oficiální údaje o historii najetých kilometrů. Od spuštění zaznamenávání údajů do RPZV bylo odhaleno 25.276 vozidel se stočenými kilometry. Informace z registru jsou oficiálním zdrojem, který poskytuje jediné referenční údaje o historii najetých kilometrů.

foto-2a foto-2bNajeté kilometry se stáčejí nejen na osobních vozidlech. Důkazem je tahač, který má stočený Odometr o téměř 1 milion kilometrů.

RPZV byl zřízen za účelem zaznamenávání stavu odometru při různých životních situacích během celé životnosti vozidla. Systém byl vytvořen, jako reakce na neustále se zvyšující podíl manipulovaných odometrů na trhu s ojetými vozy. Od 20.května 2018 mají soukromé i státní subjekty, které působí v automobilové oblasti, povinnost zaznamenávat údaje do RPZV. V současnosti zasílá do rejstříku informace více než 2.400 přispěvatelů od servisů přes autobazary až po pojišťovny a leasingové společnosti.

Přes Registr provozních záznamů vozidel se spotřebitel dostane nejen k údajům o ujetých kilometrech v ODO-Passe, ale také k dalším důležitým informacím, o kterých by měl před koupí vozidla vědět: exekuční blokace vozidla, leasing, zástavní právo, možné pátrání atd. (V Příloze k ODO-Passu) a ke informacím o poškození automobilu (ve Výpisu o poškozeních vozidla). Ověření vozidla před jeho koupí by mělo být dnes pro každého spotřebitele samozřejmostí.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY