ford-f150-lightning-2023-31

Test Ford F-150 Lightning: Lokomotiva s rychlostí projektilu

2. 1. 2023 • Elektrické vozy, FORD, Luxusní vozy, Novinky, Testy

Elektrický pohon: 100%

Dojezd: 90%

Podvozek: 100%

Zpracování: 90%

Praktičnost: 95%

F-150 Lightning je skvělou ukázkou moderních technologií a pokroku elektrifikace. Může vám nedávat smysl, ale je to vzrušující auto, které nabízí skvělý jízdní komfort, absurdní výkon a pořádnou dávku charisma. A můžete si ho koupit oficiální cestou i v Evropě.

Verdikt:

Elektromobilita se někdy jeví jako trend spjatý s evropským trhem, jenže ono tomu tak není, elektromobily expandují i jinde ve světě, v Číně nebo v USA. A právě ve Spojených státech se nyní elektrického derivátu dočkal i legendární Ford F-150, full-size pick-up, který je dlouhá léta nejprodávanějším automobilem na americkém trhu.

Novinka se oficiálně jmenuje Ford F-150 Lightning a poskytne výkon až 420 kW a točivý moment 1.051 N.m, což z něj dělá nejsilnější derivát tohoto trucku v historii. I díky tomu z 0-96 km/h zrychlí za zhruba 4,5 sekundy. To mluvíme o verzi s větší sadou lithium-iontových baterií o kapacitě 135 kWh. Základní verze vsadí na 318 kW a rovněž 1.051 N.m, s akumulátorem stačícím na ujetí 370 km. V obou případech jsou poháněná všechna kol.

ford-f150-lightning-2023-18 ford-f150-lightning-2023-17

Baterie je možné nabíjet až 150 kW nabíječkami stejnosměrným proudem, na nichž lze u vozů s prodlouženým dojezdem za deset minut získat dostatek šťávy na ujetí dalších 87 kilometrů. Rychlonabíjení z 15 % na 80 % kapacity baterie pak zabere v tomto případě zhruba 41 minut. Nabíjet lze auto také doma, v americkém prostředí se z tamějších zásuvek baterie nabijí z 15 na 100 % za nějakých osm hodin.

Elektrický pohon si vyžádal co nejlepší aerodynamiku, a tak je F-150 Lightning ta nejvíce aerodynamická verze v historii tohoto modelu. Aerodynamickou úpravou proto prošly stupačky nebo maska, jinak tvarovaná je také kapota. Právě příď může ozdobit i jedinečné diodové osvětlení, které spojuje hlavní světlomety vodorovnou světelnou lištou. Stejné je to i se zadními světly.

Ford přitom zdůrazňuje, že F-150 Lightning nestaví pro pár zájemců, ale chce jeho prostřednictvím nabídnout auto, které řeší skutečné problémy skutečných lidí. Ostatně v USA je tento full-size pick-up masovka, a tak mu ani nic jiného nezbývá.

ford-f150-lightning-2023-30

I proto se automobilka chlubí, že elektrický truck zvládne v základu utáhnout přes 900 kg. Vrcholná verze pak utáhne více než 4,5 tuny. Právě s tažnou silou souvisí i zajímavé funkce. Palubní váha totiž pomocí senzorů odhadne dostupnou nosnost a ukáže, kolik ještě řidič může naložit. A co víc, funkce inteligentního dojezdu ukáže, kolik s daným nákladem elektrická F-150 ujede. Ford si je totiž vědom, že vysoká zátěž silně ovlivňuje dojezd elektromobilu. Právě kvůli vysoké nosnosti si baterie vyžádaly speciální systém chlazení. Jiný elektronický asistent zase pomůže při jízdě s přívěsem.

F-150 Lightning navíc může sloužit i jako externí zdroj energie. V případě potřeby je možné jeho baterie využít i pro napájení domu, přičemž při běžném využití energie stačí až na tři dny. V USA to přitom může být žádaná funkce, při bouřkách nebo vlně veder tam nejsou výpadky elektrické energie ničím výjimečným. U již nabízeného hybridu se to navíc prokázalo jako oceňovaná a využívaná možnost.

I kvůli cílení na masy si Lightning uchovává shodný vnitřní prostor jako konvenční deriváty se spalovacím motorem pod kapotou. Nijak zmenšená nebyla ani korba, což je pro cílovou klientelu rovněž zásadní. Nadále tak má poskytnout dostatek prostoru pro širokou nabídku dostupného příslušenství, čítajícího prý tisíce položek. Navíc je tu i nový zavazadlový prostor pod kapotou, díky chybějícímu spalovacímu motoru, který má objem 400 litrů. Nechybí zde zásuvky nebo USB nabíječky, díky čemuž může sloužit jako mobilní pracovní stanice nebo třeba přepravník na potraviny.

ford-f150-lightning-2023-23

Kabina prošla rovněž úpravou, když v ní debutuje nová generace multimediálního systému SYNC 4A. Ta se spoléhá na obří obrazovkou s úhlopříčkou 15,5″, přičemž se více přizpůsobuje chování řidiče. Nechybí rozpoznání hlasových příkazů přirozeným jazykem nebo navigace využívající cloudové služby. Obrazovku infotainmentu navíc doplňuje i 12″ digitální přístrojový štít. Testovaná verze Platinum, jež je vrcholnou výbavou, vypadá luxusně a klidně byste si interiér mohli splést s luxusním autem. Jasně, pořád je to americké auto, takže tomu odpovídají některé detaily, ale celkově je interiér velmi povedený. je tu spousta kůže, solidní materiály a opravdu bohatá výbava. Pochválit musím křesla, která jsou fantasticky pohodlná a navíc vypadají dobře.

ford-f150-lightning-2023-25

Vás ale stejně zajímá, jak tento monstrózní pickup jezdí. Tak jdeme na to. Slovo monstrózní je tady na místě. Ať už mluvíme o samotných rozměrech auta nebo jeho výkonu. Náš kus je totiž rovnou ten nejsilnější a s největší baterií, kde je využitelných až 131 kWh. Výkon? 560 koní! A teď se podržte: Krouťák 1050 Nm. Tak, asi je všem jasné, že to bude drtivě silná kára. A také je zřejmé, že pěkně těžká, konkrétně 3 tuny prázdné hmotnosti. Ano, když to naložíte rodinou, tak potřebujete řidičák třídy C… No, nevadí.

Auto dostávám plně nabité, venku jsou asi 3 stupně a dojezd ukazuje 470 kilometrů. To není špatné a nalijme si čistého vína, nejsilnější benzínová varianta, nebo Raptor, ujede na jednu plnou nádrž to samé. Jen ho tedy samozřejmě rychleji doplníte, ale to je už úděl elektromobilů. Ve městě je vůz absolutně pohodlný, máte ohromný rozhled a za volantem se cítíte jako král silnic. No a také máte kolem sebe ohromný kus auta, a tak je třeba při parkování a proplétání se evropskými městy dávat pozor. Manévrovatelnost je samozřejmě přímo poplatná rozměrům tohoto parníku. Překvapilo mě ale, jak se F-150 lehce řídí a jak ochotně reaguje na volant. Dokud nebudete chtít parkovat, ani vám ty rozměry nepřijdou, fakt. Zamilujete si to hrobové ticho na palubě a ten pocit neohroženosti. Velký pick-upy prostě mají ohromný kus charisma.

ford-f150-lightning-2023-36

A teď k výkonu. Ve standardních režimech je to krotký beránek. Jede krásně plynule, typicky elektricky hladce bez jakéhokoli čekání na výkon nebo řazení převodovky. Stačí ale přepnout do režimu Sport a garantuji vám, že nepochopíte, co se stane při zaražení plynu do podlahy. Ten kopanec je šílený, tělo vám chce prorazit sedadlem a Lightning se žene kupředu jako právě vystřelený projektil. Je to absurdní. Třítunový full size truck, který dá kilo za 4,5 sekundy. Na semaforu zesměšníte téměř všechno. Váš mozek jednoduše nepobírá to, že sedíte za volantem rozhledny s korbou, která se žene vpřed rychlostí supersportovního auta. Wow. Jasně, Lightning nebyl stavěn pro závodění, ale je dobrý vědět, že fakt jede jako střela. Raptor by dostal strašnou nálož…

Podvozek navíc tento nesmyslný výkon zvládá, kola neprokluzují a auto je i při plné akceleraci příznačně stabilní a čitelné. Komfort? Dokonalý. Tady nečekejte žádné odskakování zádě nebo natřásání na nerovnostech. Kvalita jízdy a filtrace nástrah silnic je shodná s prémiovými SUV.

ford-f150-lightning-2023-33

F-150 Lightning je skvělou ukázkou moderních technologií a pokroku elektrifikace. Může vám nedávat smysl, ale je to vzrušující auto, které nabízí skvělý jízdní komfort, absurdní výkon a pořádnou dávku charisma. A můžete si ho koupit oficiální cestou i v Evropě.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz