Octavia, Golf, Passat nebo Superb patří mezi auta, po kterých čeští zájemci o ojetinu sahají téměř automaticky. Známá značka, široká nabídka náhradních dílů a dostupný servis však samy o sobě bezproblémový provoz nezaručují. Pod stejným označením modelu se mohou skrývat motory s velmi rozdílnými vlastnostmi. Některé si vybudovaly dobrou pověst, jiné dokážou původně výhodnou koupi prodražit opravami rozvodů, vysokou spotřebou oleje nebo závadami vstřikování. Zásadní přitom není jen objem či výkon, ale především konkrétní konstrukční generace.
Na trhu s ojetinami mají vozy koncernu Volkswagen mimořádně silné zastoupení. Vedle samotných volkswagenů sem patří také škodovky, audi a seaty, které často používají příbuznou techniku. Pro kupujícího to přináší několik výhod. Automobily dobře znají nezávislé servisy, nabídka dílů bývá široká a při hledání vhodného kusu zpravidla není nutné spokojit se s prvním dostupným autem.
Stejná technická příbuznost má ovšem i druhou stranu. Pokud se určitá pohonná jednotka nepovedla, její slabiny se mohou opakovat napříč několika značkami a modelovými řadami. Přechod od Volkswagenu ke Škodě proto nemusí nic vyřešit, jestliže pod kapotou zůstane stejný motor.
Při nákupu je navíc snadné nechat se ukolébat známým označením. Zkratky TSI a TDI se používají dlouhá léta, během nichž se konstrukce motorů zásadně proměnila. Dvě auta s totožným objemem a podobným výkonem tak mohou vyžadovat úplně jiný přístup. Rozdíl mezi dobrou koupí a drahým zklamáním někdy spočívá v detailu, který z běžného inzerátu vůbec nevyčtete.
Mohlo by vás zajímat
Následující přehled se zaměřuje na rozšířené pohonné jednotky koncernových vozů vyráběných přibližně od roku 2000. Vedle benzinových a naftových motorů zahrnuje také elektrickou řadu Volkswagen ID., u níž se před koupí kontrolují jiné věci než u klasického spalovacího auta.
Nejdříve zjistěte, co skutečně kupujete
Výběr motoru by měl začít ještě před první návštěvou autobazaru. Nestačí si určit, že chcete benzinovou čtrnáctistovku nebo dvoulitrový diesel. Potřebujete vědět, do které konstrukční rodiny jednotka patří a jaké slabiny se týkají právě jejího provedení.
Koncern během sledovaného období vystřídal několik technických přístupů. Jednoduché atmosférické benzinové motory postupně ustupovaly přeplňovaným jednotkám s přímým vstřikováním. U dieselů systém čerpadlo–tryska nahradil common rail. Přibývaly emisní systémy, složitější řízení teploty i elektrifikace.
Výsledkem jsou auta, která umějí nabídnout příjemnější dynamiku a nižší spotřebu. Současně však mají více součástí, jejichž oprava může být nákladná. Zanedbaný servis se proto nemusí projevit jen hlučnějším chodem. Někdy postupně připraví podmínky pro závadu, kterou zaplatí až další majitel.
Nejspolehlivějším vodítkem je přesný kód motoru, výrobní údaje konkrétního auta a doložená servisní historie. Rok první registrace berte pouze jako orientaci. Starší a novější konstrukce se v nabídce jednotlivých modelů často překrývaly, takže jednoduché pravidlo „od tohoto roku je všechno v pořádku“ nefunguje.
Podobně opatrně zacházejte s určováním motoru podle plastového krytu nebo vzhledu motorového prostoru. Takové znaky mohou napovědět, ale jistotu poskytne až ověření konkrétního provedení.
Pro nenáročný provoz mají starší benzinové motory stále co nabídnout
Zájemce o levnější auto často nepotřebuje vysoký výkon ani nejmodernější techniku. Důležitější může být dostupný servis, rozumné náklady a konstrukce, kterou mechanici dobře znají. Právě v této kategorii se vyplatí připomenout několik starších benzinových jednotek.
1.6 MPI: jednoduchost jako hlavní přednost
Atmosférická šestnáctistovka s nepřímým vstřikováním patří mezi nejznámější motory koncernu. Zejména osmiventilové provedení si oblíbili řidiči, kteří od auta očekávají především běžnou každodenní službu.
Výkonově nejde o žádného sportovce. V těžším voze nebo při předjíždění s plným obsazením je potřeba počítat s jejími limity a podle situace podřadit. Odměnou je poměrně jednoduchá technika bez turbodmychadla a vysokotlakého přímého vstřikování.
V Golfech, Octaviích nebo Leonech může být 1.6 MPI rozumnou volbou pro klidnějšího motoristu. Často se objevuje také s přestavbou na LPG. U takového auta však záleží na kvalitě montáže, seřízení plynové soustavy a následné údržbě. Samotná přítomnost plynové nádrže není důkazem levného a bezstarostného provozu.
Ani dobrá pověst šestnáctistovky by neměla zastínit stáří konkrétního kusu. Kontrolu si zaslouží spotřeba oleje, úniky provozních kapalin, chlazení i stav rozvodového řemenu. U dvacetiletého auta může být důležitější skutečná péče než původní konstrukční výhody.
1.6 FSI: podobný objem, odlišná technika
Označení 1.6 FSI může na první pohled působit jako drobná varianta stejného motoru. Z hlediska provozu a servisu ale jde o jinou nabídku. Přímé vstřikování přineslo složitější palivový systém a také větší citlivost na stav jednotlivých součástí.
Mezi sledovaná místa patří karbonové úsady a správná funkce vstřikování. Případné opravy mohou snadno vymazat úsporu, kterou kupující získal nižší pořizovací cenou. Také přestavba na LPG je proti jednoduchému MPI složitější záležitostí.
Při orientaci pomůže výkon. Rozšířená verze 1.6 MPI nabízí 75 kW, zatímco u 1.6 FSI se lze setkat například s hodnotami 81 nebo 85 kW. Ani zde však samotné číslo nenahrazuje ověření kódu motoru.
Pokud je hlavním cílem jednoduchá a levně servisovatelná benzinová ojetina, dává obvykle větší smysl zachovalé MPI. FSI nemusí automaticky znamenat špatné auto, ale pro takto zaměřeného kupujícího má méně přesvědčivé argumenty.
1.8 T 20V: starší turbo, které nezaměňujte s TSI
Přeplňovaná osmnáctistovka s dvaceti ventily má mezi staršími koncernovými motory dobré jméno. Najdete ji například v první Octavii, Passatu B5 nebo některých starších Audi A4.
Nabízí příjemnou pružnost a při odpovídající péči dokáže sloužit dlouho. Zásadní je však pravidelný olejový servis a dobrý stav mazací soustavy. U takto starých aut je nutné počítat také s opotřebením turbodmychadla, netěsnostmi a stárnutím hadic či dalších součástí.
Podstatné je nezaměňovat tento motor s pozdějšími jednotkami 1.8 TSI a TFSI. Podobný objem ani přítomnost turba neznamenají stejnou konstrukci. Právě u osmnáctistovek může nekritické spoléhání na dobrou pověst staršího motoru vést k nepříjemnému omylu.
Malé TSI: zásadní rozdíl se skrývá mezi EA111 a EA211
Motory 1.2 TSI a 1.4 TSI dobře ukazují, proč není možné hodnotit pohonnou jednotku pouze podle obchodního názvu. Starší a novější provedení se mohou podobat výkonem, jejich servisní rizika se však výrazně liší.
Starší EA111 vyžaduje důkladnou prověrku rozvodů
První malé přeplňované motory měly spojit nízkou spotřebu s dynamikou větších atmosférických jednotek. V běžném provozu uměly působit příjemně, jejich pověst však poškodily především problémy s řetězovými rozvody.
Opotřebení řetězu nebo potíže s jeho napínáním není radno přehlížet. Pokud rozvody přeskočí, může následovat vážné poškození motoru. Podezřelé zvuky po studeném startu proto rozhodně nepatří mezi drobnosti, nad kterými lze při prohlídce mávnout rukou.
Podle konkrétní varianty se mohou přidat další komplikace, například spotřeba oleje, závady přeplňování nebo úsady související s přímým vstřikováním. Zvláštní obezřetnost zaslouží 1.4 TSI Twincharger, tedy provedení kombinující turbodmychadlo s mechanickým kompresorem. Jeho složitější konstrukce přináší více potenciálně nákladných míst.
U těchto motorů nestačí prohlášení prodávajícího, že „rozvody už se dělaly“. Důležité je zjistit, kdy oprava proběhla, co přesně zahrnovala a zda existují odpovídající doklady.
Rodina EA111 navíc nezmizela ze všech modelů současně. S řetězovou dvanáctistovkou se lze setkat i u aut z doby, kdy už jiné modelové řady používaly novější konstrukci. Samotný ročník 2013 proto ještě není zárukou, že kupujete motor s řemenem.
Novější EA211 představuje podstatně příznivější výchozí bod
Nástup rodiny EA211 znamenal rozsáhlejší konstrukční změnu. U jednotek 1.2 TSI a 1.4 TSI se přešlo na ozubený rozvodový řemen a celkově jde o vyzrálejší motory, které bývají z pohledu nákupu ojetiny zajímavější.
K jejich přednostem patří kultivovaný chod, dobrá pružnost a rozumná spotřeba. V odpovídajícím autě představují příjemný kompromis mezi provozními náklady a výkonem.
To ovšem neznamená, že jsou mechanicky nezničitelné. Nadále je potřeba kontrolovat mazání, chlazení, funkci přeplňování a servisní minulost. Rozvodový řemen rovněž není součástka, na kterou lze po celou dobu vlastnictví zapomenout. Jeho kontrola a případná výměna se musí řídit požadavky konkrétního provedení.
Pro zájemce o Fabii, Golf, Octavii nebo Leon tak zní hlavní doporučení jednoduše: u malých TSI hledejte přesnou konstrukční rodinu. Zachovalá EA211 bývá rozumnější volbou než stejně označená starší EA111 bez dobře doložené historie.
Litrový tříválec není důvodem k automatickému odmítnutí
Motor 1.0 TSI se někdy stává terčem kritiky už kvůli svému objemu a počtu válců. Takové hodnocení ale příliš nevypovídá o tom, jak funguje v běžném provozu. Jednotka z rodiny EA211 používá rozvodový řemen a přeplňování jí poskytuje dostatek pružnosti pro menší a kompaktní vozy. Ve Fabii, Polu, Ibize nebo Scale dokáže nabídnout příjemné svezení bez potřeby neustále vytáčet motor.
Při klidné jízdě mimo město lze dosáhnout velmi nízké spotřeby, někdy i kolem čtyř až pěti litrů na sto kilometrů. Nelze ale očekávat, že stejná čísla udrží na dálnici, v zimním městském provozu nebo v těžším autě s plným obsazením. Malý motor musí při vyšší zátěži odvést odpovídající práci stejně jako kterýkoli jiný.
Pro řidiče, který jezdí převážně sám nebo ve dvou a nepotřebuje pravidelně převážet těžký náklad, může být 1.0 TSI velmi vhodný. Pokud má auto často cestovat s celou rodinou, zavazadly a vysokým dálničním tempem, vyplatí se zvážit silnější motorizaci.
Při výběru je důležitější stav konkrétního kusu než předsudek vůči tříválcům. Dobře udržovaný litr může představovat lepší nákup než zanedbaná čtyřválcová jednotka s lákavějšími parametry.
1.5 TSI nabízí dobrý kompromis, první kusy ale uměly potrápit cukáním
Patnáctistovka postupně převzala úlohu rozšířeného motoru 1.4 TSI. Od svého uvedení v roce 2017 se zabydlela v celé řadě koncernových modelů a pro mnoho řidičů představuje výkonově i provozně vyváženou volbu.
Rodina EA211 Evo přinesla objem 1 498 cm³, modernější práci s teplotou a v příslušných verzích systém vypínání válců ACT. Při malé zátěži tak motor dokáže omezit spotřebu, aniž by řidič musel cokoli nastavovat.
Nejvíce pozornosti si u prvních ročníků získalo nepříjemné cukání při rozjezdu a při jízdě v nízkých otáčkách. Projevovalo se zejména za studena a někdy se označuje jako klokaní efekt. U dotčených vozů se řešilo úpravami softwaru řídicí jednotky.
Zkušební jízda by proto měla začít se skutečně studeným motorem. Pokud vás prodávající přivítá s již zahřátým autem, o chování během prvních minut provozu se nic nedozvíte. Vyzkoušejte plynulý rozjezd, pomalou jízdu i jemné přidávání plynu.
Pozdější vývojová verze Evo2 přinesla další změny, například zdokonalené vypínání válců ACT plus a úpravy emisní techniky. Motor se uplatňuje také v elektrifikovaných pohonech. U plug-in hybridů je ovšem nutné rozlišovat výkon samotné spalovací jednotky od výkonu celé soustavy.
Dobře servisovaný 1.5 TSI patří mezi zajímavé možnosti pro běžné rodinné auto. U raných exemplářů ověřte provedené softwarové úpravy a jejich skutečné chování. Novější ročník je výhodou, nenahrazuje však doloženou péči.
U 1.8 a 2.0 TSI může být spotřeba oleje zásadním problémem
Silnější benzinové motory lákají pružností, kultivovaností a snadným předjížděním. Právě v této skupině se ale objevují jednotky, u nichž může přehlédnutá závada znamenat velmi nákladnou opravu.
První generace EA888 prověřujte mimořádně pečlivě
U starších provedení rodiny EA888, zejména některých variant první a druhé generace, je známým tématem nadměrná spotřeba oleje. V problematických případech se může blížit i litru na tisíc kilometrů.
Významnou roli zde hraje konstrukce a stav pístů a pístních kroužků. Takový problém nelze automaticky vyřešit jinou značkou oleje nebo výměnou drobného příslušenství. Někdy je nutný rozsáhlý zásah do samotného motoru.
Pozornost zaslouží také řetězové rozvody a jejich napínání, systém odvětrání klikové skříně nebo karbonové úsady. Příjemná zkušební jízda přitom nemusí všechny slabiny odhalit. Auto může dobře zrychlovat a současně dlouhodobě spotřebovávat nepřiměřené množství oleje.
S těmito motory se lze setkat například u některých Audi A4 B8, Passatů, Superbů a Octavií druhé generace. Neznamená to, že každý vůz z těchto řad musí být problémový. Bez určení konkrétní verze však nelze rozumně posoudit riziko.
Třetí generace přinesla zlepšení, nikoli úplnou bezstarostnost
Pozdější EA888 dostala řadu konstrukčních úprav. Změny se dotkly vnitřních částí motoru i dalších systémů a některá provedení využívají kombinaci přímého a nepřímého vstřikování. Nepřímé vstřikování může pomáhat omezovat zanášení sacích ventilů.
Třetí generace se zaváděla postupně podle modelu a trhu. Není proto přesné oddělovat všechny motory jedinou hranicí roku 2015. Opět rozhoduje skutečná technická specifikace konkrétního automobilu.
Zejména 2.0 TSI v povedenějších provedeních dokáže nabídnout velmi dobré spojení výkonu a každodenní použitelnosti. Pořád však jde o složitější přeplňovaný motor, u něhož má zanedbaná údržba větší finanční dopad než u jednoduché atmosférické jednotky.
Mohlo by vás zajímat
Ani zprávy o problémech některých novějších vozů ze zahraničí není vhodné automaticky vztahovat na všechny evropské dvoulitry. Provedení motorů, modelové roky a technické specifikace se mezi trhy liší. Při nákupu mají větší hodnotu údaje o konkrétním autě než obecná pověst celého označení.
Na spotřebu oleje se ptejte výslovně. Zajímejte se, kolik oleje majitel dolévá a po jaké vzdálenosti. Samotná správná hladina při prohlídce nic nedokazuje, protože olej mohl být doplněn těsně před vaším příjezdem.
Diesel vybírejte především podle toho, jak budete jezdit
Nízká spotřeba a vysoký točivý moment dělají z motorů TDI atraktivní volbu pro delší cesty. Pokud ale auto bude většinu času absolvovat jen krátké přesuny po městě, mohou výhody nafty rychle ustoupit problémům s emisní technikou.
Před výběrem konkrétní jednotky proto zvažte nejen roční nájezd, ale také podobu jednotlivých jízd. Pravidelné delší trasy jsou něco jiného než stejné množství kilometrů rozdělené do mnoha krátkých jízd se studeným motorem.
1.9 TDI: dobrá pověst nezastaví stárnutí
Devatenáctistovka TDI patří k motorům, které si vybudovaly téměř legendární postavení. Mnohá provedení kombinují nízkou spotřebu s dlouhou životností a dobře dostupným servisem.
Ani zde však neexistuje jedna univerzální verze bez slabin. Pod označením 1.9 TDI se skrývá více konstrukčních variant a výkonových provedení. Jejich vlastnosti i servisní nároky se liší.
Hlavním problémem při dnešním nákupu bývá stáří celého auta. Motor může být stále v dobré kondici, ale vůz už potřebuje opravit podvozek, spojku, přeplňování nebo vstřikování. K tomu se přidává koroze, unavené příslušenství a někdy také nejasný skutečný nájezd.
Zachovalý kus s doloženou péčí může dál dávat smysl. Kupovat nejlevnější dostupné auto jen proto, že má pod kapotou „nesmrtelnou devatenáctku“, je ale riskantní strategie.
2.0 TDI PD: slabiny se liší podle konkrétní verze
Dvoulitrové diesely se vstřikováním čerpadlo–tryska mají podstatně nevyrovnanější pověst. U některých variant se řešily problémy s hlavami válců, vstřikovači, opotřebením rozvodového mechanismu nebo pohonem olejového čerpadla.
Není správné přisuzovat všechny tyto závady každému motoru 2.0 TDI PD. Právě zde je ale znalost kódu jednotky mimořádně důležitá. Pod společným označením se skrývají provedení s rozdílnými riziky.
Při nákupu chtějte vědět, které opravy auto prodělalo a zda byly řešeny známé slabiny dané varianty. Vůz bez historie, nabízený pouze s ujištěním, že „jezdí normálně“, neposkytuje dostatečný základ pro klidné rozhodnutí.
Pokud nemáte zvláštní důvod vybírat právě tuto motorizaci, bývá jednodušší hledat vhodné pozdější provedení se vstřikováním common rail.
2.0 TDI CR a EA189: kultivovanější alternativa
Přechod na common rail přinesl především tišší a jemnější chod. U řady dvoulitrových dieselů šlo také o příznivý posun z hlediska běžného používání a dlouhodobých zkušeností.
Rozšířená rodina EA189 může být při dobré údržbě rozumným základem ojetého rodinného nebo služebního auta. Ani ona však neodstraňuje obvyklá rizika moderní nafty. Kontrolu vyžadují vstřikovače, turbodmychadlo, recirkulace výfukových plynů i filtr pevných částic.
Tato motorová rodina je spojena rovněž s emisní aférou. U konkrétního kusu má proto smysl prověřit servisní zásahy a provedené kampaně. Samotná příslušnost k dotčené řadě ale ještě neříká, v jakém mechanickém stavu motor dnes je.
Mnohem výmluvnější bývá historie provozu. Auto pravidelně používané na delší cesty může být navzdory vyššímu nájezdu zajímavější než zdánlivě málo jetý kus, který celý život absolvoval krátké městské přesuny.
EA288 je zajímavý diesel, pozornost věnujte chlazení a emisní technice
Rodina EA288 se začala objevovat přibližně od roku 2012 a postupně se rozšířila do mnoha koncernových modelů. Dvoulitrová provedení patří mezi často vyhledávané motorizace pro řidiče, kteří pravidelně cestují na delší vzdálenosti.
Výhodou je dobrá pružnost, příznivá spotřeba a široká nabídka vozů. Zejména auta z druhé poloviny minulého desetiletí mohou představovat zajímavý kompromis mezi pořizovací cenou, stářím a moderní technikou.
Při prohlídce se zaměřte na těsnost motoru. Únik oleje v blízkosti rozvodů není jen kosmetickou vadou. Pokud se mazivo dostane na řemen, je nutné problém řešit včetně posouzení stavu zasažených součástí.
Důležitá je také správná funkce chladicí soustavy. Některá provedení mohou potrápit závady vodního čerpadla či jeho regulačního mechanismu. Kolísání teploty, úbytek chladicí kapaliny nebo přehřívání nelze omlouvat tím, že „to tyto motory dělají“.
Interval výměny rozvodů se má určovat podle konkrétního motoru a servisního plánu. Jedna univerzální kilometrová hranice pro všechny EA288 neexistuje. U ojetiny s nejasnou historií je rozumné stav rozvodů odborně posoudit a případnou preventivní výměnu zahrnout do rozpočtu.
Samostatnou kapitolou zůstává filtr pevných částic. Dlouhodobé krátké jízdy a opakovaně přerušované regenerace mu nesvědčí. Ani pravidelná delší cesta však nevyřeší filtr, který je již výrazně zanesený popelem nebo má jinou závadu.
Pro člověka, který jezdí delší trasy, je zachovalý 2.0 TDI EA288 velmi zajímavou možností. Kupující by si však měl ponechat rezervu na servis příslušenství a emisních systémů, nejen na běžnou výměnu oleje.
EA288 Evo není důvod automaticky vyřadit
Novější vývojová řada EA288 Evo přinesla další konstrukční a emisní úpravy. Jednotlivé varianty se však liší a nelze je všechny vystihnout jednou obecnou charakteristikou. Proti starším provedením je u některých verzí k dispozici kratší historie provozu s opravdu vysokými nájezdy. To samo o sobě ale není důkaz nižší spolehlivosti. Menší množství dlouhodobých zkušeností je potřeba odlišovat od skutečně doložené závady.
Při výběru sledujte konkrétní motorizaci, servisní záznamy a funkci emisní techniky včetně systému SCR, pokud je jím vůz vybaven. Novější diesel může nabídnout kultivovanější provoz, jeho složitější příslušenství však stále vyžaduje odpovídající péči.
1.6 TDI: úsporná volba s výkonovými limity
Menší diesel může dobře fungovat v lehčích vozech a kompaktech. Ve Fabii, Rapidu, Golfu, Leonu nebo Octavii dokáže nabídnout nízkou spotřebu a dostatečnou dynamiku pro klidnější jízdu. Ani označení 1.6 TDI ale nepředstavuje jedinou neměnnou konstrukci. Před koupí je potřeba určit generaci a prověřit vstřikování, EGR i filtr pevných částic.
Ve větších a těžších autech se více projeví výkonová rezerva. Pokud často vozíte plné obsazení, cestujete v kopcích nebo taháte přívěs, dvoulitr bývá příjemnější. Menší objem navíc nemusí v takovém režimu přinést očekávanou úsporu. Stejně jako u větších TDI platí, že krátké jízdy nejsou ideálním prostředím. Úsporný motor se nevyplatí, pokud nevhodný provoz následně vyvolá drahé opravy.
Konkrétní model může skrývat dobrou i problematickou motorizaci
Pověst modelové řady je při výběru užitečná jen do určité míry. Mnohem více záleží na tom, jakou techniku konkrétní automobil skutečně používá. U Audi A4 B7 může být zajímavou benzinovou možností starší 1.8 T 20V. Následující A4 B8 však přinesla jiné motory a u raných 1.8 a 2.0 TFSI je nutné důkladně prověřit zejména spotřebu oleje. Přechod k novější generaci auta tedy nemusí automaticky znamenat nižší servisní riziko.
Podobnou pozornost si zaslouží SEAT Exeo. Přestože konstrukčně vychází ze starší A4, jeho nabídka zahrnovala různé benzinové jednotky. Starší 1.8 T a pozdější 1.8 TSI nelze při hodnocení sloučit do jedné skupiny.
U Passatu B5 může dobře udržovaný 1.8 T stále nabídnout zajímavé vlastnosti, dnes ovšem rozhoduje i stav zbytku automobilu. Passat B6 vyžaduje pečlivější výběr zejména mezi diesely PD a pozdějšími common raily. U benzinových verzí je třeba rozlišovat jednoduchost, konstrukční generaci a známé slabiny konkrétního motoru.
Golf IV oslovuje relativně jednoduchou technikou. Atmosférické jednotky 1.6 MPI 8V nebo 2.0 8V mohou být rozumným základem, přesto se i u nich musí kontrolovat spotřeba oleje a celkové opotřebení. Golf V nabízí vedle osvědčeného MPI také motory FSI a starší TSI, u nichž je potřeba větší obezřetnost.
Golf VII přinesl mimo jiné malé TSI rodiny EA211 a diesely EA288. U Golfu VIII už je třeba sledovat jeho vlastní nabídku motorů a elektrifikovaných variant. Nelze předpokládat, že všechny motorizace sedmé generace pokračovaly beze změny i v té osmé.
Stejná logika platí pro Octavii. První generace nabízí známé motory 1.6 MPI, 1.8 T nebo 1.9 TDI, jejich dobrou pověst však dnes musí podpořit skutečný technický stav. U druhé generace stojí za zvýšenou pozornost zejména starší TSI a konkrétní varianty dvoulitrových dieselů.
Třetí Octavia může být zajímavá s motory 1.2 a 1.4 TSI EA211, později také s 1.5 TSI, případně s vhodným 2.0 TDI. Čtvrtá generace má odlišně sestavenou nabídku a nelze na ni mechanicky přenášet seznam motorů předchůdce. U obou však zůstává podmínkou doložená údržba.
Ojeté Volkswageny ID.: místo rozvodů řešte baterii, software a nabíjení
Elektrické modely ID.3, ID.4, ID.5 a ID. Buzz mění způsob, jakým se ojetina prověřuje. Odpadá řada součástí spalovacího pohonu, ale přibývají jiné oblasti, které mohou zásadně ovlivnit použitelnost i cenu případných oprav.
První ročníky se potýkaly zejména s nedotaženým softwarem. Objevovaly se potíže s infotainmentem, navigací, zobrazováním údajů nebo komunikací s aplikací. Mnohé problémy postupně řešily aktualizace.
Před koupí proto nestačí zjistit, zda svítí displej a auto se rozjede. Vyzkoušejte jednotlivé funkce, ověřte servisní historii a zjistěte, jaké aktualizace jsou pro daný vůz dostupné a které již absolvoval. Jedno číslo softwarové verze nelze používat jako univerzální měřítko pro všechny ročníky a hardwarová provedení.
Důležitá je kontrola svolávacích akcí podle VIN. U některých vozů se řešily například dveřní kliky a jejich citlivost na vnikání vody. Zahraniční zpráva o svolávací akci však ještě neznamená, že se stejný problém týká každého evropského exempláře.
To platí také pro případné závady bateriových modulů. Rozhodující je, zda konkrétní automobil spadá do příslušné kampaně a zda byl předepsaný zásah dokončen.
Vyzkoušejte oba způsoby nabíjení
Při prohlídce elektromobilu má smysl ověřit nabíjení střídavým i stejnosměrným proudem. Funkční rychlonabíjení samo o sobě nepotvrzuje, že je v pořádku palubní nabíječka používaná při AC nabíjení.
Závada této součásti může výrazně zkomplikovat běžný provoz, zejména pokud plánujete nabíjet doma z wallboxu. Zajímejte se také o stabilitu nabíjení a případná chybová hlášení.
Stav trakční baterie neposuzujte pouze podle dojezdu uvedeného na displeji. Ten ovlivňuje předchozí způsob jízdy, venkovní teplota i využívání topení nebo klimatizace. Větší hodnotu má odborné posouzení baterie a diagnostika.
Prověřte rovněž zbývající záruku, kilometrový limit a podmínky jejího uplatnění. Dlouhá bateriová záruka může být výhodou, ale není automatickým příslibem bezplatného řešení každé odchylky v dojezdu.
Novější kus může přinášet vyzrálejší software a dílčí technická zlepšení. Ani rok výroby od roku 2023 však nenahrazuje kontrolu. Dobře prověřený starší vůz může být rozumnější koupí než mladší automobil s nejasnou historií.
Co si odnést do autobazaru
Pro zájemce o benzinové auto patří mezi rozumné výchozí možnosti jednoduchý 1.6 MPI, novější malé motory EA211 a dobře servisovaný 1.5 TSI. V menším voze stojí za pozornost také 1.0 TSI. U silnějšího 2.0 TSI je potřeba přesně určit generaci a důkladně prověřit stav motoru.
Vyšší obezřetnost si zaslouží malé řetězové TSI rodiny EA111, zejména složitější 1.4 Twincharger, a problematická provedení raných EA888. Motor 1.6 FSI zase obvykle není první volbou pro člověka, který hledá co nejjednodušší a nejlevnější servis.
U dieselů může být zajímavý zachovalý 1.9 TDI, ale jeho stáří už nelze přehlížet. Pro delší pravidelné trasy dávají smysl vhodná provedení 2.0 TDI common rail, zejména dobře udržované jednotky EA288. Menší 1.6 TDI se hodí spíše pro klidnější provoz v lehčím autě.
Zvlášť důkladnou kontrolu vyžadují dvoulitry se systémem čerpadlo–tryska. Novější EA288 Evo naopak není vhodné odmítat pouze proto, že jde o mladší konstrukci. Jeho posouzení musí vycházet z konkrétní varianty a stavu.
U elektromobilů ID. tvoří základ prověrky baterie, funkční nabíjení, software a uzavřené servisní kampaně. Samotný nízký nájezd není dostatečnou zárukou dobré koupě.
Pět věcí, které mohou rozhodnout o budoucích nákladech
První je doložená historie. Razítka v servisní knížce jsou užitečná, konkrétní faktury však často řeknou více. Uvidíte, co se měnilo, při jakém nájezdu a zda servis řešil i závady, nebo jen základní prohlídky.
Druhou je studený start. Právě tehdy se mohou projevit problémy s rozvody, nepravidelný chod nebo cukání. Krátká projížďka s předem zahřátým motorem část důležitých informací skryje.
Třetí je skutečná spotřeba oleje a stav provozních kapalin. Na dolévání se ptejte přímo. Sledujte úniky, stav chladicí kapaliny a případné známky neodborných zásahů. Čistý motorový prostor nemusí znamenat, že motor nikde neteče.
Čtvrtou je vhodnost auta pro váš provoz. Výborný dálniční diesel nemusí být dobrou volbou na několik kilometrů do práce. Stejně tak malý benzinový motor nemusí vyhovovat člověku, který pravidelně cestuje s těžkým přívěsem.
Pátou je nezávislá prohlídka. Mechanik se zkušeností s danou motorizací může odhalit souvislosti, které běžnému kupujícímu uniknou. Diagnostika, kontrola na zvedáku a důkladná zkušební jízda mají větší hodnotu než sebejisté ujišťování prodávajícího.
Dobrá pověst motoru je začátek, nikoli záruka
U ojetých koncernových aut existuje dostatek povedených motorizací, ze kterých lze vybírat. Není nutné se celé značce vyhýbat kvůli jedné nepovedené řadě. Stejně nerozumné je ale věřit, že známý znak na kapotě automaticky ochrání před drahou opravou.
Pro běžné rodinné používání může dobře posloužit zachovalý 1.5 TSI, pro menší auto 1.0 TSI a pro skromnější rozpočet jednoduchý 1.6 MPI. Řidič s pravidelnými dlouhými trasami může najít vhodného partnera v některém z osvědčených dvoulitrových TDI. Vždy však musí jít o konkrétní prověřený kus.
Mohlo by vás zajímat
Právě skutečný stav by měl mít při rozhodování poslední slovo. Motor s dobrou pověstí, který roky dostával minimální péči, může být horší koupí než pečlivě servisovaná jednotka s náročnější konstrukcí. Ani doložená oprava známé slabiny nemusí být důvodem k odmítnutí auta; důležité je, zda byla provedena správně a co následovalo po ní.
Rozpočet proto nevyčerpejte samotným nákupem. Nechte si prostor na vstupní servis a na závady, které se u staršího vozu mohou objevit i přes důkladnou kontrolu. Nejlepší ojetina totiž není ta, která má nejpůsobivější inzerát, ale ta, jejíž techniku znáte, jejíž historii dokážete ověřit a jejíž provoz odpovídá vašim potřebám.















