XL1_6

Volkswagen XL1 bude stát přes 2,5 milionu

7. 9. 2013 • Novinky

Jak daleko jsou ochotni zajít, nebo spíše přesněji, jak hluboko jsou ochotni šáhnout do peněženky ekonadšenci, se již brzo chystá zjistit Volkswagen. Tato značka „lidových vozů“ nabídne svůj model XL1, tedy k životnímu prostředí přátelský plug-in hybrid s dieselovým dvouválcem, za horentní sumu 111 tisíc euro (v přepočtu téměř 2 900 000 korun). Částečně může tuto částku vyvážit fakt, že bylo při konstrukci XL1 využito opravdu hodně uhlíkových dílů.

První kusy dorazí k majitelům na jaře příštího roku a budou vybaveny elektromotorem o výkonu 27 koní s přídavným dvouválcem TDI o výkonu 48 koní. Za pomoci 5.5 kWh baterie se zvládne vůz rozjet z nuly na sto za 12.7 sekundy a dosáhnout elektronicky omezené maximální rychlosti 162 km/h. Co se efektivity týče, čistě na baterii ujede XL1 až 50 km a dosahuje  průměrné kombinované spotřeby 0.9 litru na sto kilometrů.

Nemohu si odpustit poznámku. Jak se měří kombinovaná průměrná spotřeba u vozu, který nabíjíte ze zásuvky a spotřeba je tedy závislá na tom, jak často to provádíte? Pro srovnání: Opel Ampera, kterou jsme měli v testu, uváděla průměrnou spotřebu pod dva litry. Reálně, ve chvíli kdy se vyštavily baterie, žrala něco přes 7 litrů na sto.

Navzdory zjevné nepoužitelnosti a horentní cenovce, plánuje VW udělat s XL1 díru do světa. Cíloví zákazníci jsou podle mluvčích značky především sběratelé a nadšenci do alternativních pohonů, kteří vykoupí všech 200 (zatím) plánovaných XL1. No, snad jen hodně štěstí…

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz