6579133_

BMW představilo řadu 4 Cabrio

30. 9. 2020 • Novinky

Nejvýznamnější vlastností, která BMW řady 4 odlišuje, je jejich pečlivě vyvážený sportovní charakter. Ten lze nyní kombinovat s radostí z jízdy se staženou střechou. Svým suverénním designem, zbrusu novým provedením střechy, širokou nabídkou motorů, špičkovým podvozkem a inovativními prvky výbavy poskytuje nové BMW řady 4 Cabrio radost z jízdy v obzvláště exkluzivní podobě. Otevřený čtyřmístný vůz následuje nové BMW řady 4 Coupé a stejně jako uzavřené provedení se vyznačuje nezaměnitelným designem a výrazněji pojatým profilem než jeho předchůdce. Otevřená karoserie a unikátní nastavení podvozku dodává novému BMW řady 4 Cabrio výjimečně dynamický charakter. Tím se také jednoznačněji odlišuje od nové řady 3 Sedan, která je tradičně technickým základem nových modelů BMW řady 4.

BMW se může pochlubit dlouholetou tradicí kombinování charakteristických sportovních vlastností svých modelů s radostí z jízdy se staženou střechou v segmentu prémiových vozů střední třídy. Před 35 lety se na frankfurtském autosalonu IAA představilo první BMW řady 3 Cabrio. Otevřený čtyřmístný automobil s půvabnou siluetou, nízkými vodorovnými boky a umístěním sedadel, které dále prohlubovalo kontakt s okolním světem, se ihned stal obrovským hitem. Tento recept na nejvyšší možnou radost z jízdy pod otevřeným nebem, který ve své kategorii nemá konkurenci, byl v každé další generaci důsledně zdokonalován, přičemž nové BMW řady 4 Cabrio je nyní již šestou generací nabízející moderní pojetí původního konceptu tohoto typu automobilu.

V průběhu vývoje získal kabriolet střední třídy od BMW mnohem více nezávislosti od výchozích sedanů, a to v oblastech designu, řešení karoserie a výbavy. Toto odlišení eskalovalo v předchozí generaci, kdy se odlišilo i názvem a spolu s variantou Coupé vytvořilo BMW řady 4. Nejnovější vydání se od BMW řady 3 Sedan liší ještě více než dříve. Pokrok oproti předchozímu modelu se projevuje zejména v designu poukazujícím na mimořádný výkonový potenciál a také v novém řešení propnuté plátěné střechy, která kombinuje praktické výhody skládací pevné skládací střechy s puristickou přitažlivostí střechy plátěné – jinými slovy to nejlepší z obou světů.

Nové BMW řady 4 Cabrio bude celosvětově uvedeno na trh v březnu 2021. Vyrábět se bude v závodě BMW v Dingolfingu, největší továrně BMW Group v Německu a domově BMW řady 8 Cabrio a jeho sourozenců. Mezi další modely sjíždějící z výrobní linky v Dingolfingu patří BMW řady 5, BMW řady 6 Gran Turismo a luxusní sedan BMW řady 7.

Design exteriéru: výrazné proporce vytvářejí auru sportovnosti a elegance.
Díky dynamicky protaženým proporcím se nové BMW řady 4 Cabrio netají svými bezkonkurenčními sportovními vlastnostmi ani stylovou elegancí, které jsou tomuto otevřenému čtyřmístnému vozu, postavenému pro exkluzivní radost z jízdy, vlastní. Nový designový styl značky umožnil vzniknout nápadné interpretaci přikrčené siluety, která je tradičně určujícím prvkem kabrioletů BMW prémiového segmentu střední třídy. Tento aspekt je obzvláště patrný se staženou střechou, kdy vyniknou mohutně tvarované plochy vyzdvihující sportovní charakter nové řady 4 Cabrio.

Elegantní a zároveň dynamický vzhled novinky vychází také z jejích větších vnějších rozměrů. Se 4768 milimetry je o 128 mm delší než jeho předchůdce, zatímco šířka se zvětšila o 27 mm na 1852 mm a rozvor se prodloužil o 41 mm na 2851 mm. S nataženou střechou činí výška vozu 1384 mm. Širší rozchody kol (+28 mm vpředu a +18 mm vzadu) zdůrazňují svalnatý postoj vozu a příznivě ovlivňují jeho sportovní jízdní vlastnosti. Jemnou rovnováhu mezi sportovností a elegancí, kterou je BMW proslulé, lze dále spatřit v dlouhé přední kapotě, krátkých převisech a dlouhých dveřích s bezrámovými okny.

Přední část zahrnuje výrazné stylistické prvky odkazující na bohatou minulost.
Stejně jako proporce vozu, také přední část nového BMW řady 4 Cabrio zřetelně zdůrazňuje jeho osobitý charakter a zcela evidentně jej odlišuje od nového BMW řady 3 Sedan. Stěžejním prvkem designu je velká vertikálně orientovaná maska chladiče BMW ve tvaru ledvinek, která stejně jako u nového BMW řady 4 Coupé hrdě zaujímá místo uprostřed přední části čtyřmístného otevřeného vozu. Součástí výrazně dopředu nakloněné masky chladiče jsou nasávací otvory, standardně vyplněné voštinovou mřížkou a poukazující na obrovské množství chladicího vzduchu potřebné pro výkonný motor umístěný za nimi. Uprostřed propojené poloviny masky jsou moderní interpretací stejného designového prvku z historie značky, kterým se proslavily například legendární modely BMW 328 a BMW 3.0 CSi.

Maska chladiče sahá až téměř ke spodnímu okraji předního nárazníku a je obklopena jednoznačně tvarovanými povrchy. Stejně jako obrysy světlometů, také šípovité linie kapoty směřují k masce chladiče ve tvaru ledvinek. Volitelné LED mlhové světlomety a podobně vertikálně tvarované vzduchové clony umístěné na vnějších okrajích předního nárazníku harmonicky přecházejí do elegantně tvarovaných ploch.

Standardní LED světlomety, volitelné laserové světlomety BMW Laserlight.
Kromě BMW masky chladiče ve tvaru ledvinek přispívají ke strhujícímu vzhledu přední části nového BMW řady 4 Cabrio také extrémně nízké světlomety. Díky hluboko do boků zasahujícím vnějším okrajům, zúžení u masky chladiče a vedle sebe uspořádaným světelným zdrojům vytvářejí soustředěný pohled na silnici, který se stal charakteristickým designovým znakem značky BMW. Nové BMW řady 4 Cabrio je standardně vybaveno
full-LED světlomety, jejichž propracovaná světelná technologie je do detailu viditelná. Zahrnuje dvě tenké světelné trubice z optických vláken ve tvaru písmene U, které slouží jako denní světla. Směrové ukazatele jsou vyvedeny v podobě tří vysoce kvalitních skleněných lamel na vnějších stranách předních světlometů.

Mezi položky seznamu volitelné výbavy nového BMW řady 4 Cabrio patří Adaptivní LED světlomety s laserovými zdroji BMW Laserlight, včetně neoslňujícího asistenta dálkových světel BMW Selective Beam. Potkávací a dálková světla jsou v tomto případě generována jak z vnější, tak z vnitřní světelné jednotky. Součástí této výbavy je také funkce adaptivního přisvěcování do zatáček s variabilním osvětlením vozovky pro jízdu ve městech a na dálnicích. Laserové světlomety BMW Laserlight zvyšují v rychlostech nad 60 km/h dosvit dálkových světel až na 550 metrů a dynamicky kopírují tvar silnice. Jako světla pro denní svícení slouží trojrozměrná světlovodná optická vlákna ve tvaru šestiúhelníku. Každý z vnějších segmentů denního svícení slouží také jako ukazatel směru.

Světlomety BMW Laserlight lze snadno identifikovat podle modrých prvků na horním okraji světelných jednotek. Obě varianty LED světlometů jsou k dispozici také v provedení BMW Individual Shadowline s tmavými prvky zdobícími jejich horní hrany.

Elegantní silueta, výrazná střešní linie, nápadná zadní část.
Dynamicky protažený boční profil propůjčuje novému BMW řady 4 Cabrio přikrčený vzhled, který vyzařuje sportovní styl, zatímco mohutně tvarované plochy zesilují jeho atletický charakter. Směrem dozadu posunutá sedadla jsou obzvláště nápadná po stažení střechy a současně přinášejí pro otevřené vozy BMW typické zážitky z jízdy se sluncem na tváři a větrem ve vlasech. Je-li plátěná střecha natažená, elegantním způsobem se klene nad prostorem pro cestující a její zakulacený tvar vytváří výraznou a poutavou siluetu vozu se stupňovitou zádí.

V oblasti nad zadními koly se spojují jednoznačně vedené linie a trojrozměrně tvarované plochy a vytvářejí mohutné boční partie, které novému BMW řady 4 Cabrio dodávají zejména se staženou střechou široký a svalnatý výraz. Tento dojem zesilují do bočních partií výrazně zasahující nízká zadní světla. Jsou stylově zatmavená a jejich rovnoměrně svítící světelné zdroje jsou uspořádány do tvaru písmene L, známého z jiných BMW modelů. Vertikálně uspořádané otvory na vnějších okrajích jasně členěného zadního nárazníku napodobují vzhled předních vzduchových clon. Spodní část zadního nárazníku zakončují koncovky rozdvojeného výfuku – v závislosti na výbavě jsou buď kulaté, nebo lichoběžníkové.

Model M Sport s charakteristickým designem; specifické akcenty pro vrcholné varianty nového BMW řady 4 Cabrio.
Jako alternativa ke standardní výbavě je nové BMW řady 4 Cabrio k dispozici také jako Model M Sport. Tato varianta přidává s cílem posílit dynamickou auru vozu extra velké nasávací otvory v předním nárazníku, nápadně tvarovaný zadní nárazník s detaily v barevném provedení Dark Shadow a leskle černý difuzor. Mezi další designové prvky charakteristické pro Model M Sport patří ozdobné prvky nasávacích otvorů, lišta kolem těla karoserie a základny vnějších zpětných zrcátek v leskle černém provedení. U automobilů vybavených volitelným paketem rozšířených leskle černých prvků BMW Individual Hig-Gloss Shadowline jsou rámeček masky chladiče ve tvaru ledvinek a koncovky výfuku vyvedeny v elegantním tmavém provedení.

Modely BMW M440i xDrive Cabrio a BMW M440d xDrive Cabrio disponují prvky z Modelů M Sport zlepšujícími zlepšení přívodu chladicího vzduchu a aerodynamiku, které doplňují šedou barvou Cerium Grey lakované prvky masky chladiče, nasávacích otvorů, kryty vnějších zpětných zrcátek a lichoběžníkové koncovky výfuku. Další ozdobou je leskle černá výplň zadního nárazníku. Kromě toho mohou být tyto M modely a Modely M Sport vybaveny paketem exteriéru M Carbon, který zahrnuje obložení nasávacích otvorů, kryty vnějších zpětných zrcátek a prvky difuzoru zadního nárazníku vyrobené z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny (CFRP).

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz