benzin

Ceny nafty atakují cenová minima: Litr lze tankovat o 8 korun levněji oproti dálničním čerpačkám

14. 5. 2024 • Novinky

V posledních týdnech výrazně klesají ceny pohonných hmot. S tradičním předstihem tento vývoj předznamenaly tzv. plošné ceny pro firemní zákazníky, které v případě nafty za poslední měsíc klesly o 2,50 Kč/l. Vyplývá to z údajů nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet.

Vyhlašovaná plošná cena představuje jednotnou cenu paliva platnou v dané síti čerpacích stanic bez ohledu na běžné totemové ceny pro koncové zákazníky nebo místní cenové výkyvy. Jejich výhoda se tak naplno projevuje např. u dálničních čerpacích stanic, kde bývají ceny výrazně nadprůměrné.

Plošné ceny jsou naopak z dlouhodobého hlediska podprůměrné. „V současnosti lze s našimi tankovacími kartami ušetřit na každém litru nafty až 3 koruny ve srovnání cenovým průměrem v Česku. V celé síti EuroOil garantujeme plošnou cenu nafty 34,99 Kč/l, na čerpacích stanicích Shell pak 35,99 Kč/l,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel Axigonu, a dodává: „Běžné ceny na stojanech čerpaček jsou přitom stále často i přes 40 Kč/l, u dálnic dokonce 42,90 Kč/l. To při využití tankovací karty s plošnou cenou znamená úsporu téměř 7, resp. 8 korun na každém litru nafty, a tedy skoro 400 korun na jedné plné 50litrové nádrži.“

Plošné ceny obvykle bezprostředně reflektují vývoj na trzích. Jakákoliv změna kurzu koruny nebo ceny ropy se zde promítne okamžitě, zatímco běžné stojanové ceny mají určitou setrvačnost. Kromě toho, že z jejich vývoje lze predikovat, kam se ceny na totemech čerpacích stanic v nejbližší době posunou, tak v době výraznějšího zlevňování nezřídka atakují minimální ceny diskontních prodejců. „Litr nafty lze nyní v režimu plošné ceny natankovat jen o 50 h/l dráž než u tradičně nejlevnějšího řetězce. Naposledy v listopadu se však plošná cena u našich tankovacích karet nakrátko dostala i pod úroveň diskontních čerpaček,“ připomíná Damir Duraković.

Plošné ceny paliv vyhlašují petrolejáři zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky s tankovacími kartami. V posledních letech tento koncept stále více využívají i menší firmy nebo živnostníci. Umožňuje to sdružená poptávka v rámci nákupní aliance Axigon, která je s 10 tisíci členskými firmami jedním z největších odběratelů pohonných hmot v Česku.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz