cars

Češi si stále více rodinných aut pořizují na úvěr, nejčastěji berou na splátky SUV

1. 6. 2023 • Novinky

36 % SUV zakoupených u největšího českého prodejce ojetých automobilů AAA AUTO se prodává na úvěr. Celková poptávka po rodinných autech meziročně vzrostla o 5 %. 

Nejprodávanější rodinné vozy v české síti autocenter AAA AUTO v roce 2023 
Škoda Octavia  Kia Sportage 
Škoda Fabia  Škoda Kodiaq 
Volkswagen Passat  Hyundai Tucson 
Škoda Superb  Škoda Karoq 
Hyundai i30  Fords Focus 

Dnes slaví v Česku již po dva a sedmdesáté svůj svátek děti, které se obzvláště v automobilové dopravě staly velkým tématem z pohledu bezpečnosti. Naštěstí dnešní automobily jsou díky autosedačkám nebo například uchycení Isofix daleko bezpečnější, než tomu bylo ještě před pár lety. Bezpečnosti pomáhá i upřednostňování prostornějších rodinných aut, kterých se jen v síti autocenter AAA AUTO letos prodalo meziročně o pět procent více. Třetina kupujících využívá financování vozu od třetí strany přímo u prodejce aut. Vyplynulo to z údajů skupiny AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. 

„Jsem ráda, že poptávka po rodinných vozech roste, protože přináší i rodině s jedním dítětem daleko větší komfort a vyšší bezpečnost než menší, i když úspornější, hatchback.  S ohledem na stále nejistou ekonomickou situaci rodiny stále častěji kupují vozy s nějakou variantou nákupu na splátky. Jen v našich autocentrech si 34 % rodinných aut pořizují zákazníci na úvěr, SUV dokonce v 36 %. Vloni byl přitom podíl o dvě procenta nižší, předloni dokonce o šest,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings, která spolupracuje s předními finančními společnostmi v České republice.  

Poptávka po rodinných vozech v autocentrech AAA AUTO meziročně stoupla o 5 %, nejvíce pak v případě kombi
(o  7,2 %), které tvoří 27 % celkových prodejů společnosti. Počet prodaných SUV vzrostlo  o 4,7 % na celkový podíl 22,9 %. Zájem  o MPV je mezi lety konstantní. Rodinné vozy jsou nejčastěji v dieselu. V případě kombíků jde o 62,9 % aut, u MPV o 54,5 %, jen u SUV převažují v 53,8 % benzíňáky. 22,4 % rodinných aut má náhon na všechna 4 kola, a dokonce 34 % má automatickou převodovku. 

Nejprodávanějšími značkami jsou Škoda (28,3 %), Volkswagen (11,5 %) a Hyundai (8,3 %). Nejoblíbenější jsou pak mezi kombíky Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat, mezi SUV vede Hyundai i30, Kia Sportage a Škoda Kodiaq, mezi MPV pak Volkswagen Touran. 

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz