bicykel_1

Cyklisté často znepříjemňují řidičům život a ohrožují okolí. I pro ně platí pravidla

5. 4. 2019 • Novinky

Vyšší teploty a příchod jara vždy láká lidi vyjít ven na kolech. Chtějí si užít pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu nebo udržet kondičku. Spousta cyklistů se však na silnicích chová nesprávně a nedodržují žádná pravidla. Přitom jich pro ně platí mnoho. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli upozornit na možné problémy, které vzniknou při nerespektování zásad.

Znáte to snad všichni. Stojíte na křižovatce, svítí červená a v tom křižovatkou proletí cyklisté. Kolik a hlavně co by vás jako řidiče motorového vozidla stál takový přejezd na červenou? Také jste už potkali cyklisty v jednosměrce nebo přejíždějící přechod? Cyklisté jedoucí vedle sebe? Takových případů je většina a jsou zákonem zakázány, ale dnes nebudeme kritizovat, ale spíše upozorníme!

Pro cyklisty platí pravidla

– Děti do 10 let musí jezdit s dozorem, který je starší 15 let.
– Osoba, která má více než 15 let, může mít typ kola i se sedačkou pro osobu mladší 10 let. Pouze tehdy ji může převážet.
– Na kole se vždy jezdí na pravé straně cesty.
– Cyklisté mohou jezdit pouze za sebou.
– Věnovat se musíte pouze řízení. Nesmíte například venčit zvířátko nebo telefonovat
– Na jízdu je vyhrazena cestička pro cyklisty.
– Když chcete odbočit vlevo, tak jasně naznačte signál tím, že natáhnete ruku doleva a chvíli ji tak držte dokud nepřejdete na druhou stranu. Řidiči pak na to mohou reagovat. Stává se, že to někteří neudělají a pak vznikají různé kolize na cestách.
– V případě rizika můžete projít přes silnici jako chodec (tj tlačit kolo).
– Nesmíte jet po chodníku nebo po přechodu pro chodce. Je to vyhrazená část pro pěší chodce. Tudy chodí i děti, které můžete zranit bezohlednou jízdou.
– Nesmí se jezdit se sluchátky na uších. Neuslyšíte pak projíždějící auto a stejně ani jeho troubení nebo třeba sanitku.
– Děti do 15 let musí nosit řádně připevněnou přilbu na hlavě i ve městě. Starší osoby pouze mimo obec.
– Noste reflexní prvky pro lepší viditelnost. Hlavně za horšího počasí na to nesmíte zapomínat, pak ještě ve večerních hodinách. V případě, že je nemáte, tak ohrozíte nejen sam sebe, ale i případného řidiče, či kolemjdoucího.

Auto versus kolo

Řidič osobního automobilu musí při předjíždění nechat dostatečný boční odstup od předjížděného cyklisty a chodce. Když chcete odbočit, tak to upravuje § 19 zákona o silničním provozu. To znamená, že řidič odbočující vpravo je povinen dát přednost v jízdě cyklistovi jedoucímu rovně. Neplatí to jen pro řidiče tramvaje.

Česká republika je dnes jedním z mála států, kde platí režim nulové tolerance k alkoholu u všech účastníků silničního provozu. Kromě Česka je tomu tak jen v dalších sedmi evropských zemích a to včetně Ruska a Ukrajiny. Pokud tento limit překročíte, tak budete pokutováni stejnou sazbou jako řidiči automobilů.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/