Elektromobily zcela vytlačily klasická auta. V Norsku se jich prodalo jen 45 kusů
V Norsku se ekologicky orientovaná politika zdá být úspěšná. Elektromobily zcela nahradily klasická auta, pokud jde o registrace nových vozidel a téměř všechna nově registrovaná auta v této severské zemi jsou právě elektrická vozidla. Evropa ukazuje cestu ostatním v globálním měřítku, pokud jde o elektrifikaci silniční dopravy. Zejména Norsko již dávno prokázalo, že úspěšný a rychlý přechod na elektricky poháněná auta je skutečně možný.
V červenci 2024 tvořila téměř 92 procent nově registrovaných vozidel v Norsku elektrická vozidla na baterie. To je přibližně o deset procent více než ve stejném období loňského roku. Kromě toho bylo téměř pět procent hybridů a plug-in hybridů. Celkový podíl různých elektrických pohonů činil minulý měsíc 97 procent.
Co to znamená v konkrétních číslech? V Norsku bylo v červenci 2024 zaregistrováno pouze 45 nových aut se spalovacími motory. V zemi je koupě auta se spalovacím motorem spíše nevýhodná, zejména kvůli finančním a infrastrukturním výhodám pro elektromobily, i když tyto výhody byly v průběhu času částečně omezeny.
Je překvapivé, že se přesto 45 řidičů rozhodlo pro koupi klasického auta na benzín či naftu. Navíc deset z těchto vozidel představuje jeden model – Suzuki Swift.
Proč tomu tak je? Důvodem může být, že někteří motoristé nevidí elektrickou alternativu pro auto této velikosti. Mezi zákazníky Suzuki může také přetrvávat silná loajalita ke značce. Výrobce zatím nenabízí ve svém sortimentu žádné elektromobily, ale příští rok by se to mělo změnit.
V případě dalších prodaných aut, pokud se podíváme na značky jako Aston Martin či Maserati, lze usoudit, že většina kupujících klasických aut v Norsku jsou věrní fanoušci spalovacích motorů. Klíčový význam pro ně má výkon vozidla, zvuk motoru a konkrétní značka.
Zdroj: efahrer.chip.de
.« Přísný zákaz aut na benzín a naftu: Zůstává jediná cesta, jak zvrátit obávaný krok Nová emisní norma Euro 6e bude povinná už za pár dní: Dojde ke zpřísnění pravidel a dalším změnám »