ford_catg_1

Ford zahajuje prodej nového plně elektrického modelu Explorer, který právě dokončil 30 000 km dlouhou rekordní jízdu kolem světa

26. 3. 2024 • Novinky

Cestovatelka Lexie Alford dnes vytvořila oficiální rekord, když jako první člověk objela zeměkouli v elektromobilu s novým plně elektrickým vozem Ford Explorer. Na oslavu jejich cesty v rámci kampaně Charge Around The Globe Ford potvrdil cenu a specifikace nového modelu Explorer a oficiálně tak zpřístupnil elektromobil, který objel celý svět, zákazníkům, kteří jsou připraveni podniknout svá vlastní dobrodružství.

V cíli v Nice ve Francii vedla Lexie s novým Fordem Explorer kolonu ikonických vozů Ford, kterou doprovázely současné modely, jež utvářejí vizionářské budoucí směřování společnosti.

„Ford chce v Evropě do elektromobilů vnést vášeň a emoce. Nudných aut a SUV je na trhu dost. Nový Explorer reprezentuje jedinečný charakter značky Ford, který je vepsán do každého vozu v tomto fascinujícím konvoji,” řekl Jim Farley, generální ředitel společnosti Ford, který se oslav zúčastnil. “Jsme hrdí na to, že můžeme uvést na trh nový plně elektrický osobní vůz navržený speciálně pro evropské silnice a zákazníky, a který, jak je očividné, je schopen vás dovézt kamkoli na světě.“

Neuvěřitelná cesta Exploreru vedla přes šest kontinentů, 27 zemí a více než 30 000 kilometrů, a to pouze na elektrický pohon. Elektrický Explorer společně s Lexie bojoval s výpadky proudu v Africe, s chybějící dobíjecí infrastrukturou v chilské poušti Atacama, s nezpevněnými cestami, horskými průsmyky a mrazivými podmínkami a dokázal, co všechno je s elektromobilem možné.

„Cesta Lexie byla dokonalou testovací jízdou našeho nového Fordu Explorer, která se odehrávala za každého počasí a na všech typech silnic a při níž se řešily téměř všechny scénáře nabíjení,” řekl Martin Sander, generální ředitel Ford Model e Europe. ” Ztělesňuje opravdového ducha této společnosti, která se chopila skvělé příležitosti a otestovala nejen sebe, ale i světovou nabíjecí infrastrukturu. Dnešní přejetí cílové pásky dokazuje, co všechno lze v novém plně elektrickém Fordu Explorer dokázat, a jsme rádi, že se o tom zákazníci budou moci brzy přesvědčit na vlastní kůži.“

Vůz, který Lexie použila pro tuto výzvu, byla předprodukční verze Fordu Explorer, který je nyní možné objednávat. Během cesty využívala různá řešení nabíjení od 2,2 kw zásuvek střídavého proudu přes rychlonabíječky stejnosměrného proudu až po přenosný akumulátor.

Během cesty Lexie spoléhala na úložný prostor v kabině MegaConsole, který pojme tři 1,5litrové láhve s nápoji, vyhřívané a masážní sedadlo řidiče a hlasem ovládaný infotainment SYNC Move s nastavitelnou dotykovou obrazovkou – prvky, které jsou součástí standardní výbavy modelů Ford Explorer i Ford Explorer Premium.

„Během tohoto velkolepého dobrodružství jsem potkala neuvěřitelné lidi z mnoha koutů světa a za volantem poznala 27 krásných zemí. Tato cesta však s sebou přinesla i jedinečné výzvy,” řekla Lexie, která je také držitelkou světového rekordu jako nejmladší člověk, který navštívil všechny země světa. “Je pro mě životní poctou, že mi Ford důvěřoval a svěřil mi tuto cestu kolem světa v elektrickém Exploreru, který mi byl posledních šest měsíců domovem. Mým cílem bylo posunout hranice toho, co je možné v elektromobilu dokázat, a jsem velice hrdá na to, že jsem to dokázala!“

Vybaven pro každé dobrodružství

Nový plně elektrický Explorer je prvním osobním elektromobilem značky Ford vyvinutým a vyrobeným v Evropě, který kombinuje německé inženýrství, americký styl a nadstandardní výbavu, která zahrnuje několik variant elektrického pohonu pro nulové emise výfukových plynů během jízdy – a dojezd až 602 km na jedno nabití.

Explorer se představuje s možností volby pohonu zadních kol s jedním elektromotorem (RWD) nebo pohonu všech kol s dvěma elektromotory (AWD). Obě varianty s prodlouženým dojezdem používají lithium-iontový nikl-mangan-kobaltový (NMC) akumulátor, který byl zvolen pro svou energetickou hustotu, výkon a účinnost v evropských klimatických podmínkách od Skandinávie po Středomoří. Později bude k dispozici také varianta se standardním dojezdem s jednomotorovým hnacím ústrojím RWD s akumulátorem NMC.

Nabití z 10-80 % trvá přibližně 26 minut při použití rychlého nabíjení DC o výkonu až 185 kW pro model AWD. Řidiči Exploreru v celé Evropě budou moci snadno využívat nabíjení a platit za něj na více než 600 000 nabíjecích místech v rámci sítě BlueOval Charge Network pomocí aplikace FordPass.

Nejde jen o rychlé a jednoduché nabíjení. Explorer umí akcelerovat rychleji než Ford Focus ST – díky výkonu 340 koní dosáhne verze s pohonem AWD rychlosti 100 km/h za 5,3 sekundy. Explorer AWD může také táhnout až 1 200 kg. To vše pomocí bezproblémového elektrického pohonu pro maximální kultivovanost, která je u Exploreru umocněna luxusní standardní výbavou.

Kromě přibližně 470 litrů kombinovaného úložného prostoru včetně 17litrové konzoly MegaConsole a bezpečné schránky My Private Locker v kabině je každý Explorer vybaven připojeným infotainmentem SYNC Move s nastavitelnou 14,6palcovou středovou dotykovou obrazovkou, kterou lze zvedat a spouštět v úhlu více než 30 stupňů.

Standardem je také vyhřívaný volant a přední sedadla, masážní sedadlo řidiče a bezdrátové nabíjení telefonu. Špičkový design interiéru zahrnuje sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy a stylový soundbar pro poslech zvuku přehrávaného prostřednictvím bezdrátové konektivity rozhraní Android Auto a Apple CarPlay.

Specifikace Explorer Premium přidává zvukový systém B&O s 10 reproduktory a ambientní osvětlení interiéru, které udržuje dobrou náladu i na tak náročných cestách, jako byla cesta Lexie, a také vylepšení charakteristických světlometů Exploreru z LED s automatickým přepínáním dálkových světel na dynamické LED Matrix světlomety s neoslňujícími dálkovými světly.

Aby byl proces nákupu co nejjednodušší, specifikace luxusní a hodnota pro každého zákazníka Exploreru přesvědčivá, omezuje se volitelná výbava na panoramatickou prosklenou střechu, sedadla s certifikací AGR pro zdravá záda, tepelné čerpadlo a sadu Assist zahrnující například bezdotykové otevírání pátých dveří pro přístup do zavazadlového prostoru o objemu až 450 litrů, head-up displej, 360stupňovou parkovací kameru a novou technologii asistenta pro změnu jízdního pruhu.

Tyto funkce doplňují více než 15 standardně dodávaných asistenčních systémů řidiče, mezi něž patří inteligentní adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go a systém varování při otevření dveří, který je navržen tak, aby pomáhal předcházet nehodám s cyklisty.

Cena nového plně elektrického Exploreru, prvního vozu, který se bude vyrábět v německém závodě Ford Cologne EV Centre, se bude pohybovat od 1 066 900 Kč za verzi s akumulátorem se standardním dojezdem a od 1 169 900 za verzi s akumulátorem s prodlouženým dojezdem.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz