Hyundai vyvíjí 10-ti rychlostní převodovku

30. 9. 2011 • Novinky

Korejská automobilka Hyundai společně se svou dceřinou společností Kia pracují vývoji nové automatické převodovky, která by ve své skříni měla ukrývat až deset převodových stupňů!

Tak složité zařízení by se uplatnilo především v modelech té nejvyšší třídy, jako jsou Genesis či Equus a do sériové výroby by mělo být nasazeno pravděpodobně v roce 2014. O dva roky dřív se ve dvou výše zmíněných vozech představí další zcela nová převodovka. Ta však bude mít o dva převodové stupně méně.

Hyundai ovšem není jedinou automobilkou, která se vydává do těchto vod znamenajících nezanedbatelnou úsporu paliva plynoucí z nižších otáček motoru. Nedávno jsme Vás totiž informovali o nasazení sedmi-stupňové manuální převodovky do sportovního vozu Porsche 911 (991). I v tomto případě se jedná o krok znamenající významné snížení otáček motoru, hluku a především spotřeby paliva a vypouštěných emisí.

Sedmý stupeň lze ovšem zařadit pouze pokud je zařazený pátý nebo šestý stupeň. Z řadící páky se tak opravdu nestane neposedná vařečka lítající v ruce z jedné strany hrnce na druhý.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz