rolando-garrido-r4y4_dvpyxu-unsplash-1024x681

Jak jezdit bezpečně a bez pokut? Dodržujte několik základních principů a vozte s sebou důležité a povinné věci výbavy

25. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Mějte na paměti, že většinu dopravních nehod způsobují právě samotní řidiči. V provozu je důležité myslet na ostatní, předvídat jejich chování a správně na něj reagovat. Přinášíme několik tipů, které vaši cestu zbezpeční.

Sebeovládání

Klíčovým aspektem je potlačovat své povahové vlastnosti, které by mohly mít záporné dopady na bezpečnost jízdy. Pokud ve vypjatých situacích ztrácíte nervy, snažte se mírnit a ovládat. Přejdete tak zbytečně vyhroceným situacím nebo rovnou nehodě. Flegmatici by se měli vědomě nutit k vyšší aktivitě a pozornosti. Řízení vyžaduje maximální soustředěnost, pozornost vůči okolnímu provozu a sounáležitost.

Jezděte defenzivně

Splynutím s provozem je klíčové. Berte zřetel na možnosti svého auta, fyzikální zákony, situaci na vozovce a počasí. Stejně důležité je akceptovat i své možnosti a nesnažit se jít za jejich hranu. To se týká především přizpůsobení rychlosti, délky tras a výběru míst pro předjíždění. K ostatním řidičům se chovejte přátelsky a laskavě. Ještě více pak k těm nejzranitelnějším – motocyklistům, cyklistům nebo chodcům.

Buďte vidět

Zákon jasně stanovuje, že vozidlo musí být neustále osvětleno. Důvod je jednoduchý – pokud protijedoucího řidiče oslní slunce, uvidí vaše auto lépe.

Chovejte se předvídatelně

Používejte vždy a včas blinkry, před předjížděním dejte najevo, že se k úkonu chystáte a dávejte zřetelně najevo své úmysly. To platí i o brzdění nebo změně směru jízdy. Ostatní řidiči na vás musejí reagovat, tímto jim to usnadníte a necháte k tomu dostatečný prostor.

Bezpečná vzdálenost

Pokud je vaše vozidlo v dobrém technickém stavu a na silnici panují suché podmínky, platí jednoduché pravidlo pro udržení bezpečné vzdálenosti od auta před vámi – „zásada dvou vteřin.“ Taková vzdálenost je dostačující pro nutnou reakci a přizpůsobení nastalé situaci.

Jestli si stavem vozidla nejste jisti, nebo jedete za špatného počasí, rozestup výrazně zvyšte. Automobil na mokré silnici nebo ve špatném stavu brzdí mnohem déle.

Mějte časovou rezervu

Na danou trasu si nechte vždy časovou rezervu a nejezděte ve spěchu nebo stresu. Minimální rezervou jen půlhodina.

Předvídejte

Předvídavost a odhad chování ostatních vám může klidně zachránit život, a ne jen vám. Je lepší počítat s možným pochybením ostatních účastníků provozu a být na to připraven.

Zvládání smyku

Do smyku se občas dostanete velmi jednoduše, horší je z něj ven. Poznejte své auto a naučte se na něj správně reagovat. Každý vůz se chová dle daného pohonu náprav a platí zde ustálená pravidla. Pokud dosáhnete přetáčivosti, ihned zmáčknetě spojku a nebrzděte. Volantem zatočte do směru vybočující zádě a počkejte na srovnání. Nikdy nebrzděte. Vozy s pohonem předních kol trpí na smyk nedotáčivý, zde stači ubrat a srovnat na chvíli řízeni, pak ihned zatočte do požadovaného směru. I tady platí především nebrzdit, jinak kola ztratí trakci zcela.

Jezděte bez pokut – povinná výbava

Ve svém autě musíte mít náhradní pojistky a žárovky, rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky, hever, klíč na matice šroubů kol, reflexní vestu, výstražný trojúhelník a autolékárničku.

Hlídejte si nejen úplnost výbavy, ale také datum expirace lékárničky. Je také dobré vědět, že příslušníci městské policie na kontrolu povinné výbavy nemají právo.

Povinnou výbavu do auta a další produkty seženete rychle a snadno na jednom místě třeba v jedné z třiaosmdesáti kamenných prodejen Auto Kelly, kde můžete navíc konzultovat své speciální požadavky, pokud nějaké máte.  Ještě jednodušší je to potom na jejich e-shopu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY