pirelli-cinturato-winter-2

Jak si vybrat mezi celoročními a zimními pneumatikami

10. 11. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Pro městské řidiče přinášejí moderní „celoroční“ pneumatiky od Pirelli novou úroveň efektivity a bezpečnosti i v nepříznivých podmínkách. Zimní pneumatiky jsou vhodnou volbou pro ty, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti, často se pohybují v zasněžených oblastech nebo řídí výkonné vozy.

Praha, 8. listopadu 2023 – Zimní, nebo celoroční pneumatiky? Záleží na tom, jak často autem jezdíte. V případě intenzivního užívání vozidla by byly vhodné specifické sezónní pneumatiky. Nicméně, „celoroční“ pneumatiky se staly vynikající alternativou pro městské dojíždění, a to díky inovacím, které přinášejí nejnovější produkty, jako jsou Pirelli Cinturato All Season SF2 nebo Scorpion All Season SF2.

Obliba celoročních pneumatik roste

V loňském roce činil podíl tohoto typu pneumatik na evropském trhu téměř 20 %. U vozidel s pneumatikami nad 18 palců, zejména u crossoverů a SUV, byl ještě vyšší (+60 % v letech 2019–2022). . Důvodů je několik. Například mírnější zimní podmínky, ale i technologický pokrok ve vývoji celoročních pneumatik.

Společnost Pirelli přenesla své zkušenosti z oblasti zimních pneumatik i na produkty, v jejichž segmentu je lídrem na trhu, a vybavuje jimi téměř 50 % prémiových a prestižních modelů, které mají zimní pneumatiky o rozměru 18 palců vyrobené na zakázku. Jak tedy zjistit, která pneumatika nejlépe vyhovuje vašim potřebám?

Celoroční pneumatiky pro městské řidiče

Pro ty, kteří najezdí méně než 25 000 kilometrů ročně a necestují často po horských silnicích, jsou moderní celoroční pneumatiky efektivním řešením bez kompromisů. „Důležitý je počet najetých kilometrů. V Pirelli jsme zlepšili vývoj pomocí virtuálního modelování, které se inspirovalo technologiemi používanými ve formuli 1, a aplikovali jsme jej na všechny naše produkty, včetně celoročních pneumatik. To umožnilo optimalizovat kontaktní plochu mezi pneumatikou a povrchem, což snížilo její opotřebení. Nová generace celoročních pneumatik má za mokra výkon srovnatelný se sezónními produkty, ne-li lepší ve středních teplotách,“ vysvětluje Zdeněk Vacl, marketingový ředitel Pirelli.

Dáno je to četnými drážkami ve tvaru písmene „V“ v dezénu běhounu, které pomáhají odvádět vodu v deštivých podmínkách. Účinnost těchto pneumatik je viditelná v klasifikacích na evropském štítku, kde téměř 90 % rozměrů pneumatik Pirelli Scorpion All Season SF2 dosáhlo nejvyššího hodnocení pro brzdný účinek na mokru. Dezén běhounu celoročních pneumatik Pirelli z řad Cinturato a Scorpion byl navržen tak, aby poskytoval výkon opravdu po celý rok. Obsahuje adaptivní lamely, které zůstávají uzavřené a kompaktní v letních podmínkách, ale v chladnějších měsících se rozprostírají, aby poskytly silnou přilnavost na kluzkém nebo zasněženém povrchu.

Zimní pneumatiky pro cestovatele a milovníky sněhu

Přechod mezi letními a zimními pneumatikami zůstává nejlepší volbou pro řidiče, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti, jezdí do oblastí s vyšším rizikem sněžení a hledají maximální výkon i v těch nejnáročnějších podmínkách. Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby nejlépe fungovaly v náročných podmínkách, jako jsou nízké teploty a zledovatělý nebo zasněžený povrch vozovky. Chemické vlastnosti směsí zimních pneumatik zajišťují kratší brzdnou dráhu na mokré vozovce (až o 15 %) a výrazně lepší výkon na zasněžené vozovce (až o 50 %) ve srovnání s letními pneumatikami. „Dezén zimních pneumatik, zejména lamely, je navržen tak, aby zachytával a zadržoval sníh, čímž zlepšuje přilnavost díky třecímu efektu ‚sníh na sníh‘, což umožňuje maximální mobilitu bez nutnosti použití řetězů. Zimní pneumatiky často volí také majitelé vysoce výkonných sportovních vozů, kteří vyžadují maximální trakci,“ doplňuje Vacl.

Jak určit správnou pneumatiku?

Pomůže značení na bočnici pneumatiky. Pokud nese označení M+S (bláto + sníh), znamená to, že je pro zimní provoz výrobcem certifikovaná. Ne vždy je však objektivní záruka takového typu pneumatiky, protože se pro toto označení nevyžadují žádné výkonností testy.

Chcete-li tedy dosáhnout maximální bezpečnosti na sněhu, hledejte symbol 3 PMSF, symbol třívrcholové horské sněhové vločky. Toto specifické označení znamená, že pneumatika prošla standardizovanými homologačními testy v nejkritičtějších zimních podmínkách. Dnes jsou tímto symbolem označeny všechny celoroční pneumatiky Pirelli nové generace, což znamená, že prošly podobnou vývojovou cestou jako zimní pneumatiky, zejména v náročných podmínkách.

Řada celoročních a zimních pneumatik pirelli

Pro všechny typy řidičů vyvinula společnost Pirelli zimní i celoroční pneumatiky se stejnou úrovní technologie a bezpečnosti. Tyto pneumatiky náleží do dvou produktových rodin: Cinturato pro tradiční automobily a Scorpion pro crossovery a SUV. Oba modely obdržely ocenění „Performance Mark“ od certifikačního orgánu TÜV SÜD za své výkony v různých jízdních podmínkách. Tato uznání potvrzují jejich vynikající bezpečnostní vlastnosti. Pneumatiky jsou také k dispozici pro elektrická a plug-in hybridní vozidla, v některých rozměrech s technologií Elect od Pirelli. Díky rozšíření nabídky dokáže nyní Pirelli pokrýt až 97 % poptávky evropského trhu po pneumatikách v rozměrech větších než 16 palců. Pro ty, kteří volí zimní výbavu, zůstává k dispozici pneumatika P Zero, kterou si oblíbilo mnoho prémiových a prestižních výrobců automobilů pro její schopnost poskytovat vynikající výkon i za nepříznivých podmínek.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz