buy-used-cars-lineup-720x405

Jak zjistit, zda je auto kradené

27. 1. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Zločinci se často věnují rozebírání kradených aut, které pak prodávají na části či náhradní díly, protože se jedná o nejjednodušší způsob, jak se aut zbavit a vydělat peníze, aniž by byli dopadeni. 

Není tomu tak však vždy. Mnoho lidí si koupí kradené vozidlo a stane se tak obětí pachatelů, aniž by o tom věděli, protože neznají historii vozu. Tímto způsobem nejenže přijdete o svůj nový vůz, ale i o své peníze. Jak si můžete být jistí, že dané auto nebylo kradené a nebudete mít problémy s ochránci zákona?

Můžete si koupit auto bez vlastnického práva?

Doklad o vlastnictví vozidla je zákonné potvrzení, které prokazuje vlastnictví vozidla v České republice. Většinou není možné koupit vůz, aniž byste se stali právoplatným majitelem vozu. V opačném případě vám původní majitel musí svěřit plnou moc a vy musíte provést přepis vozidla na svou osobu.

V různých zemích se však setkáte s různými situacemi. Každý stát schvaluje vlastnická práva a přepis vozidla jinak. Někdy stačí dostatečný doklad o vlastnictví, abyste získali registraci vozidla na své jméno. Než si pořídíte auto, které není registrované nebo správně převedené, nezapomeňte si ověřit zákony, které se vztahují pro zemi, ve které vůz kupujete.

Při přepisu vozidla dodržujte následující pokyny

Vlastnické právo prokazuje vlastnictví vozidla, takže chybějící převod vlastnického práva může představovat právní problémy. Všichni jsme však jen lidé – chybovat je lidské a lidé často něco ztratí nebo poškodí. Vlastnická práva a proces přepisu vozidla nejsou výjimkou.

Pokud jste vozidlo nezískali legální cestou, může být velmi obtížné vozidlo přepsat na vaši osobu. Stručně řečeno, chybějící nebo podezřelý údaj o vlastníkovi by měl rozhodně vyvolat varovný signál ve vaší hlavě. Pokud přesto neodoláte výhodné nabídce a stát, ve kterém auto kupujete, umožňuje nákup automobilů bez přepisu vozidla, dodržujte následující opatření, abyste se vyhnuli nákladným problémům:

– Ujistěte se, že k autu budete mít písemnou kupní smlouvu.
– Pořiďte si fotografii řidičského průkazu prodávajícího.
– Požádejte prodávajícího, aby si vyžádal duplikát o přepisu vozidla.

Učiňte nezbytná opatření, abyste se ujistili, že nekupujete vůz, který patří někomu jinému.

Jak zjistit, zda je auto kradené: průvodce krok za krokem

Když náhodou koupíte kradené vozidlo, za rámeček si to určitě nedáte. Je dost pravděpodobné, že po něm někdo stále pátrá a buď vy, nebo někdo, kdo vám auto prodal, na to nakonec doplatí. Abyste se vyhnuli takovýmto nepříjemným situacím, je třeba prověřit 3 věci. Kontrola kradeného auta může tedy vypadat následovně.

1. Využijte VIN kód ke kontrole databází odcizených vozidel

Po zadání VIN kódu vozidla na webu carVertical můžete získat jedinečný přehled historie vozidla, protože carVertical má přístup k různým údajům o automobilech, včetně policejních databází odcizených vozidel, státních registrů a pojišťoven. Dokonce i v případě, že byl vůz odcizen v zahraničí – kryjeme vám záda.

Řada zemí disponuje vlastními veřejnými databázemi, které jsou propojeny s policejními registry a pojišťovnami. Jedná se o další účinný způsob, jak zjistit, zda se s vozidlem nepojí nějaké problémy s vlastnictvím či přepisem. Je však možné, že budete místo VIN potřebovat registrační značku.

Pokud narazíte na přehled carVertical o odcizeném vozidle, zobrazí se v sekci KRÁDEŽ varovné upozornění. V části Časová osa uvidíte, kde a kdy byla krádež zaznamenána.

2. Prohlédněte si stav štítků VIN

Vzhledem k tomu, že přehled historie vozidla představuje skvělý způsob, jak odhalit odcizené vozidlo, zloději čím dál tím častěji nelegálně vyměňují štítky s VIN kódy na vozidle. Takto se vůz odpoutá od záznamu o „odcizení“ a některé instituce jej mohou dokonce dodatečně shledat za legitimní.

Zfalšované štítky VIN lze snadno rozpoznat, pokud víte, jak štítky původně vypadaly.

Automobilky používají různé typy spojovacích prvků – nýty, svařovací linky a svářecí spoje. Štítek VIN by neměl být vyříznutý ani poškozený a všechny znaky by měly být jasně viditelné. Pokud jste si všimli, že např. Honda Accord, kterou vlastní váš kamarád má štítek VIN upevněný prostřednictvím nýtů, mělo by tomu být stejně i u ostatních modelů Accord stejného stáří.

3. Zkontrolujte vůz prostřednictvím VIN dekodéru

VIN kód vám může pomoci i v jiných ohledech. Číslo VIN není pouhou sadou náhodných znaků. Po rozdělení na části a dekódování ukazuje některé základní údaje o vozidle, jako je značka, model, barva a typ motoru. Pomocí VIN dekodéru můžete tyto údaje porovnat s údaji, které vidíte při kontrole vozidla – nesrovnalosti mohou znamenat potenciální manipulaci s VIN kódem nebo dokonce krádež.

Potíže s údaji o VIN často znamenají, že prodávající zatajuje informace. V některých případech možná jen navyšuje hodnotu vozu tím, že do inzerátu uvede neexistující prvky výbavy.

4. Ujistěte se, že VIN kód je stejný na všech místech vozidla

Identifikační čísla VIN jsou obvykle umístěna na několika běžných místech na vozidle:

– Za předním sklem (na palubní desce).
– Pod kapotou.
– Uvnitř sloupku dveří na straně řidiče.
– Na přední části rámu (u starších vozů).
– V dokladech.

Vyčleňte si čas, abyste mohli zkontrolovat všechny kódy na vozidle a poté je porovnejte s kódy, které se nachází v dokladech o pojištění či registraci vozidla. Pokud jste našli odlišné VIN kódy, může se jednat o kradené auto, které za tu cenu rozhodně nestojí.

V takovém případě vám doporučujeme, abyste se co nejdříve obrátili na policii! I v případě, že by auto nebylo kradené, manipulace s VIN kódem se považuje za trestný čin.

Jak je možné, že se lidem podaří prodat kradené auto?

Neopatrní kupující

Prověřování VIN kódů stále není na trhu s ojetými vozidly běžnou praxí. To znamená, že prodejci mohou najít (a často také najdou) kupce pro kradená auta a motocykly. Pokud při koupi ojetého vozidla nezkontrolujete VIN kód, vaše šance na odhalení podvodu výrazně klesají. Kontrola kradeného auta je tedy opravdu důležitá v každé situaci.

Falešné VIN kódy

Už jste viděli ty vozy ohořelé až na zem, které prodejci stále prodávají za statisíce? Tyto vozy jsou zkrátka zničené a neexistuje žádný důvod, proč je opravovat. Přesto se najdou tací, kteří za tyto vozy nabídnou vysokou částku.

Proč?

Mnozí z řad kupců pouze bojují o štítky VIN kódu. Můžou například plánovat krádež v auta v blízké době a potřebují legitimní číslo VIN stejného modelu, aby se zbavili statusu ‘‘kradeného‘‘ vozidla.

Zatímco mnoho takových zločinců je rychle dopadeno, některá auta se ze statusu ‘‘kradených‘‘ na ‘‘bezúhonná‘‘ přesunou během několika hodin.

Šrotování aut na náhradní díly

Jiní zloději si vystačí s jednoduchou věcí a auta sešrotují na náhradní díly. Velká část ojetých autodílů pochází z kradených vozů díky pochybným autoservisům a dílnám. Někteří řidiči s nekalými úmysly dokonce instalují sledovací čipy do drahých dílů, jako jsou světlomety nebo multimediální přehrávače.

Přestože vyhnout se nákupu dílů ze špatné dílny může být obtížnější, nenaletět na koupi kradeného vozidla je mnohem snazší. Pokud při procesu nákupu nevynecháte kontrolu VIN kódu, měli byste být v bezpečí.

Jaké informace můžete najít v přehledu VIN a jak s nimi naložit?

Přehledy historie vozidel obsahují informace pocházející z různých zdrojů. Například přehledy carVertical umožňují odhalit krádeže vozidel na základě kontroly policejních záznamů, údajů od pojišťoven a informací o vlastnictví. V přehledech se však nachází i další údaje, které se vám budou hodit při nákupu ojetého vozu:

- Aktivita – prohlídky, servisní a technické prohlídky, prodej, nehody, změna názvu vozidla.
- Stav najetých kilometrů – pravidelné změny stavu najetých kilometrů.
- Škody – podrobné informace o poškozeních a škodách.
- Specifikace – původní specifikace a seznam výbavy.
- Fotografie – někdy přehledy obsahují fotografie z pojišťoven, aukcí a předchozích inzerátů.

Tyto informace mohou být velmi užitečné při vyjednávání s prodejcem ojetého vozu. V nejhorším případě vám přehled historie ulehčí rozhodování při nákupu. V lepším případě vám pomůže získat mnohem lepší cenu nebo se vyhnout úplnému podvodu.

Status, který označuje vozidlo jako ‘‘Odcizené‘‘, není tak běžným podvodem, jako jsou podvody se stočenými kilometry nebo minulými nehodami. Pro kupujícího to však stále představuje dost velké riziko. Po koupi kradeného vozu můžete totiž klidně skončit i ve vězení. To, že se poté budete obhajovat tím, že jste nevěděli, že je vozidlo kradené bohužel nikoho zajímat nebude.

Lze nějak zjistit, zda je auto kradené?

Ano. V závislosti na zemi, ve které auto kupujete, můžete zkontrolovat vlastnictví vozidla a ověřit místní záznamy. Můžete si také pořídit přehled historie vozidla zde. Přehled pro vás odhalí záznamy z policejních databází z více zemí.

Je možné bezplatně zjistit, zda bylo vozidlo kradené?

Ano. V České republice můžete bezplatně využít databázi odcizených vozidel. Stačí přejít přímo na webové stránky Policie ČR, kde stačí zadat VIN kód a registrační značku vozidla. Pokud tedy kupujete vozidlo a znáte jeho registrační značku a VIN, můžete si ověřit, zda policie po vašem vozidle nepátrá. Databáze však eviduje pouze vozidla, jejichž odcizení bylo oznámeno Policii České republiky.

Mohu zjistit, zda je auto kradené, podle poznávací značky?

V každé zemi je situace jiná. Abyste mohli ověřit, zda bylo vozidlo kradené, budete k tomu potřebovat v České republice i VIN kód. Pokud však máte jakékoliv podezření, doporučujeme kontaktovat Policii České republiky, která je schopná zjistit, zda se jedná o kradené vozidlo i podle SPZ.

Jak často dojde k nalezení kradených vozů?

V poslední době přibývá počet nalezených aut, které byly odcizeny jejich majitelům. Pravděpodobnost, že se však auto opravdu najde závisí na tom, jak zkušený je zloděj aut, a jak opatrní jsou kupující při pořizování ojetých vozů.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz