autojournal

Jarní úklid na českých silnicích

20. 3. 2013 • Novinky, Zajímavosti

I když jaro bývá často pro řidiče úlevou, protože nebezpečná námraza opět na rok opustí silnice, je to také období zoufalého technického stavu veřejných komunikací. Zima a mráz zanechají na vozovkách řadu poškození, která jsou pak pro ně noční můrou.

Nejhorší pro řidiče jsou samozřejmě výmoly. Voda, která se dostane do praskliny v asfaltu a zmrzne, postupně dokáže vyhloubit neuvěřitelné díry, které umí váš vůz solidně poničit.  Podstatná část komunikací je dnes spravována obcemi, ty ovšem na opravy nemají dostatek finančních prostředků. Co tedy dělat, pokud si zrovna koupíte vůz u AutoESA a hned při první jarní projížďce vám ho odrovná díra ve vozovce?

Co dělat při poškození vozu způsobené výmolem

Pokud si poškodíte vůz v důsledku najetí na neoznačený výmol, máte právo na náhradu škody vlastníkem komunikace. Standardně je nutné přivolat policii, aby vše náležitě zdokumentovala. Zaměří se na stav vozovky a míru poškození vozidla. Vždy je ovšem dobré pořídit si pro jistotu vlastní fotografie a ideálně svědka, který vše dosvědčí. Vlastníka komunikace zjistíte na nejbližší radnici, u něj si potom nárokujte náhradu škody. Na faktu, že váš nový vůz z Auto ESA dostal pěkně zabrat to ovšem samozřejmě nic nezmění.

Častou obranou obcí před rozlícenými řidiči s poškozenými vozy, je označení výmolů dopravní cedulí. Pokud si vůz poškodíte na takto označené vozovce, dostanete peníze na opravu maximálně z havarijního pojištění.

I když se to nezdá, poničení vozidla může být tak fatální, že si budete muset dojet pro nový automobil do Auto ESA. Zkušenosti získané takovou příhodou vás sice přinutí brát příště značky upozorňující na špatný stav silnice vážněji, to ale nic nemění na tom, že takhle by silnice rozhodně vypadat neměly.

autojournal 3 autojournal autojournal2

PR

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz