close-up-of-oil-pouring-in-car-royalty-free-image-1054347190-1540912843

K čemu slouží filtry motorového oleje?

26. 11. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Špinavý olej je pro motory smrtelně nebezpečný. Když je olej nasycen špínou a příměsemi, nečistoty se dostanou do motoru a způsobují zvýšené opotřebení, korozi a tepelné poškození. Součástky čerpadla a ložiska jsou obzvláště náchylné k poškození v důsledku nefiltrovaných kapalin. Filtr proto hraje klíčovou roli při udržování motoru v chodu a vozu na silnici.

Zatímco mazivo prochází filtračním systémem, filtr zachycuje na svém povrchu špínu, prach, úlomky, kovy a další částice, čímž umožňuje čistému oleji protékat a znovu se dostat do zařízení. Filtrační prvek je obvykle umístěn v kovové nádobě s pryžovým těsněním, které jej udržuje těsně spojený s motorem. Samotná součástka je zpravidla vyrobena ze syntetických nebo organických vláken.

Kdy vyměnit filtr?

Postupem času se v motorovém olejovém filtru začne hromadit stále víc částic, čímž se snižuje jeho účinnost a nakonec dochází k zablokování průtoku oleje. Těsnění a pouzdro se také mohou opotřebovat nebo poškodit. Součástku je třeba pravidelně kontrolovat a v případě potřeby vyměnit. Jak často by se měly jednotlivé součástky vyměňovat, je velmi spornou otázkou, ale odborníci na auta často doporučují nahradit filtr po každé výměně oleje. Je to proto, že tyto součástky jsou relativně levné a jedná se o preventivní opatření, díky němuž se v budoucnu vyhnete nákladným opravám motoru. Individuální doporučení výrobce byste si měli ověřit v příručce k vašemu vozidlu.

Jejich životnost se však zpravidla pohybuje mezi 5 000 a 10 000 km. Tyto údaje se mohou lišit v závislosti na kvalitě produktu, stáří vozidla a provozních podmínkách. Na trhu existuje množství různých výrobků, například na základě mikroskla, celulózy a ze syntetických materiálů. Je důležité, abyste si vybrali ten správný náhradní díl pro váš vůz. Doporučujeme vybírat produkty známých a spolehlivých značek, jako je například MAHLE Original. Tato německá společnost má více než 80 let zkušeností a nabízí filtry, které jsou vysoce odolné vůči korozi a agresivním chemikáliím.

Jak nainstaluji nový olejový filtr?

Výměna filtru je poměrně jednoduchá. Například šroubovací filtr od MAHLE Original o průměru 76 mm lze nainstalovat pouze pomocí sady nástrčných klíčů a řehtačkového klíče, momentového klíče, trochu čerstvého oleje a nežmolkujícího hadru. Olejový filtr MAHLE Original OC 21 má výšku 80 mm, průměr 76 mm a váží jen 64 g. Navíc je filtr vhodný pro řadu běžných značek aut, například Ford, Opel, Austin nebo Rover. Postup zahrnuje odšroubování filtru pomocí nástrčné sady a ráčny, setření případných zbytků oleje na sedle filtru, namazání těsnění nového dílu trochou čerstvého oleje a následnou instalaci pomocí momentového klíče. 

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz