1707988426_lancia1

Lancia po 13 letech představila nový model: Ypsilon bude se spalovacími motory i jako elektromobil

15. 2. 2024 • Novinky

Trvalo celých třináct let, než italská automobilka Lancia představila své nové auto. Tentokrát se jedná o novou generaci malého městského hatchbacku Ypsilon. I když se bude (alespoň několik let) nabízet i se spalovacími motory, své první okamžiky slávy si nový Ypsilon užívá jako čistě elektrický automobil.

Vozidlo má délku 408 centimetrů, šířku 176 centimetrů a výšku 144 centimetrů. Elektromotor s výkonem 154 koní a točivým momentem 260 Nm pohání přední kola. Vysokonapěťová baterie má využitelnou kapacitu 51 kWh, což by mělo podle testovacího cyklu WLTP zajistit dojezd 403 kilometrů. Dobití baterie z 20 na 80 procent by mělo trvat na dobíjecí stanici s stejnosměrným proudem pouhých 24 minut.

Nový Ypsilon sdílí komponenty a platformu s příbuznými vozy jiných značek v rámci koncernu Stellantis, jako jsou Peugeot e-208 nebo Opel e-Corsa.

Interiér, jak ukazují přiložené fotografie, je zcela unikátní. Kromě dvou displejů vedle sebe (ale na rozdíl od řady konkurentů nejsou propojeny) je jeho hlavní dominantou kruhová podložka s integrovanou indukční nabíječkou telefonů.

Zatímco předchozí generace Lancie Ypsilon byla k dispozici pouze v Itálii, nový model si budou moci pořídit zájemci i v dalších evropských zemích. Nejprve bude uveden na trh v Nizozemsku a Belgii, a poté následují Francie, Španělsko a Německo.

Ypsilon je jen začátek modelové expanze Lancie. V roce 2026 plánuje Lancia představit fastback Gamma a za další dva roky později hatchback Delta ve velikosti auta nižší střední třídy. Plánovaným cílem pro rok 2028 je, aby se Lancia stala plně elektrickou značkou.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz