cars

Nákup ojetého auta v zimě prověří vůz dokonaleji, než za teplot vysoko nad nulou

7. 2. 2023 • Novinky

Ojeté auto si během zimních měsíců vybírá jen hrstka řidičů. Chladné zimní období přitom poskytuje výhodné, někdy dokonce i lepší podmínky. Nejen, že s přelomem roku naroste stáří auta a tím klesne jeho cena, ale především nízké teploty dokážou prověřit, v jakém stavu se vůz opravdu nachází. Pokud bude vše fungovat v mrazu, pravděpodobně vás auto nezradí ani během nastávajícího roku.

Na zkušební jízdu se nebojte vyrazit v mrazu a sněhu, naopak v dešti je lepší termín přesunout. Na mokré kapotě se snáz schovají vady na laku a stopy po bourání a při jízdě na mokré vozovce je hůř slyšet chod motoru.

Kapitolou sama pro sebe je startování, a to obzvlášť u dieselových aut, pro která jsou mrazivé teploty vůbec nejnáročnější. Obtížné nastartování může odhalit zhoršenou funkci žhavení, slabý akumulátor nebo opotřebovaný startér.

Horší startování se může týkat i aut na benzin, u nichž se může projevit horší komprese motoru, problém se svíčkami nebo dalšími komponenty včetně slabé baterie. Ta souvisí i s veškerou elektronikou. Pokud auto dlouho stálo, mohly jednotlivé součástky zatuhnout nebo zkorodovat. Vyzkoušejte proto stahování oken, centrální zamykání, otevírání kufru ale i klimatizaci „Vyzkoušet si klimatizaci může být v zimě trochu problém. Doporučuju najít si předem vytopenou podzemní garáž třeba u nákupního centra a zajet do ní během zkušební jízdy. Jestliže začne studený vzduch proudit hned po otočení knoflíkem, je klimatizace v pořádku,“ radí „Petr Vaněček, provozní ředitel AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA Auto a Mototechna“.

Při samotné jízdě můžete odhalit i třeba zvýšenou vlhkost v autě způsobenou poškozeným těsněním, což se projevuje jednoduše neustálým mlžením oken. Na kluzké vozovce může dojít i na antiblokovací systém brzd – ABS. Přerušované brzdění chránící vůz před smykem by mělo za každou cenu fungovat správně, jeho oprava se navíc může vyšplhat i nad 20 tisíc korun. Stejně tak můžete odhalit i špatnou převodovku, se kterou se řadí ztuha. Pomoci může jednoduchá výměna oleje, ale pokud půjde o jinou závadu, náklady na opravu převodovky se mohou vyšplhat opravdu vysoko.

„Solidní prodejce vám auto dá k dispozici v suchu a naprosto čisté, a kromě klasické testovací jízdy vám umožní i prohlídku vlastním automechanikem, který zkušeným okem snáz odhalí veškeré nedostatky, které ojeté auto může mít,“ dodává Vaněček.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz