skoda-octavia-iii-exterior-266

Nejoblíbenějším rodinným autem je Škoda Octavia, děti jsou ve voze v bezpečí a pohodlí

1. 6. 2020 • Novinky

Dnes slaví svůj svátek ti nejmenší z nás, děti. Plánujeme také již dovolené, které budou více o cestování automobilem, abychom svoji rodinu lépe chránili před stále trvající hrozbou nákazy. Automobil je v období pandemie jednoduše nejbezpečnějším dopravním prostředkem, se kterým se dostanete kamkoliv. Proto také mnoho rodin řeší již nyní výměnu svého stávajícího automobilu. Nabídka ojetých vozů na trhu je nižší, než jsme byli zvyklí, a díky výpadkům ve výrobě nových aut vozů ještě ubude. Nejoblíbenějším rodinným autem je i letos Škoda Octavia kombi. Z SUV vítězí Škoda Yeti nebo Kia Sportage a v případě MPV Volkswagen Touran.

„Dnešní Den dětí nám připomíná i naše plány na blížící se období dovolených. Mezi našimi zákazníky tak novější automobil vybírají nyní častěji rodiče, kteří místo leteckých zájezdů plánují více cestovat hlavně po České republice. Chtějí pro svoji rodinu prostorný, pohodlný a spolehlivý vůz. Nové automobily jsou díky výpadkům ve výrobě nedostupné kvůli enormním čekacím lhůtám, proto je jedinou rozumnou možností podívat se po ojetém automobilu. Těch je ale na trhu méně a díky tomu roste i jejich cena, a to obzvláště u soukromých a menších prodejců, kteří se zbavují vozu i proto, aby kompenzovali svoje finanční ztráty v době pandemie,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO. Ojeté automobily jsou v současnosti prakticky nejdostupnějšími vozy, které jsou ihned k odběru. Roste zájem i o financování nákupu vozů na splátky.

„Čeští rodiče jsou hodně praktičtí a na rozdíl od mladých lidí neřeší jen moderní vzhled automobilu, ale hlavně užitkovost a bezpečnost. Ve zvýšené míře se při koupi auta u nás zajímají hlavně o bezpečnost, proto také nejčastěji volí bytelné vozy typu kombi, SUV nebo MPV. ISOFIX, který byl vyvinutý výrobci automobilů pro zvýšení bezpečnosti, je pro rodiny již standardem, bez kterého se v autě neobejdou,“ doplnila Topolová. Nejoblíbenějším rodinným vozem je již letitě Škoda Octavia kombi, která splňuje požadavky i náročnějších rodičů, a to jak po bezpečnostní stránce, tak co se týká prostoru uvnitř vozu i v kufru. Kombi je u rodin v polovině případů preferovanou variantou, 32% příznivců velkých aut pak volí SUV, 18% MPV. Mezi další oblíbené kombíky pak patří Škoda Fabia, VW Passat nebo Škoda Superb. Z SUV si rodiny vybírají nejčastěji Škoda Yeti nebo Kia Sportage, z MPV pak VW Touran.

Nejprodávanější ojeté rodinné vozy roku 2020:

  Česká republika Slovensko Polsko
1. Škoda Octavia Škoda Octavia Opel Astra
2. Škoda Fabia Volkswagen Passat Ford Focus
3. Volkswagen Passat Škoda Fabia Kia Sportage
4. Škoda Superb Kia Sportage Nissan Qashqai
5. Škoda Yeti Volkswagen Tiguan Dacia Duster
6. Kia Sportage Škoda Superb Volkswagen Passat
7. Hyundai i30 Volkswagen Golf Škoda Octavia
8. Volkswagen Touran Dacia Duster Škoda Fabia
9. Volkswagen Tiguan Ford Focus Volkswagen Golf
10. Ford Mondeo Hyundai Tucson Renault Mégane

Za kombi Češi v průměru utratí 216 850 korun, za SUV 376 260 korun a nejméně pak za MPV (180 550 Kč). Téměř 60% velkoprostorových vozů je v dieselu, nejčastěji pak u vozů kombi, kde jde o 66%. Čtvrtina těchto automobilů má automatickou převodovku, což je nejvyšší poměr za celou téměř třicetiletou působnost AAA AUTO na českém trhu. Ještě větší oblibě se těší na Slovensku, kde si automat pořizuje téměř třetina zákazníků. Naopak v Polsku jde jen o 15%. Z barev vede u kombíků šedostříbrná barva (29%), stejně tak u MPV (29%). U SUV je nepopulárnější bílá (21%).

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz