bez-nazvu7s

Nízký tlak v pneumatikách: Problém, který řidiči často neřeší

28. 8. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Jakmile vám v autoservisu nasadí pneumatiky na kola vaše vozu, rázem se nemusíte o ně starat, až na pár výjimek. Mezi ně patří například kontrola tlaku v pneumatikách, která by se správně měla provádět alespoň jednou měsíčně, jenže kdo na to má čas a hlavně, kdo si na to vzpomene? Aby pneumatiky správně plnily svou funkcí, potřebují k tomu jediné a to je vzduch.

Moderní auta disponují asistentem, který vás včas upozorní na nízký tlak v pneu. Kontrolu svých pneumatik můžete provést na téměř každé benzínce v Česku a dokonce vám to zabere sotva pár minut, i přesto to Češi nedělají a stav gum zanedbávají. Nezapomeňte, že správný tlak v pneumatikách vám šetří nejen pneu samotné, ale hlavně i vaší peněženku. Nedostatek vzduchu v pneu má za následek zvýšení spotřeby až o půl litru na 100 kilometrů.

Nízký tlak v pneumatikách může také působit tyto problémy. Může se vám zkrátit životnost pneumatik až o 50% oproti normálu. Špatně nahuštěná pneu vám způsobí rychleji opotřebení vnějších částí. Nerovnoměrné zatížení způsobuje i opak nízkého tlaku. V tomto případě se příliš opotřebovává střední pás. Dále riskujete, že se vám sníží komfort a bezpečnost jízdy. Nízký tlak v předních pneumatikách může způsobit nedotáčivost a tím se auto stává hůře ovladatelným. Nesprávný tlak v pneumatikách také prodlužuje brzdnou dráhu.

V neposlední řadě se zvyšuje vaše finanční zátěž na auto. Dle statistik se udává, že podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu paliva až o 6%. S vyšší spotřebou se také zvyšuje množství emisí CO2. Zvyšuje se také valivý odpor při jízdě a tím se samozřejmě zvyšuje opotřebení pneumatik.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/