018_dacia-duster-extreme-oforte

Nová Dacia Duster se představuje. Vypadá jako drahé auto, má 4×4 a nově i hybrid

29. 11. 2023 • Novinky

„Více Duster než kdykoli předtím“: nový Duster je součástí příběhu modelu, který se stal etalonem na trhu a skutečnou ikonou značky Dacia a jejích hodnot. Je robustní a outdoorový, nabízí vše podstatné a je zároveň cool, je ekonomickou, ale i ekologickou volbou. Model Duster, který byl poprvé uveden na trh v roce 2010 a poprvé inovován v roce 2017, se prosadil tím, že zbořil tradiční pravidla trhu SUV.

Duster je skutečným success-story, který za 13 let své kariéry získal více než 40 ocenění a bylo ho vyrobeno více než 2,2 milionu kusů. Prodeje neustále rostou a do roku 2022 byl Duster nejprodávanějším SUV v Evropě, a to ve všech kategoriích, na trhu osobních automobilů. Každý den sjede z výrobních linek v rumunském závodě Dacia v Pitesti téměř 1 000 vozů Duster – to je přibližně jedno vozidlo každou minutu!

Duster má nový design. Zachovává si všechny estetické vlastnosti, díky nimž byly předchozí generace tak úspěšné, zejména svůj robustní charakter SUV, ale přejímá novou designovou identitu značky Dacia a posouvá ji výš a dál. Nový Duster se hrdě hlásí ke svému znovuobjevenému designu.

David Durand, ředitel designu značky Dacia o novém autě řekl: „Ještě předtím, než jsme začali pracovat na designu nového modelu Duster, jsme pracovali na jeho proporcích, abychom mu dodali výrazný postoj… Tím, že jsme nejprve našli správné proporce, jsme se vyhnuli pozdějším úpravám.“

Designéři začali pracovat s jednoduchými tvary: prostor pro cestující, kapota, blatníky atd. Všechny tyto prvky pak sestavili do jediného tvaru, čistě je spojili dohromady, aby modelu vtiskli moderní, dobře konstruovaný styl se záměrně strohými, sebevědomými liniemi.

Jednoduchost tvarů a ploch přispívá k síle designu: velmi vertikální přední část, podběhy kol s čistě zkosenými hranami, široké zadní dveře na zádi a boční okna, která se jediným tahem rozšiřují od přídě k zádi.

Nový Duster je chráněn stylovým pruhem, který se bez jakéhokoli přerušení táhne po celém obvodu vozu: boční prahové lišty se táhnou přes emblematické části identity nového Dusteru, dále pak kolem podběhů kol, které jsou samy o sobě spojeny s přední a zadní maskou. Nový Duster je robustnější a outdoorovější než kdykoli předtím.

Design nové generace Duster, který je výrazný a jde s dobou, v sobě snoubí outdoorovou přitažlivost a robustnost s udržitelnějším přístupem.

Nový Duster využívá platformu CMF-B, která je základem průmyslové strategie značky Dacia. Tato konkurenceschopná a mimořádně flexibilní platforma, představená u nejnovějších modelů Sandero a Logan a následně použita u modelu Jogger, nabízí značce velkou agilitu a umožňuje jí co nejlépe realizovat její ambiciózní produktový plán.

Použití platformy CMF-B v novém modelu Duster znamená větší prostornost interiéru než u předchozí generace, a to jak pro cestující, tak pro zavazadla, při zachování stejné celkové délky.
Díky vyspělé konstrukci platformy nabízí nový Duster také vyšší jízdní komfort a snížení hluku a vibrací.

Platforma CMF-B staví nový Duster na cestu elektrifikace s motory využívajícími mild-hybridní a plně hybridní technologie.

Nový Duster nabízí terénní vlastnosti, které jsou v segmentu městských vozů s pohonem 4×4 (4×4 bez redukční převodovky) na trhu jedinečné, takže milovníci outdoorových aktivit mohou jezdit s klidným svědomím.

Světlá výška v terénu: 217 mm (měřeno mezi nápravami) u verze 4×4, nejlepší na trhu. Přední a zadní nájezdové úhly jsou nyní ještě příznivější, až 31° vpředu a 36° vzadu u verze 4×4. Nájezdové a výjezdové úhly jsou u verzí 4×4 ještě příznivější pro překonávání překážek, a to až 31° vpředu a 36° vzadu a spodní úhel 24°.

Systém regulace rychlosti při jízdě ze svahu. Tento systém je užitečný zejména při jízdě v terénu nebo při prudkém klesání. Působí zejména na brzdy, aby zabránil neovladatelnému rozjetí vozidla, a tím zajišťuje udržování vhodné rychlosti (v závislosti na pokynech řidiče) od 0 do 30 km/h. Systém funguje při všech převodových stupních včetně zpátečky. Řidič se již nemusí starat o pedály plynu a brzdy, ale pouze o volant.

Přední a zadní nárazníky nejsou barveny dodatečně. Vstřikovaný plast, který tvoří tělo dílu, je již barevný. To znamená, že barva je na rozdíl od běžného nátěru neměnná. Nevyhnutelné nárazy a škrábance, které kryty utrpí, mohou zanechat stopy, ale ty budou téměř neviditelné, protože původní barva zůstane zachována.

Ochrana kolem vozu je vyrobena z nového materiálu Starkle, který vynalezli inženýři společnosti Dacia. Není lakován, takže v případě poškrábání nebude viditelně poznamenán.

Dacia Duster HYBRID 140

Pohonná jednotka HYBRID 140, kterou Dacia použila na začátku roku 2023 pro model Jogger, se nyní dostává i do nového modelu Duster. Je založeno na osvědčených technologiích používaných v rámci skupiny Renault a skládá se z 1,6litrového benzinového čtyřválce o výkonu 94 koní, dvou elektromotorů (motor o výkonu 49 koní a vysokonapěťový startér/generátor) a elektrifikované automatické převodovky.

Ta má 4 převodové stupně určené pro spalovací motor a další 2 pro elektromotor. Tato kombinovaná technologie je umožněna absencí klasické spojky.

Regenerativní brzdění v kombinaci s vysokou kapacitou rekuperace energie 1,2 kWh baterie (230 V) a účinností automatické převodovky znamená, že až 80 % doby jízdy po městě je využíváno na elektrický pohon, přičemž úspora paliva v kombinovaném cyklu činí 20 % a v městském cyklu až 40 %. Vůz se navíc vždy rozjíždí ve 100% elektrickém režimu.

Dacia Duster TCe 130

Tato pohonná jednotka je první, která zákazníkům poskytne počáteční úroveň elektrifikace, kterou Dacia nabízí. Kombinuje tříválcový přeplňovaný benzinový motor nové generace o objemu 1,2 litru pracující na bázi Millerova cyklu (optimalizovaná účinnost a menší čerpací ztráty) s lehkým 48V hybridním systémem. Ten podporuje spalovací motor při rozjezdu a akceleraci a snižuje průměrnou spotřebu paliva a emise CO2 přibližně o 10 % ve srovnání se spalovacím motorem o stejném výkonu.

Potěšení z jízdy (zrychlení, akcelerace) je u modelu TCe 130 vyšší než u současného modelu TCe 130 díky podpoře, kterou tento systém poskytuje: vozidlo reaguje pohotověji a jeho jízda je plynulejší. Rekuperační brzdění dobíjí baterii o kapacitě 0,8 kWh způsobem, který je pro řidiče zcela transparentní.

TCe 130 je k dispozici se šestistupňovou manuální převodovkou pro verze 4×2 a 4×4.

Dacia Duster ECO-G 100

Dacia, nesporný lídr v oblasti LPG v Evropě, je jediným výrobcem, který u všech svých modelů s vnitřním spalováním nabízí duální palivo benzín a LPG pod označením ECO-G. Také nový Duster těží z technologie přímo z výroby, což je zárukou bezpečnosti a spolehlivosti.

Při provozu na LPG vypouští nový Duster ECO-G 100 v průměru o 10 % méně emisí CO2 než ekvivalentní benzínový motor. Nabízí dojezd až 1 300 km díky dvěma nádržím s kombinovaným objemem téměř 100 litrů: 50 litrů benzinu a 50 litrů LPG (instalovaných pod podlahou zavazadlového prostoru, čímž se zachovává objem zavazadlového prostoru). Přepínání z jednoho paliva na druhé je okamžité a nepostřehnutelné díky přepínači dokonale integrovanému do palubní desky.

Společnost Dacia vynalezla Starkle. Nový Duster je prvním sériově vyráběným modelem, který používá nový materiál Starkle, vynalezený inženýry značky Dacia. Obsahuje až 20 % recyklovaného polypropylenu a používá se v surovém stavu, bez laku, čímž se snižuje uhlíková stopa spojená s jeho výrobou. Ze Starkle jsou vyrobeny boční ochranné lišty prahů a podběhů kol, prvky předního nárazníku, přední a zadní nárazníky. Použití dodatečně nebarvených materiálů pro přední a zadní nárazník navíc snižuje potřebu laku.

Ve výbavě Essential je multimediální systém Media Control, který lze ovládat z volantu a informace o médiích se zobrazují na 3,5palcovém displeji s analogovými ukazateli na přístrojové desce. Dále obsahuje 4 reproduktory, připojení Bluetooth, port USB a držák chytrého telefonu integrovaný do palubní desky. Po připojení k bezplatné aplikaci Dacia Media Control může řidič ovládat funkce rádia/médií a přistupovat k mnoha dalším funkcím z obrazovky svého chytrého telefonu.

Nativní konektivita v souladu s novými evropskými předpisy GSR2 a u vozidel vybavených systémem Media Display & Media Nav Live ještě více propojených služeb, včetně služby FOTA (Firmware Over The Air), která umožňuje provádět aktualizace softwaru na dálku bez nutnosti navštívit dealerskou síť.

Digitální přístrojový panel: nový Duster představuje přizpůsobitelný, barevný, 7palcový digitální přístrojový panel, který poskytuje ideální zobrazení informací, které řidič považuje za nejužitečnější. Tento digitální přístrojový panel je součástí standardní výbavy nového modelu Duster od úrovně výbavy Expression výše.

Ve všech úrovních výbavy má řidič k dispozici vyhrazený prostor pro svůj telefon.

Verze vybavené Media Display a Media Nav Live jsou vybaveny držákem YouClip pro chytrý telefon, dvěma zásuvkami USB C vpředu a dvěma vzadu pro napájení až čtyř zařízení. Všechny 4 zásuvky jsou podsvícené.

Bezdrátová nabíječka chytrých telefonů. Je umístěna na středové konzole v dosahu obou cestujících vpředu a je součástí standardní výbavy nového modelu Duster Journey a je k dispozici jako volitelná výbava pro úroveň výbavy Extreme.

Tempomat/omezovač rychlosti je nyní standardem od výbavy Expression výše. Automatické přepínání mezi potkávacími a dálkovými světly je standardem pro nový Duster Extreme a Journey. Funkce automatického zapínání potkávacích světel je navíc k dispozici u všech úrovní výbavy.

Výbava nového modelu Duster byla doplněna o nové jízdní asistenty, které splňují nejnovější bezpečnostní standardy: automatické nouzové brzdění (městské/příměstské s detekcí vozidel, chodců, cyklistů a motocyklů), rozpoznávání dopravních značek s varováním před překročením rychlosti, zadní parkovací asistent, signalizace nouzového zastavení, varování před opuštěním jízdního pruhu, asistent udržování v jízdním pruhu, systém sledování koncentrace řidiče a nouzové volání (eCall). A aby Dacia svým zákazníkům usnadnila život, přidala chytré tlačítko „My Safety“ pro rychlý přístup k preferované konfiguraci jízdních asistentů.

Prostornější interiér. Díky použití platformy CMF-B se zlepšil vnitřní prostor, zejména pokud jde o šířku pro cestující na předních sedadlech a prostor pro nohy na zadních sedadlech.

Nový Duster má nižší práh zavazadlového prostoru a širší a vyšší otvor zavazadlového prostoru. Konečně i samotný zavazadlový prostor je vyšší a širší a jeho objem se zvětšil až o 6 % na 472 litrů (objem pod odkládací plochou u nového modelu Duster 4×2).

Nová výbava. Protože pohodlí řidiče vychází především z celkové pohody za volantem, byl nový Duster vybaven výbavou, která usnadňuje každodenní život. Například elektrická parkovací brzda je k dispozici od výbavových stupňů Journey (standardní výbava) a Extreme (výbava na přání) a výbavové stupně Extreme/Journey jsou standardně vybaveny elektricky nastavitelnými a sklopnými zpětnými zrcátky. Nový Duster je více než kdy jindy připraven na ty nejnáročnější podmínky – může být vybaven také vyhřívaným volantem a čelním sklem se systémem proti námraze (v závislosti na zemi).

YouClip, nové chytré příslušenství Dacia. Inženýři značky Dacia vynalezli YouClip, jednoduchý a chytrý systém, který umožňuje praktické a bezpečné upevnění řady specializovaných doplňků na klíčová místa v kabině. Nový Duster je standardně vybaven 4 (úroveň výbavy Essential) nebo 6 úchytnými body YouClip z výroby (jeden na palubní desce, jeden na straně spolujezdce na konzole, jeden v zadní části středové konzoly, dva v zavazadlovém prostoru na levé a pravé straně a jeden na vnitřní straně dveří zavazadlového prostoru). Pomocí doplňkového držáku opěrky hlavy pak můžete přidat další 2 body.

Lze je vybavit odkládací kapsou, držákem na chytrý telefon obsahujícím indukční nabíječku nebo důmyslným systémem „3 v 1“, který kombinuje držák na nápoje, háček na tašku a přenosné světlo. Tento důmyslný systém 3 v 1 je u modelu Duster Extreme součástí standardní výbavy. K dispozici je také držák pro tablet s dotykovou obrazovkou, který lze připevnit na příslušenství opěrky hlavy. Všechno toto příslušenství kompatibilní se systémem YouClip je k dispozici v dealerské síti Dacia.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz