volkswagen-grand-california-600-2021-10

Obytné vozy si žádají specifické pneumatiky

13. 7. 2022 • Novinky

Po rozvolnění protikoronavirových opatření v evropských zemích vše nasvědčuje tomu, že se počet zahraničních cest motoristů s obytnými vozy vrátí během léta do normálu. Řadu řidičů přitom čeká první delší cesta od léta 2019, posledního před vypuknutím pandemie. Obytné vozy mají spoustu specifik a ta se týkají i pneumatik. Jejich správný výběr může zásadním způsobem zvýšit bezpečnost cestování.

Pro Continental je bezpečnost na silnicích hlavní priorita, kterou se snaží aktivně podporovat prostřednictvím dlouhodobé kampaně #ShareTheRoad. Jak ostatně vyplývá z nedávného průzkumu společnosti Continental, bezpečnost je nejdůležitějším faktorem motoristů i při výběru nových pneumatik – tento pohled sdílí více než 55 procent z nich.

Oproti osobním vozům jsou obytné automobily těžší a rozměrnější a kladou tak na pneumatiky zvýšené nároky – podobně jako je tomu u užitkových vozidel. Obutí „obytňáků“ má robustnější konstrukci, aby zvládlo větší zatížení, navíc často nerovnoměrně rozložené. Pláště, speciálně určené pro obytné vozy, jsou připraveny i na situaci, kdy tyto mobilní domy zůstávají většinu roku úplně odstaveny, a jsou odolnější vůči flatspottingu (vytváření ploch na pneumatice v důsledku dlouhého stání). Z tohoto důvodu není dobré u obytných vozů používat běžné pneumatiky, primárně určené pro klasické dodávkové automobily.

Speciální obutí pro obytné vozy poznáme poměrně jednoduše: nesou označení CP (Camping). U takových pneumatik máte jistotu, že jde o model, který splňuje parametry norem CP.

Společnost Continental v segmentu pneumatik pro obytné vozy nabízí hned několik možností. Mezi nejoblíbenější v portfoliu Continental patří pláště VanContact™ Camper, vyznačující se spolehlivým brzdným výkonem. Jedná se o celoroční pneumatiky, které nesou označení M+S a 3PMSF (známé jako symbol sněhové vločky v hoře).

I když legislativa u obytných vozů nenařizuje používání specializovaných pneumatik, Continental je v zájmu zajištění maximální bezpečnosti doporučuje. Obutí pro obytné automobily s označením CP, kterým disponují například i pláště VanContact™ Camper, je zárukou toho, že daný produkt splňuje přísné parametry pro užití na těchto vozech. Ty jsou vedle vyšší hmotnosti specifické také tím, že nejsou zatíženy rovnoměrně – ať už kvůli nákladu nebo třeba kvůli nádržím s vodou,“ vysvětluje Magda Nagy, ředitelka Divize marketing ve společnosti Continental Barum s.r.o.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz