Octavia s maximálkou 325km/h!

16. 8. 2011 • Novinky, Videa

Dnes se opět budeme zabývat naší „domácí“ automobilkou, ale nebude to jen tak obyčejný potlach o akčních slevách, nové klimatizaci nebo novém víčku palivové nádrže. Dnes se podíváme na sérii videí zachycujících nejrychlejší Škodu všech dob.

Stalo se tak na solných pláních v americkém Bonnevillu, kde se každoročně v srpnu scházejí fajnšmekři z celého světa, aby mezi sebou soutěžili, kdo je v dané kategorii nejrychlejší. Letos se této velké události účastnilo také britské zastoupení automobilky Škoda se svojí řádně upravenou Octavií. Cíl byl jasný. Pokořit hranici 200 mil za hodinu (322km/h). Nebudu Vás dlouho napínat, ostatně již v nadpisu je uvedeno, jak to celé dopadlo. Závodní speciál zvládl uhánět na 9 mil dlouhé trati maximální rychlostí 325,33km/h. Neuvěřitelný výkon na přeplňovaný dvoulitr.

Přesto však Škoda zůstává v Bonnevillu i nadále, aby mohla pokořit další metu. Absolutní rekord své kategorie. 348km/h. podaří se jí to?

Pojďme se také blíže podívat na techniku použité Octavie. Pohonná jednotka pod kapotou není nijak výjimečná. Jedná se totiž o klasický dvoulitr TSI, který dostal do vínku nové turbodmychadlo Garret G05, dosahují plnícího tlaku až 1,93 baru, elektroniku od REVO technik a obrovský mezichladič stlačeného vzduchu. Výsledkem se pak stala hodnota výkonu od 550 do 600 koňských sil a 450 Nm točivého momentu. Podmínkou je použití 120 oktanového benzinu.

Úpravou ale neprošel pouze motor. Octavii byla snížena světlá výška na pouhých 50 mm, díky použití sportovního podvozku KW a dále se zapracovalo na aerodynamice použitím množství dílů z verze Green Line. Chybět nemohou také 15“ kola, obutá do speciálních pneumatik Goodyear Eagle Land Speed Tyres a opatřená aerodynamickými kryty. Paradoxně je ale bonnevillský speciál o 55 kilogramů těžší, než produkční Octavia RS.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz