0261e99f-bugatti-chiron-paul-ricard-8

Parádní podívaná. Chiron a Chiron Sport bok po boku na závodní dráze

14. 5. 2019 • Novinky, Videa, Zajímavosti

Slavná automobilka Bugatti v posledních letech světu ráda připomíná, že její model Chiron už není jen pouhým sprinterem na rovných tratích. Odvolává se také na jeho schopnosti v zatáčkách a dokazuje, že Chiron je daleko řiditelnějším a v konečném důsledku také zábavnějším strojem než jeho veleslavný předchůdce!

A tak jsme svědky události, při níz Molsheimský výrobce znovu prezentoval schopnosti svých dvou mnohamilionových uměleckých děl na čtyřech kolech. Bugatti Chiron vám jistě nemusíme představovat. Osmilitrový šestnáctiválec se čtyřmi turbodmychadly, pohon všech čtyř kol, výkon 1500 koní, točivý moment 1600 N.m a zrychlení bez nadsázky připomínající raketoplán. Jeho bratříčka, model Chiron Sport však už jistě zná méně z vás.

Chiron Sport s omezovačem rychlosti

Jedná se v zásadě o identický model, ovšem s několika zásadními rozdíly. Chiron Sport je sice jen o 18 kilogramů lehčí, má však tužší a strmější řízení, významně upravený systém pohonu všech kol, který více využívá principu vektorování točivého momentu, čímž celé auto strměji stáčí do zatáček a ostřejší je dokonce také zadní diferenciál, který prý zásadně mění charakteristiku auta ještě více do „zadokolky“. A ještě jedna věc. Auto dostalo omezovač rychlosti. Na …úsměvných 420 km/h!

Šlo hlavně o demonstraci schopností

No a nyní se obě auta setkala tváří v tváří na závodním okruhu Paula Ricarda v jižní Francii. Jak samo Bugatti tvrdí, byla to úžasná akce. Rekord dráhy s hodnotou 1:30,11, který zajel Lewis Hamilton sice nepadl, a testovací jezdec Bugatti Pierre-Henri Raphanel přiznává, že tak rychlé jako monoposty formule 1 modely Chiron ani Chiron Sport samozřejmě nejsou, pro demonstraci toho, co ve vozech skutečně je, se však okruh Paula Ricarda hodil náramně.

A jak dokazuje přiložené video, nejednalo se pouze o reklamní fígl. Auta si opravdu sáhla na limit svých možností a sledovat je v akci se zkrátka neokouká! Tak si užijte video. Pochází od jednoho z fanoušků přítomného na okruhu. Oficiální video od Bugatti by mělo dorazit co nevidět.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz