1584284308-ca-elonmusk-123019getty

Podle Muska ceny aut se spalovacími motory prudce klesnou

16. 3. 2020 • Novinky

Foto: Tesla

Šéf Tesly, Elon Musk, o sobě dává znovu vědět. Jeden z jeho posledních komentářů tvrdí, že ceny aut se spalovacími motory prudce klesnou a nemá do nich význam investovat. Znamená to, že je Musk odtržen od reality? Ne, právě naopak, ví, že bez dobrého marketingu zájem o elektromobily nenaroste a snaží se ně upozorňovat všemi možnými způsoby.

Nedávno obletělo svět médií další konstatování šéfa americké Tesly. Tentokrát upozorňuje a předpovídá, že ceny aut se spalovacími motory prudce klesnou. S rozšířením elektrických aut a zejména s podporou regionálních vlád postupně zakazujících prodej aut se spalovacími motory se z nich stane prakticky bezcenné zboží. Ceny všech aut na benzín či naftu tak údajně poletí na cenové dno. Podle Muska jsou kroky vlád směřující k úplnému zákazu spalovacích motorů jasným důkazem toho, že elektromobilita je udržitelným řešením.

Mnozí si o výrocích Elona Muska myslíme své, každopádně jen potvrzují, že je nejen producentem elektrických aut a svým způsobem i vizionářům, ale především marketingovým králem upozorňujícím na svůj “byznys” při každé možné příležitosti. Pravdou totiž zůstává, že bez potřebného “divadla” kolem, popularita elektrických aut nenabírá potřebnou intenzitu.

Podobně jsou na tom elektromobily i v případě, pokud se zaměříme na jejich zůstatkovou hodnotu. U prvních aut na trhu se ukazuje, že propad jejich hodnoty je, vzhledem k jejich původní vysoké ceně, masivní a výrazně vyšší než u konvenčních aut. Za tím však netřeba hledat žádnou senzaci, ale jen fakt, že jsou jako nová velmi drahá a součástí jejich prodejní ceny je i jakási daň za technologický pokrok. Obdobou tohoto faktu jsou ve světě klasických aut prémiové značky, u kterých si neplatíte jen za luxusní značku, ale i vývoj nových technologií a to, že je užíváte jako první.

Teorie Elona Muska předpokládá i to, že masivnímu poklesu musí pomoci i plošné zákazy aut se spalovacími motory. Nejen prodej nových, ale i výrazné omezování používání těch starších. Jinak by totiž došlo k přesnému opaku, tedy k prudkému nárůstu cen automobilů se spalovacími motory na trhu ojetin. Kdy by se však mohlo něco podobného stát, je v nedohlednu.

Dokud totiž nikdo nenabídne plnohodnotnou alternativu ke spalovacím motorům, žádná z vlád si nedovolí jejich náhlý zákaz. Elektrická vozidla zatím alternativou nejsou a ani dlouho nebudou. Ne z ideologického, ale z technického hlediska.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz