TETRRF-00000924-001

Poptávka po ojetinách roste kvůli obavám z covidu i u seniorů, kteří ještě donedávna auto nechtěli

13. 10. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Za poslední rok vzrostl počet starších řidičů se zájmem o koupi ojetého vozu. Hlavní příčinou trendu je fakt, že se mnoho starších lidí bojí vzhledem k pandemii cestovat hromadnou dopravou. Často se tak i přes chybějící řidičské zkušenosti rozhodují nově usednout za volant. Poptávka po autech vzrostla ve věkové kategorii nad 55 let především u žen. Za novější vůz jsou navíc senioři letos ochotni utratit o 13 % více než v loňském roce. 

Dopady pandemie COVID-19 na chování jsou patrné i na trhu ojetých vozů, kde se po loňském propadu v prodejích ojetin naopak rapidně zvýšila poptávka. „Zájem o ojeté vozy roste i u starších řidičů, kdy velká část z nich před pandemií ani o pořízení vozu neuvažovala. Často jde o řidiče, kteří nákup vozu původně ani nezvažovali, ale obava z onemocnění a naopak vyšší bezpečnost individuální dopravy je k nákupu vozu přesvědčila. Většinu starších zákazníků tvoří ženy,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka autocenter AAA AUTO.

Na silnicích tak přibývá nových řidičů, kteří co do silničního provozu čelí minimálním zkušenostem, a poradit si navíc musí i s novými technologiemi, které pro ně představují jistou komplikaci. Přesto mnoho seniorů vnímá cestu vlastním autem jako bezpečnější variantu než pobyt v hromadných dopravních prostředcích, které v době pandemie vnímají jako hrozbu pro své zdraví. „Méně zkušeným starším řidičům bych doporučila vybírat modely s vyšším posezením, které umožňuje jednodušší nastupování i vystupování. Ještě před pořízením auta by si měli ověřit, zda jsou v okolí jejich bydliště servisy i pro vozy zvoleného výrobce. Pro zánovní auta je lepší mít po ruce autorizovaný servis, pro ta starší postačí menší s univerzálními dílnami,“ doporučuje Topolová a dodává: „Není překvapením, že seniorům jsou bližší auta na benzín, s jednoduchým ovládáním a jen základní technologickou výbavou.“

To ostatně potvrzují i analýzy. Auto jako „mobilní roušku“ si senioři pořizují nejčastěji na tradiční benzinový pohon (64 %), zatímco alternativní pohony nevyhledávají. Co do karoserie je u této skupiny zákazníků nejpopulárnější hatchback (31 %), kterému ale šlape na paty SUV (28 %), a to v souladu s obecně vyšší poptávkou po těchto robustnějších vozech. Třetím nejoblíbenějším typem je kombi (18 %). Překvapivě však vzrostla poptávka i po pro seniory nepříliš typických vozech, což dokládá i 67 % nárůst zájmu o kabriolety, 33 % o offroady a 10 % o sportovní vozy.

Oproti roku 2020 zaznamenal letos trh s ojetými vozy také vzestup zájmu seniorů o auta s automatickou převodovkou (17 %), na 14 % poskočil také podíl prodaných aut s pohonem na všechna čtyři kola. Překvapením není skutečnost, že starší motoristé-senioři si nejčastěji z druhé ruky pořizují modely značky Škoda, které tvoří více než čtvrtinu prodaných vozů, 9 % pak tvoří značka Hyundai a 8 % Volkswagen.

Nejprodávanější modely ojetých automobilů seniorům:

2021 2020   2021 2020
1 Škoda Fabia Škoda Fabia 6 Volkswagen Tiguan Kia Sportage
2 Škoda Octavia Škoda Octavia 7 Hyundai i30 Škoda Superb
3 Škoda Yeti Škoda Yeti 8 Volkswagen Passat Hyundai i30
4 Dacia Duster Volkswagen Passat 9 Ford Focus Dacia Duster
5 Hyundai ix20 Hyundai ix20 10 Kia Sportage Volkswagen Golf
.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz