mxtkux

Povinné ručení v novém: Kdo řídí ten platí. Jaké další změny vás čekají?

27. 9. 2023 • Novinky, Zajímavosti

Ze zákona je nutné uzavřít povinné ručení, které vás jako řidiče chrání v případě, že způsobíte dopravní nehodu. To platí nejen pro škody na majetku, ale také pro újmy na zdraví třetích osob. Česká republika je nyní povinna implementovat motorovou unijní směrnici z roku 2021, a to do konce tohoto roku. Co tedy nově přinese?

Minimální limit pojistného plnění se zvýší z dosavadních 35 milionů na 50 milionů korun, a to jak pro újmy na zdraví, tak pro majetkové škody. Důvodem je rostoucí cena zdravotní péče a další náklady, které by při vážné dopravní nehodě s vysokou škodou mohly překročit stávající limity. Některé pojišťovny již dnes nabízejí vyšší limity nebo zvýhodněné ceny pro nové smlouvy. Nový limit pro újmu na zdraví nebo úmrtí se bude vztahovat na každou postiženou osobu, zatímco limit na majetkovou škodu se bude týkat jedné události, bez ohledu na počet postižených osob.

Tento vyšší limit bude obsažen v nových smlouvách, ale platí i pro stávající smlouvy. Klienti však nebudou muset kvůli zvýšení limitů kontaktovat své pojišťovny, protože se limity automaticky změní s účinností nového zákona.

Co se týče ceny pojištění, záleží na konkrétní pojišťovně, jestli se zvýšení limitů promítne do cen. Mnoho pojišťoven zatím nepočítá s navýšením cen, pouze upraví limity podle nové legislativy. Pokud u některých pojišťoven dojde ke zdražení, bude to pravděpodobně relativně malá částka. Klienty se stávajícími smlouvami s nižšími limity pojišťovny včas informují o nutné úpravě.

Zákon nově rozšiřuje okruh vozidel podléhajících povinnému ručení, zahrnuje elektrická koloběžky, vozítka typu segway, zahradní traktůrky, motorová golfová vozítka, pracovní stroje, průmyslová zařízení schopná samostatného pohybu, sněžné skútry a roleby, pokud mohou dosáhnout rychlosti vyšší než 25 km/h nebo váží více než 25 kilogramů. Povinné ručení pro elektrokoloběžky je však stále volitelné, zákon to nyní nevyžaduje.

Nově platnost povinného ručení závisí na provozovateli vozidla, tedy osobě, která s ním skutečně jezdí, namísto majitele vozidla. Tím se eliminují komplikace při určování viny při dopravních nehodách. Leasingové společnosti budou muset aktualizovat technické průkazy, a rodiče, kteří půjčují svá auta dětem, budou muset povinné ručení platit za své potomky, i když zůstanou majiteli vozidla.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz