02_skoda_kushaq_dpl-2048x1365

První Škoda z Indie pro Indii ukrývá spoustu zajímavostí

6. 7. 2021 • Novinky, Zajímavosti

ŠKODA KUSHAQ představuje začátek nové éry společnosti v Indii. Toto SUV je prvním sériovým modelem v rámci projektu INDIA 2.0 vyvinutým a vyráběným v Indii pro místní trh. Jméno pochází z několik tisíciletí starého indického jazyka sanskrt, v němž „Kushak“ znamená král nebo vládce. Značky ŠKODA a Volkswagen zahajují s modelem KUSHAQ na indickém trhu modelovou ofenzívu. Celkem vzniknou čtyři modely postavené na platformě MQB-A0-IN. Jedná se o modulární platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen speciálně upravenou pro indický trh.

ŠKODA AUTO přizpůsobila nový model KUSHAQ co nejvíce potřebám indických zákazníků. Má sportovní a robustní vzhled, který umocňují velká kola a světlá výška 155 mm. Díky kompaktním vnějším rozměrům je ideální do indických metropolí, přičemž uvnitř nabízí velkorysý prostor typický pro značku ŠKODA. Výrazné linie a krystalické struktury modelu KUSHAQ jasně odkazují na současný designový jazyk značky ŠKODA a přední světlomety i zadní světla využívají moderní LED technologii. Kromě dvoubarevných 17″ kol z lehké slitiny dostupných ve výbavovém stupni Style jsou v nabídce barvy karoserie oranžová Honey a červená Tornado, které ŠKODA nabízí exkluzivně na indickém trhu.

KUSHAQ je postaven na platformě MQB-A0-IN, což je pro indický trh upravená verze modulární platformy MQB-A0 koncernu Volkswagen. Díky svým rozměrům je ideálním společníkem pro každodenní jízdy v indických metropolích. ŠKODA KUSHAQ je 4 225 mm dlouhá, 1 760 mm široká a 1 612 mm vysoká. Působí však výrazně větší, a to díky světlé výšce 155 mm a rozvoru 2 651 mm, který patří mezi největší v segmentu. Velký rozvor navíc nabízí pro značku typický velkorysý prostor i pro pět cestujících. Vedle toho disponuje zavazadlovým prostorem o objemu 385 litrů.

KUSHAQ má ostře řezané přední světlomety složené ze dvou dílů. Od výbavového stupně Ambition se světlomety skládají v horní části z LED modulu za krystalickým sklem pro potkávací a dálková světla a z úzkého LED modulu ve tvaru písmene L pro denní svícení. Zadní světla mají typické krystalické prvky. Koncová a brzdová světla jsou osazena LED diodami.

07_skoda_kushaq_dpl-2048x1365

ŠKODA zachovala u modelu KUSHAQ mnoho výrazných designových prvků z konceptu VISION IN, aniž by na nich musela provádět jakékoli změny. Výrazná příď se širokou mřížkou chladiče dává na první pohled najevo příslušnost k rodině SUV značky ŠKODA. Horní část robustního předního nárazníku je lakovaná v barvě karoserie, spodní část je černá. Od výbavového stupně Ambition jsou ochranné kryty podvozku ve stříbrném provedení. Černé kryty podběhů kol a černé boční prahy podtrhují u modelu KUSHAQ jeho sportovní vzhled. Výbavový stupeň Style disponuje chromovanými lištami kolem oken i na vnějších klikách a také elektricky ovládaným střešním oknem. Na předních blatnících jsou umístěny plaketky s nápisem ŠKODA. Na výběr jsou 16″ nebo 17″ kola; 17″ kola Atlas z lehké slitiny jsou dvoubarevná. Zákazníci si mohou vybrat z pěti barev, přičemž metalický lak oranžová Honey a odstín červená Tornado jsou barvy nabízené exkluzivně na indickém trhu.

Velikost zcela nového modelu KUSHAQ je srovnatelná s modelem KAMIQ, který je nabízen na evropských trzích. K charakteristickým rysům modelu KUSHAQ patří velká světlá výška 155 mm a mimořádně robustní vzhled. Ten umocňují ochranné kryty podvozku vpředu i vzadu a černé plastové kryty bočních prahů, které chrání karoserii. Černými plastovými kryty jsou rovněž opatřeny podběhy kol, což ještě více umocňuje sportovní vzhled tohoto modelu.

Nová ŠKODA KUSHAQ nabízí dostatek prostoru a mnoho úložných míst. Nejvýraznějším prvkem je volně stojící displej infotainmentu o velikosti až 10″. Aplikace SKODA Play Apps je již předinstalována z výroby. Ještě osobitější vzhled zajišťují chromované detaily a na přání dodávaná barevná přístrojová deska. Od výbavového stupně Ambition je součástí výbavy mimo jiné automatická klimatizace Climatronic s dotykovým ovládacím panelem a funkcí Air Care. Nejvyšší výbavový stupeň Style je navíc vybaven ventilovanými předními sedadly potaženými perforovanou kůží. Všechny výbavové stupně modelu KUSHAQ nabízejí zavazadlový prostor o velkorysém objemu 385 l a spoustu Simply Clever prvků.

ŠKODA KUSHAQ je k dispozici ve třech výbavových stupních: Active, Ambition a Style. Již základní varianta Active je vybavena mimořádně výkonnou klimatizací a od výbavy Ambition disponuje ŠKODA KUSHAQ automatickou klimatizací Climatronic s dotykovým ovládacím panelem. Nejvyšší výbavový stupeň Style nabízí ještě více komfortních prvků. Do standardní výbavy zde navíc patří přední ventilovaná sedadla potažená perforovanou kůží. Středová loketní opěrka a loketní opěry ve dveřích jsou z umělé kůže. Ve výbavovém stupni Style je součástí standardní výbavy také elektricky ovládané střešní okno, bezklíčové odemykání KESSY a automaticky zatmívatelné vnitřní zpětné zrcátko.

04_skoda_kushaq_dpl-2048x1365

Interiér se vyznačuje svěžími barvami, ambientním osvětlením a chromovanými prvky. Ve výbavovém stupni Style je kromě přístrojové desky standardně dodávané v metalické černé barvě k dispozici také přístrojová deska v zářivě oranžové, zatímco výbavový stupeň Ambition ji nabízí ve stříbrném provedení. Oranžová barva se v interiéru nachází na více místech, například na látkových sedadlech ve výbavovém stupni Ambition nebo na kontrastním prošívání kožených sedadel a na loketní opěrce ve výbavovém stupni Style. Vpředu i vzadu se nachází LED čtecí lampičky. Od výbavy Ambition zdobí ambientní osvětlení palubní desku a vnitřní kliky dveří. Ty jsou spolu s tlačítkem ovládání ruční brzdy a výdechy ventilace od výbavového stupně Ambition chromované, hlavice řadicí páky je kožená. Rozšířený chrom paket ve výbavovém stupni Style zahrnuje navíc chromované ozdobné lišty na přístrojové desce a na rámečku okolo řadicí páky.

KUSHAQ je vybaven centrálním, volně stojícím dotykovým displejem infotainmentu, který umožňuje vícedotykové ovládání podobně jako u mobilního telefonu a dvouramenným multifunkčním volantem známým z ostatních modelů značky ŠKODA. U vozidel vybavených sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG, která je k dispozici na přání, je volant vybaven pádly, kterými lze volit rychlostní stupně. Spodní část přístrojové desky kopíruje tvar masky chladiče. Speciální odkládací prostor na palubní desce byl navržen tak, aby vyhovoval potřebám indických zákazníků. Řidič tak může mít stále na očích pevně připevněný talisman pro štěstí. Interiér celkem nabízí úložné prostory o objemu až 26,2 l.

26_skoda_kushaq_wp-2048x1366 27_skoda_kushaq_wp-2048x1366

ŠKODA KUSHAQ má zavazadlový prostor o objemu 385 l. V případě potřeby ho lze zvětšit až na 1 405 l, a to po sklopení zadních sedadel, která je možné od výbavového stupně Ambition sklopit v poměru 60:40. Zavazadlový prostor činí ještě praktičtějším háčky, síťový program, úchyty pro upevnění lékárničky nebo osvětlení. Úchyty TopTether na zadních sedadlech umožňují bezpečné upevnění dvou dětských sedaček.

KUSHAQ je vybaven také řadou Simply Clever prvků, které zákazníkům značky ŠKODA zpříjemňují každodenní užívání vozu. Patří mezi ně i technologie jako SmartLink pro bezdrátové připojení Apple CarPlay a Android Auto nebo Phone Box pro bezdrátové nabíjení telefonu. V nabídce jsou také kapsy pro uložení telefonu na zadní straně opěradel předních sedadel, elastický pásek v odkládacím prostoru všech dveří nebo schránka na brýle. Červené reflexní odrazky ve tmě upozorní automobily jedoucí zezadu na otevřené dveře. Mezi tradiční Simply Clever prvky patří háčky na tašky v zavazadlovém prostoru, držák parkovacích lístků na A-sloupku nebo držák nápojů ve středové konzoli s protiskluzovou podložkou, díky čemuž může řidič snadno a pohodlně otevřít láhev jen jednou rukou.

Nová ŠKODA KUSHAQ nabízí dva úsporné a výkonné benzinové motory TSI, které poskytují výkon od 85 kW (115 k) do 110 kW (150 k). Oba motory splňují přísnou indickou emisní normu BS6. Svůj výkon standardně přenášejí prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky. Na přání je však k dispozici také šestistupňová automatická převodovka a sedmistupňová automatická převodovka DSG.

ŠKODA KUSHAQ nabízí dva výkonné a úsporné motory TSI. Díky mimořádně nízké spotřebě paliva mají tyto benzinové motory s přímým vstřikováním paliva dlouhý dojezd. Základním motorem je tříválcový 1,0 TSI. Tlak vstřikování paliva u tohoto motoru dosahuje 350 barů a se svým zdvihovým objemem 1 l disponuje výkonem 85 kW (115 k). Výkon motoru je přenášen na přední kola, a to standardně prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky nebo na přání dodávané šestistupňové automatické převodovky nové generace. KUSHAQ je první vůz koncernu Volkswagen v Indii vybavený novým měničem točivého momentu.

11_skoda_kushaq_dpl-2048x1365

Benzinový motor 1,5 TSI pochází z nejnovější generace motorů EVO koncernu Volkswagen. Jedná se o první motor ve své třídě, který je vybaven technologií aktivního řízení válců (ACT), která automaticky a bez toho, aby to řidič téměř poznal, vypíná při nízkém zatížení motoru dva válce. Vložky válců tohoto čtyřválcového motoru jsou nahrazeny plazmovým nanášením povrchové vrstvy. Inovativní tenká prášková vrstva měří pouhých 150 μm (0,15 mm). Snižuje vnitřní tření, což zároveň snižuje spotřebu paliva. Stejně tak se díky lepšímu rozložení a odvodu tepla ve spalovacím prostoru snižuje i tepelné zatížení motoru. Čtyřválcový motor 1,5 TSI dosahuje se svým zdvihovým objemem 1,5 l výkonu 110 kW (150 k), který je přenášen na přední kola prostřednictvím standardně dodávané šestistupňové manuální převodovky. Na přání může být spojen i se sedmistupňovou převodovkou DSG. Její převodové poměry nabízejí dokonalou kombinaci sportovního a komfortního charakteru.

ŠKODA KUSHAQ se může pochlubit také vynikajícími prvky aktivní i pasivní bezpečnosti. Systém ESC (Electronic Stability Control) je součástí standardní výbavy všech výbavových stupňů, což je v tomto segmentu na indickém trhu vůbec poprvé. Cestující jsou chráněni až šesti airbagy, zatímco dětem zajišťují nejvyšší možnou bezpečnost úchyty ISOFIX a TopTether. Parkovací senzory a ve vyšších výbavových stupních couvací kamera usnadňují parkování. Do výbavy na přání dále patří také systém kontroly tlaku v pneumatikách a asistent při rozjezdu do kopce.

Díky využití platformy MQB-A0-IN, která je pro indický trh speciálně upravenou variantou koncernové modulární platformy MQB, disponuje nový KUSHAQ vysokou úrovní pasivní bezpečnosti a mnoha asistenčními systémy. Bezpečné řízení za všech okolností zajišťuje systém ESC, který je součástí standardní výbavy všech výbavových stupňů. To je v tomto segmentu vozů v Indii vůbec poprvé. Systém ESC rovněž umožňuje využívat asistent při rozjezdu do kopce, který je součástí standardní výbavy ve výbavovém stupni Style. Multikolizní brzda zabraňuje potenciálním druhotným kolizím tím, že v případě nehody vozidlo automaticky zastaví.

Nová ŠKODA KUSHAQ je vybavena řadou asistenčních systémů, které řidičům zpříjemňují jízdu i parkování. Mezi ty, jež jsou k dispozici na přání, patří tempomat a světelný a dešťový senzor, který v případě potřeby automaticky zapne potkávací světla, resp. stěrače. KUSHAQ je sériově vybaven zadními parkovacími senzory. Od výbavového stupně Ambition je k dispozici také zadní parkovací kamera, která zobrazuje pomocí vodicích linií vzdálenost od případných překážek. Pro nejvyšší výbavový stupeň Style patří mezi výbavu na přání také systém kontroly tlaku v pneumatikách.

ŠKODA KUSHAQ je vybavena širokou škálou prvků pasivní bezpečnosti, které v případě nehody zajišťují vynikající úroveň ochrany řidiče i ostatních cestujících. Všech pět sedadel je vybaveno tříbodovými bezpečnostními pásy a výškově nastavitelnými hlavovými opěrkami. K bezpečnému upevnění dětských sedaček slouží ve standardní výbavě úchyty ISOFIX a TopTether na zadních sedadlech. V případě nárazu jsou cestující chráněni až šesti airbagy.

08_skoda_kushaq_dpl-2048x1365

Pro vůz ŠKODA KUSHAQ jsou na výběr dva infotainment systémy se 7″ nebo 10″ dotykovým displejem. Díky bezdrátové technologii SmartLink lze připojit chytré telefony. Od výbavového stupně Ambition mají uživatelé přístup k široké nabídce online služeb MyŠKODA Connect a pro vyšší verzi infotainmentu si mohou stáhnout ze SKODA Play Apps na přání dostupnou navigaci.

ŠKODA KUSHAQ nabízí již od výbavy Ambition vynikající konektivitu. Prostřednictvím aplikace MyŠKODA Connect je řidiči k dispozici Vzdálený přístup k vozu (Remote Access) a široká škála online služeb MyŠKODA Connect. Řidič se může podívat na údaje o vozidle, údaje o jízdě (včetně statistik o absolvovaných jízdách se skutečnými náklady), sledování trasy a odhadovaný čas příjezdu (pokud má zákazník ze SKODA Play Apps staženou na přání dostupnou offline navigaci). Aplikace MyŠKODA Connect může zobrazovat polohu vozu v reálném čase, nebo také pěší trasu k místu, kde je automobil zaparkovaný. Pomocí chytrého telefonu lze vyhledat čerpací stanice nebo zobrazit zprávu o stavu vozidla, která automaticky ukládá důležité údaje při každém vypnutí zapalování. Aplikace umí také majitele upozornit, když KUSHAQ překročí určitou rychlost nebo jede mimo vymezenou oblast, což by mohlo znamenat jeho odcizení. V případě potřeby kontaktuje aplikace lokální podporu nebo po nehodě odešle na nouzový kontakt SMS s polohou vozidla.

Ve výbavovém stupni Active je KUSHAQ vybaven infotainment systémem se 7″ barevným dotykovým displejem a funkcí Bluetooth pro handsfree telefonování. Elektronická zařízení lze nabíjet a data z nich přenášet prostřednictvím USB-C portu. Vyšší verze infotainmentu ve výbavových stupních Ambition a Style disponuje 10″ barevným vícedotykovým displejem. Tento infotainment podporuje Bluetooth 4.0 a je vybaven Wi-Fi hotspotem. Pomocí bezdrátové technologie SmartLink s ním lze spárovat chytré telefony a navštěvovat AppStore bez nutnosti použití kabelu. Pomocí funkce Downloads ve SKODA Play Apps lze rozšířit nabídku funkcí například o navigaci, přičemž GPS přijímač je ve voze již předinstalován z výroby. Ve středové konzoli se nacházejí dva USB-C konektory pro připojení a nabíjení mobilních zařízení pomocí kabelu. Výbavový stupeň Style disponuje Phone Boxem, který umožňuje bezdrátové nabíjení chytrých telefonů. Dále také nabízí ŠKODA Sound System o výkonu 340 W se šesti reproduktory a subwooferem u rezervního kola.

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/