bez-nazvu2

Rok po zákazu stáčení tachometrů se stále objevují nabídky na jejich úpravu

24. 10. 2019 • Novinky, Zajímavosti

Před necelým rokem začala platit novela zákona 56/2001 Sb., která kromě řady jiných změn v oblasti provozu vozidel obsahovala i zákaz stáčení tachometru pod pokutou až půl milionu korun. Sdružení na ochranu vlastníků automobilů provedlo opakovanou inventuru počtu firem, které na internetu nabízejí nastavení nebo úpravu stavu tachometru.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že nabídky úpravy tachometrů lze na internetu stále snadno najít. Zbyněk Veselý uvádí, že je nelegální provádět úpravy stavu tachometrů a také především nabízet s tím související služby nebo vybavení. Pan Veselý z SOVA také dále uvádí, že jsou schopni poskytnout ČOI tipy na konkrétní firmy, které na internetu objevili a které se tak dopouští nezákonné činnosti.

Nabídky jsou v jasném rozporu s dobrými mravy i zákonem. Na internetu se stále objevují tvrzení, že počítadlo kilometrů není státem cejchovanou mírou, a proto je sním možné libovolně manipulovat a další podobná hesla, která hlásají, že „Tachometr upravujeme pouze osobám, které nemají v úmyslu vozidlo prodat, ale s úpravou tachometru sledují pouze svůj soukromý cíl.“ Alarmující je také počet nárůstu prodejců zařízení, která nastavení tachometrů umožňují.

Dle Veselého ze SOVA nejde při přetáčení tachometrů jen o hmotnou újmu, ale také o zvýšené riziko poškození zdraví či ohrožení života člověka. Automobilové díly jsou výrazně opotřebené, než by majitel podle stavu tachometru předpokládal. Nadále tak platí, že jediným účinným opatřením v boji proti stáčení je zřízení celoevropského systému.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz