Roztřídili jsme vozy SUV podle velikostí a tříd

4. 4. 2019 • Novinky, Zajímavosti

V posledních letech zažíváme obrovský rozmach vozů kategorie SUV. Jenomže běžní uživatelé se žačínají už tak trochu ztrácet. A tak vám přinášíme stručný přehled jednotlivých velikostí a pomyslných tříd v kategorii SUV
Zatímco u vozů Škoda Kamiq nebo sesterského SEAT Arona si řeknete, že jsou to klasičtí prckové s vyšším podvozkem tak akorát do města, o obrovském modelu Mercedes GLS nic podobného neuslyšíte. A přitom obě auta spadají do jedné kategorie. Proto se ptáme, není už na čase s tím trochu něco udělat?

V první řadě je nutné si kategorii vozů SUV rozdělit do tří podkategorií. V té první jsou, řekněme „obyčejná“ SUV, pro běžné uživatele s nepříliš přemrštěnou cenovkou s výhradním zaměřením na praktičnost.

Neprémiová SUV

Malá SUV

Těmto vozům jejich výrobci rádi přezdívají „městská“ SUV. Pro lepší pochopení – v případě domácí automobilky jde v přehnaném slova smyslu o vyvýšenou Fabii.

Typickými zástupci této kategorie proto jsou:

Škoda Kamiq, SEAT Arona, Opel Crossland, Nissan Juke, Volkswagen T-Cross, Hyundai Kona

Středně velká SUV

Nikoliv vozy SUV v pravém slova smyslu, nicméně automobily, které v terénu už velmi často něco zvládnou, protože jsou až na výjimky vybaveny pohonem všech kol.

Typickými zástupci této kategorie jsou:

Škoda Karoq, SEAT Ateca, Honda HR-V  Opel Grandland, Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan, Volkswagen T-Roc (je kdesi na pomezí), Hyundai Tucson

Velká SUV

Všimněte si, že se stále nebavíme o kategorii luxusních SUV. Modely jako BMW X3, nebo Audi Q5 tu proto nezazní. Jsme však už u automobilů s většími rozměry, u kterých si většinou můžete vybrat mezi 5 až 7sedadlovou konfigurací.

Typickými představiteli této kategorie jsou:

Škoda Kodiaq, SEAT Tarraco, Volkswagen Tiguan, Volkswagen Tiguan Allspace, Honda CR-V, Kia Sorento, Hyundai Santa Fe

Prémiová SUV

Nyní jsme už ve světě, kde i ty nejmenší automobily snadno překročí hranici jednoho milionu korun. A za to byste v předchozím bloku často pořídily i ty nejrozměrnější velikány. Tady se zkrátka platí za kvalitu, ale popravdě – hlavně za značku.

Malá prémiová SUV

Pro ta nejmenší prémiová SUV je typický zejména pocit intimity, výrazně líbivého stylu a samozřejmě i patřičně tučné cenovky. Jsou to však vyspělá auta o velikosti běžné nižší střední třídy, se kterými vám nebude vadit jezdit každý den. A žádní přílišní prckové.

Typickými zástupci jsou:

Mercedes GLA, Audi Q2, BMW X2

Menší prémiová SUV

Kategorie menších prémiových SUV je nesmírně zajímavá. Tyto vozy dokážou být v mnoha ohledech stejně praktické jako jejich větší sourozenci. Nemají ale často tak vyspělé podvozky a nejsou vytvářeny s takovým důvtipem.
Typickými zástupci jsou:

Audi Q3, BMW X1

Středně velká prémiová SUV

Vzduchové podvozky, šestiválcové motory, obrovská síla. To jsou nejčastější znaky pomyslné střední třídy mezi prémiovými SUV.

Typickými zástupci jsou:

Mercedes GLC, Audi Q5, BMW X3, BMW X4, Mercedes GLC, DS7 Crossback

Velká prémiová SUV

Mastodonti, králové silnic nebo také zvětšovače mužského přirození. Ať už velkým prémiovým SUV říkáte jakkoliv, jejich kategorie je Vám jistě dobře známa.

Typickými zástupci jsou:

Mercedes GLE, Audi Q7, BMW X5, BMW X6, Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg

Největší prémiová SUV

Nabízí se otázka, jestli by podobné stroje neměly podléhat ještě zvláštní legislativní úpravě. Jejich rozměry jsou totiž obří a na našich úzkých silničkách jsme často svědky situací, kdy se tam podobná dvě auta prostě nevejdou.

Typickými zástupci jsou:

Mercedes GLS, BMW X7, Cadillac Escalade

Nejdražší a nejluxusnější SUV

A pak tu máme třetí kategorii automobilů, kam Audi Q8 sice patří jen okrajově, svou cenou však po dané kategorii výrazně pokukuje a vzhledem k podobnosti k Bentley Bentayga (ať už jde o motory nebo podvozkovou platformu) jsme se líbivé Audi rozhodli zmínit právě zde. Jeho účast však berte s rezervou. Znaky této kategorie? Cena atakující 5 milionů Kč, prestiž, luxus a enormní porce výkonu připomínající jen ty nejluxusnější limuzíny. A zatím existuje jen jedna velikost, která se v závislosti na jednotlivých modelech pohybuje mezi hranicemi velkých a největších prémiových SUV.

Typickými zástupci jsou:

Audi Q8, Bentley Bentayga, Rolls Royce Cullinan

.

« »

https://myrosatis.com/wp-content/uploads/2021/03/21210305car-air-purifier.html https://www.autojournal.cz/how-to-use-baking-soda-to-deodorize-refrigerator/