ikonka-31319

Sdílená auta zažívají velký boom: Vedou dodávky a elektromobily

31. 10. 2023 • Novinky

Rekordní červencová čísla zajistila platformě pro půjčování aut mezi lidmi HoppyGo další úspěšnou letní sezónu. V Česku i na Slovensku došlo dohromady v období červen až srpen k meziročnímu růstu o více než 30 %. Nejvíce se o to zasloužilo půjčování dodávek a minivanů, které nemělo v historii platformy obdoby. Skokově rostla také nabídka elektromobilů a zájem o ně. V reakci na průběžné zvyšování pořizovací ceny automobilů, zdražování pohonných hmot a dalších nákladů HoppyGo také zprovoznilo kalkulačku pro výpočet, kolik stojí provoz automobilu.

Předzvěstí úspěšné sezóny byly pro platformu HoppyGo, patřící do inovačního centra Škoda X, už jarní měsíce. Už na začátku června měli uživatelé rezervováno meziročně o 35 % více vozidel než o rok dříve. Nahrával tomu i fakt, že více než polovina Čechů dle instantního průzkumu veřejného mínění agentury IPSOS vyrazila autem, vzrostl i počet těch, kteří k tomu plánovali využít automobil zapůjčený. Majitelé aut na HoppyGo si tak i letos vydělali za léto téměř 10 milionů Kč, konkrétně 9,1 milionů Kč, což je srovnatelné s létem 2022.

Byť mezi značkami automobilů tradičně v létě vévodila (a dlouhodobě vévodí) Škoda, konkrétně modely Octavia a Fabia, netradičními vítězi byly dodávky a minivany. V první desítce nejpůjčovanějších automobilů se jich objevilo hned 7, nejčastěji byl půjčený jeden z Fordů Transit, nejvíce si pak vydělal majitel Mercedesu Vito (rok výroby 2012), a to téměř 100 tisíc Kč.

Lidé v létě velmi oceňují variabilitu minivanů a možnost strávit v nich noc na cestách téměř kdekoliv. Díky výhodným cenám a šíři nabídky vozidel si u nás lidé půjčují dodávky pro účely stěhování, drobní podnikatelé pro občasnou přepravu zboží. A výraznou pestrost nabídky, na které si zakládáme, potvrzuje také rostoucí zájem o elektromobily. Dva modely Škoda Enyaq Coupé RS iV byly v oblíbenosti na nejvyšších příčkách spolu s dodávkami,” vysvětluje manažer HoppyGo pro Českou republiku a Slovensko Jakub Erben.

Letní úspěch elektromobilů je součástí dlouhodobého trendu výrazného růstu zájmu o elektromobilitu. V  nabídce HoppyGo se nachází 74 elektromobilů, což je meziročně o 42 % více. Představuje to 5 % ze všech dostupných aut ke sdílení na platformě. 5 % je také podíl zápůjček elektromobilů v rámci celkového počtu zápůjček a toto číslo ještě bude do konce roku růst.

Uživatelé si zvykli na HoppyGo hledat elektromobily, které si chtějí vyzkoušet před koupí. Dokazují to i aktuální recenze přímo z aplikace. Já jsem byl doteď nerozhodnutý ohledně elektroaut, ale toto auto mě přesvědčilo, že Enyaq je luxusní, komfortní a ten výkon je neuvěřitelný. Řídil jsem Kodiaq, Superb 3, ale ani jedno se nemůže rovnat tomuto vozu. Každému, kdo si chce vyzkoušet elektroauto je toto vozidlo to pravé. Pokud si ho sám nekoupím, určitě si ještě půjčím,” hodnotí svou čerstvou červnovou zkušenost například uživatel Jakub M., který byl spokojen s modelem Škoda Enyaq 80X.

Kromě toho se platforma HoppyGo rozhodla reagovat na průběžné zvyšování cen pohonných hmot i pořizovacích cen automobilů. V rámci šíření osvěty vyvinula speciální kalkulačku, která na základě několika nejdůležitějších parametrů majitelům snadno spočítá, kolik do automobilu musí ročně investovat.

Podobný typ kalkulačky jsme nikde nenašli, přitom málokdo si uvědomuje, co všechno vlastnictví auta obnáší. Chceme proto umožnit uživatelům jednoduše si vše ověřit bez složitých výpočtů. Pro využití kalkulačky navíc nemusí být uživatel registrován do naší služby. Může ji využít každý návštěvník webu, vysvětluje hlavní manažer HoppyGo pro ČR a Slovensko Jakub Erben.

Hodnota automobilu, rok výroby a průměrný roční nájezd. Kalkulačka HoppyGo už na základě těchto tří informací dokáže odhadnout, kolik peněz majitel do svého vozidla ročně vloží. Pro zpřesnění finálního výpočtu ale v HoppyGo počítají s dalšími 6 parametry, které jej ovlivňují. Patří sem náklady na palivo, amortizace (formou částky, o kterou se za rok snižuje hodnota automobilu), pravidelný servis, pojištění, nečekané opravy, administrativní zátěž (např. dálniční známky, parkování, STK). Počítá se také s náklady, jako je mytí vozidla, nebo cokoliv dalšího, co majitele automobilu napadne započítat. To je možné přidat mezi jiné náklady.

Zajímavé statistiky HoppyGo za letní sezónu 2023:

TOP 10 auta dle počtu zápůjček v období (počet rezervací)

 1. Ford Transit (29)
 2. Opel Movano (25)
 3. Ford Transit (20)
 4. Ford Transit (19)
 5. Škoda Enyaq Coupé RS iV (18)
 6. Ford Transit (18)
 7. Škoda Enyaq Coupé RS iV (17)
 8. Ford Transit (17)
 9. Peugeot Partner (16)
 10. Škoda Octavia (15)

TOP 10 auta dle výdělku pro majitele

 1. Mercedes Vito (94.597,00 Kč)
 2. Škoda Enyaq Coupé RS iV (88.614,00 Kč)
 3. BMW 4 (83.095,00 Kč)
 4. BMW M5
 5. Škoda Kodiaq
 6. Škoda Enyaq Coupé RS iV
 7. Hyundai H-1
 8. Lamborghini Gallardo
 9. Ford Mustang
 10. Ford Tourneo Custom

V letní sezóně se do HoppyGo registrovalo více než 7 tisíc nových uživatelů v ČR a 1 500 na Slovensku. Celkově platforma HoppyGo v rámci ČR eviduje cca 170 tisíc registrovaných uživatelů, z nich 43 tisíc může službu využít takřka okamžitě (tzn. mají schválené doklady apod.). Za poslední rok pak službu aktivně využilo cca 20 tisíc lidí.

Dlouhodobý průměr délky půjčení se pohybuje na 4,2 zápůjčních dnech a ani v letošním roce se chování uživatelů v tomto směru nijak neliší.  V letní sezóně se pak délka zápůjčky zpravidla zvyšuje – letos se tak průměrná délka „letní zápůjčky“ pohybovala na 5,3 dní.

Počet najetých kilometrů s auty půjčenými přes HoppyGo v létě dosáhl 1 726 054 km, přičemž průměrný počet km na jednu zápůjčku tak činil 565 km.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz